Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NEOFOBISI OLANLAR ERKEN YASLANIYOR

Günümüzde estetik çözümler ile fiziksel yaslanmayi geciktirmek, daha genç görünmek mümkün. Gergin bir yüz, ideal vücut ölçüleri ise genç hissetmek için yeterli degil. Yaslanma öncelikle psikolojik olarak kisinin kendini nasil hissettigiyle iliskili. Prof. Dr. Sedat Özkan, neofobinin yaslanmayi hizlandirdigina dikkat çekti: “Yaslanma; üretkenlik, sevme, ögrenme kapasitesinin erozyona ugramasidir. Neofobosi olanlar, yani yenilikten korkanlar ögrenmeye dirençlidir. Dolayisiyla erken yaslanirlar.” Uzman Klinik Psikolog Bihter Iyidir, yaslilar çocuklasir düsüncesinin yanlis bir algi oldugunu söyledi: “Yaslilik dönemi çocuklasma gibi algilandiginda kisilerin karar verme haklarina müdahale ediliyor.”

Yaslanma tüm insanlar için dogal ve kaçinilmaz bir süreç. 18-24 Mart Yaslilar Haftasi nedeniyle yaslanma süreci ile ilgili verilen mesajlara bir yenisi eklendi; yenilikten korkanlar erken yaslaniyor. Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi, Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dali Baskani ve Onkoloji Enstitüsü Psikososyal Onkoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Sedat Özkan, yaslanmanin öncelikle psikolojik bir algi olduguna dikkat çekti: “Yaslanma psikolojik açidan üretkenlik, sevme, ögrenme kapasitesinin erozyona ugramasidir. Neofobisi olanlar ögrenmeye dirençlidir. Dolayisiyla erken yaslanirlar. Bu kisilerin obsesyona egilimi vardir, kontrolcü bireylerdir. Her durumu kontrol etmek bir süre sonra kisiyi yorar, sinirlilik gösterebilirler.”

Özkan, yaslanmanin da saglikli bir sekilde yapilabilecegini belirterek sözlerini söyle sürdürdü: “Toplumumuzdaki yanlis bir kaniya göre yaslilik dönemi, sosyal hayata pek dahil olunmayan, genellikle evde vakit geçirilen, saglik sorunlariyla dolu ve yalniz bir süreç olarak algilanmaktadir. Oysa yaslilik döneminin getirdigi fiziksel sosyal ve psikolojik tüm degisikliklere ragmen fiziksel ve psikolojik sagligin sürdügü sosyal açidan aktif, üretken ve doyumlu bir hayat sürmek mümkündür. Önemli olan kisinin kaç yasinda oldugu degil, yasamdan aldigi hazdir.” Humanite Psikiyatri Klinigi’nden Uzman Klinik Psikolog Bihter Iyidir, her yas döneminde kendine özgü ruhsal sorunlar ortaya çiktigina dikkat çekti: “Bebelik, çocukluk, ergenlik, yetiskinlik ve orta yas dönemlerinin kendine özgü sorunlari oldugu gibi yaslilik dönemi de kendine has bazi güçlükler içermektedir. Yaslanmayla birlikte biyolojik, psikolojik ve sosyal degisiklikler ortaya çikmaktadir. Ancak ortaya çikan bu degisiklikler kisinin saglikli, üretken ve doyumlu bir hayat sürmesine engel degildir ve olmamalidir.”

SOSYAL IZOLASYON DEPRESYONU TETIKLER

Yaslilarda en sik görülen ruhsal rahatsizligin depresyon oldugunu belirten Uzman Klinik Psikolog Bihter Iyidir, “65 yas ve üzerindeki insanlarin yüzde 80'inden fazlasinda kronik bir fiziksel rahatsizlik veya birkaç rahatsizlik bir arada bulunuyor. Yaslilarda en sik görülen ruhsal rahatsizlik ise depresyondur. Depresyon tek basina ya da siklikla fiziksel hastaliklarla iliskili olarak ortaya çikiyor. Fiziksel hastaliklar, çogul ilaç kullanimi, beslenme yetersizligi, sosyal iliskilerde azalma, sosyal izolasyon, düsük benlik saygisi, düsük sosyo-ekonomik düzey, es kaybi ve emeklilik gibi faktörler depresyonu tetikleyebilmektedir“ dedi. Bihter Iyidir, yaslilikta depresyon tedavisinin nasil yapildigini söyle anlatti: “Yasli hastalarda depresyon ilaç tedavisi ve psikoterapi ile etkin bir sekilde tedavi edilebilir. Tedavinin amaci; hastalik belirtilerinin ortadan kaldirilmasini saglamanin yani sira kisinin islevsellik düzeyini ve yasam kalitesini yükseltmektir.”

YASLILAR ÇOCUKLUK DÖNEMINE GERILER MI?

Humanite Psikiyatri Klinigi’nden Uzman Klinik Psikolog Bihter Iyidir, yaslilik dönemi ile ilgili yanlis inanislar hakkinda söyle bilgi verdi:

Yanlis: Emeklilik ile birlikte kendimi ise yaramaz hissediyorum.

Dogru: Kisi psikolojik olarak hazirlikli olmadigi takdirde bir anda tüm gününü bos geçirme tehlikesi ve sikintisiyla bas basa kalmasi olasidir. Bu durumda kisinin kendisini amaçsiz, degersiz ve hatta ise yaramaz hissetmesi durumu ortaya çikabilir. Oysa kisi bu yas döneminde degerli bir bilgi birikimine ve yasam deneyimine sahiptir. Yaslilik dönemi bir yandan bu birikim ve deneyimlerin gelecek kusaklara aktarilmasi diger yandan kisinin bireysel olarak kendi hayatini zenginlestirecek alanlara yönelmesi açisindan firsat olarak degerlendirilebilir.

Yanlis: Yaslilik çocukluk dönemine gerileme dönemidir.

Dogru: Yaslilikla ilgili yanlis inanislardan birisi yasliligin çocukluk dönemine gerileme gibi algilanmasidir. Her yetiskin bireyin baski altinda kalmadan düsünme, karar verme ve eylemde bulunma hakki vardir. Ancak yaslilik dönemini çocuklasma gibi algilama yanilgisina düsüldügünde kisilerin bu haklarina müdahale gündeme gelmektedir. Kaç yasinda olursa olsun birey fiziksel ve ruhsal saglik bütünlügünü korudugu takdirde kendisine, ailesine ve topluma katki saglayabilmektedir.

YASLILIK DEPRESYONUNUN HABERCISI AGRILAR

Psikolog Bihter Iyidir, “Ileri yaslarda depresyonda duygu durum belirtileri olan çökkünlük ve hüzün ön planda olmayabilir. Yaslilarda görülen depresyonda bedensel yakinmalar ve endiseler daha ön plandadir” dedi. Iyidir, depresyonun siklikla görülen belirtilerini siraladi:

Çökkün duygu durum, enerji azalmasi, yasamdan zevk almama
Konsantrasyon güçlügü
Istah ve kilo degisikligi
Uykularin bölünmesi, uyku azligi, sabah erken uyanma
Bedensel agrilarin ve yakinmalarin artmasi
Üzüntü, gerginlik ve degersizlik düsünceleri
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası