Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TER ÖNLEYICI ÜRÜN KULLANIRKEN DIKKATLI OLUN

Hava sicakliklarinin artmasi ile birlikte ter önleyici ürün kullanimi da artti. Pudrali pudrasiz, kokulu, yüksek koruma faktörlü derken ürün çesitliligi ile birlikte yanlis uygulamalardan dogan saglik sorunlari da bas gösterebiliyor.

Memorial Etiler Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, terleme hakkinda bilgi verdi ve ter önleyici ürün kullanimi ile ilgili önerilerde bulundu.

Terlemek insan vücudunun termoregülasyonunu yani vücut isisinin sabitligini saglayan çok önemli bir fizyolojik olaydir. Insan vücudunda 24 saatte ortalama 100 ml. kadar terleme olur, sicak hava ve eforla birlikte ter miktari 1,5-2 litreye kadar çikabilir. Bazi kisilerde efor ve sicak etkisi olmadan da fazla terleme görülebilir. Özellikle heyecanli kisilik yapisi olan kimselerde bu durum sikça görülür. En fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Koltuk alti ve genital bölgedeki ter bezleri “apokrin bezler” olarak adlandirilir ve daha koyu, kokulu bir ter salgilanir. Vücudun diger bölgelerindeki ter bezlerine ise “ekrin bezler” denir ve daha az yogun, kokusuz ter salgilanir.

Ter önleyici kozmetik ürünler vücuttan toksik maddelerin atiliminda sorun çikarabilir

Apokrin bezlerin salgiladigi ter, insan vücudundaki bakteriler tarafindan fermente edilir ve ortaya çevreyi rahatsiz edici bir koku çikabilir. Özellikle sicak havalarda, agir is ve spor sonrasi bu durumun olmasini engellemek için terlemeyi engelleyici ürünler sikça kullanilmaktadir. Bu tip kozmetik ürünlerin çesidi gittikçe artmaktadir, ancak terlemeyi önlemenin de insan vücudu için önemli zararlari vardir. Terlemek, vücut isisinin korunmasinda temel mekanizmadir ve çevre sartlarina karsi vücut isisini korur, sogutur. Terlemeyi önleyici ürünlerin kullanilmasi ile özellikle sicak havalarda ve agir egzersiz sirasinda vücut isisi artisi ve buna bagli halsizlik, kramp, kas agrisi gibi rahatsizliklar görülebilir. Yine terleme sirasinda ter bezleri böbrek gibi çalisarak bir tür bosaltim organi görevi de görürler. Üre, tuz ve çesitli toksinler ter bezleri ile vücut disina atilarak kanin temizlenmesi saglanir. Bol miktarda ve sik deodorant kullanimi sonucu vücudumuzdan deri yolu ile yapilan toksin atiliminda aksama olabilir.

Pudrali deodorantlar vücutta sivilce nedeni olabilir

Özellikle katkili ve pudrali ürünlerle ilgili önemli bir tehlike de, bu tip ürünlerin koltuk alti ve genital bölgede ter ve yag bezlerinin kanallarinin agizlarini tikayarak, geride birikim yapmasi ve yag kistleri ile sivilcelenmenin artisidir.

Su ve sabun en etkili çözüm

Dogal yollarla sik olarak uygun ph’da sabun ve su ile yapilan temizlik en fizyolojik ve saglikli olan temizliktir, sentetik ürünlerden mümkün oldukça kaçinilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası