Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇIKOLATA KISTI ÇOCUK HAYALLERINIZI SUYA DÜSÜRMESIN

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Altug Semiz, kisirlik sorunu olan kadinlarin % 15’inde ve çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin % 40’inda rastlanan bir sorun olan çikolata kisti( endometriyozis) hakkinda bilgi verdi.

Baslangiç döneminde vakalarin % 50’sinden fazlasi belirti vermeyebilir. Ancak çikolata kisti; agrili adet görme, agrili cinsel iliski, kronik karin ve kasik agrisi ile kisirliga sebep olabilen önemli bir sorundur.

Ismi tatli ancak sonucu aci olabiliyor

Rahim (uterus) içinde yer alan; her ay gebelige ev sahipligi yapacak sekilde hazirlanan ve gebelik olmadigi zaman yeterli hormon desteginden yoksun kalmasi nedeniyle adet kanamasi halinde dökülen özel hücre tabakasi, "endometrium" olarak adlandirilmaktadir. Endometrioma ise yumurtalik dokusu içinde eski kanin birikmesiyle olusur ve bu kistin içinde bulunan sivi görünüm olarak çikolatayi andirir. Bu hücrelerin vücutta rahim disinda baska bir alanda yer almasi, "endometriozis" (çikolata kisti) hastaligi olarak adlandirilir. En sik görüldügü yer % 75 oraninda yumurtaliklardir.

Ailenizde çikolata kisti öyküsü varsa dikkat edin

Endometriozis (çikolata kisti) üreme çagindaki kadinlarin hastaligidir. Hiç sikayeti olmayan ve baska bir nedenle degerlendirilen bir kadinda saptanabilir. Tüm kadinlarin %3-5'inde, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin %40 'inda ortaya çikmaktadir. Birinci derece akrabalarindan birinde endometriozis saptanmis bir kadinda hastaligin görülme olasiligi yaklasik 7 kat daha fazladir. Çikolata kisti çok nadir olarak menopozdaki kadinlarda ve çok genç hastalarda görülmektedir.

Hangi faktörlerin çikolata kistine neden oldugu bilinmemektedir. Iki nedene bagli olarak ortaya çiktigi düsünülmektedir. Ilki; genetik yatkinligi bulunan kadinlarda, karin içerisinde yer alan belirli yüzeylerde veya dokularda hücrelerin yapisal degisiklige ugramasi ve rahim iç tabakasi gibi davranmasidir. Ikincisi ise; rahim iç tabakasinin (endometrium) fallop tüplerinden karin içine tasinmasiyla olusur ki; bu teoriye” retrograd menstruasyon teorisi” denir. Olabilmesi daha mümkün ve mantikli olan teoridir.

Siddetli adet sancisi en önemli belirtisi

Çikolata kisti hastalarinda en sik karsilasilan sikayet, adetlerin asiri derecede agrili olmasidir. Agrinin nedeni, endometriozis odaklarinda salgilanan “prostoglandin” adi verilen bazi maddelerin etkisiyle rahimde ortaya çikan kasilmalardir. Ancak agrinin siddeti ile hastaligin derecesi arasinda bir iliski yoktur. Hafif derecede bir endometriozis siddetli agrilara neden olabilecegi gibi ileri derecede bir endometriozis olgusunda çok hafif adet sancisi görülebilir hatta hiç bir agri olmayabilir. Adet sancisi disinda endometriozisde kronik kasik agrilari ve bel agrilari da olabilir. Bu agrilar bacaklara dogru da yayilim gösterebilir. Endometriozis, cinsel iliski sirasinda agriya neden olabilir. Adet öncesi görülen kahverengi lekelenme seklinde kanamalar endometriozis için tipiktir.

Kadin kisirligin bilinen bir nedeni

Siddetli endometriozis, kisirligin bilinen bir nedenidir. Ortaya çikan yapisikliklar ve anatomik bozukluklar üreme sisteminin normal fonksiyonunu bozarak kisirlik problemlerine neden olurlar. Yapisiklik olmasa bile çikolata kistleri normal ovülasyonu bozarak kisirliga yol açabilir.

Vakit geçirmeden uzman yardimi alin

Endometriozisin tanisi, lezyonlarin direk olarak görülmesi ve patolojik olarak incelenmesi ile konur. Yani kesin tani için cerrahi inceleme sarttir. Öyküde endometriozisten kusku duyulan hastalarda kisirlik problemi de varsa mutlaka tanisal laparoskopi yapilmalidir. Endometriozis tanisinda en önemli tanisal testlerden biri de ultrasonografidir. Yumurtalik içinde derinde yerlesmis endometriomalar laparoskopide gözden kaçabilir ancak bu kitleler dikkatli bir ultrasonografik inceleme ile fark edilebilir.

Çikolata kistinin kesin ve kalici bir tedavisi yoktur. Bu konuda bir uzmanin görüsüne basvurmak her zaman oldugu gibi en dogru baslangiç olacaktir. Ancak örnek vermek gerekirse agriyi gidermek ve kisirligi ortadan kaldirmak için cerrahi tedaviler uygulanir. Tedavi için gebelikte görülen hormonal durumu taklit etmek için dogum kontrol haplari kullanilirken, bir kisim hastada da menopozu taklit etmek amaciyla bazi ilaçlara basvurulmaktadir. Genellikle ayda bir kez yapilan enjeksiyonlar seklinde uygulanan “GnRH analog tedavisi” uzun süreli kullanimda kemik erimesi, ates basmasi gibi menopoz sonrasi görülen yakinmalara neden olabileceginden östrojen içeren ilaçlar ile birlikte verilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası