Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Havalar Isiniyor Kisin Alinan Kilolar Psikolojiyi Bozuyor…

Bahar geliyor ve havalar isindikça insanin da içi isiniyor. Kis boyunca alinan kilolar artik daha fazla göze çarpiyor. Kiyafetlerin çogu dar geliyor. Birçok kisi zayiflamak adina diyet yapiyor ve spor salonlarina gidiyor. Aslinda kilolar sadece bedenen degil ruhen de bizi etkiliyor. Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, kilo kontrolünün özellikle kadinlarda depresyonu tetikleyen bir unsur oldugunu belirtiyor ve depresyona varabilecek kilo problemleri ile ilgili sunlari anlatiyor…

Kilo alimi ruhsal problemlere yol açiyor…

Beslenmedeki yanlis aliskanliklar, yasanan is stresi ve benzer birçok problem ile kilo alimi hizli olarak gerçeklesebilir. Alinan kilolar ise fiziki ve ruhsal birçok probleme yol açabiliyor. Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, kilolu olup da “ben kendimle barisigim” diyenlerin çogunun gerçegi yansitmadigini ifade ediyor ve ekliyor: "Aslinda kilo, basli basina yogun bir anksiyete nedenidir.” Kilo almanin depresyona neden olabilecegi gibi depresyonda olmanin da kilo almayi beraberinde getirebilecegini belirten Yavuz, kilo almanin muhtemelen artan stres veya duygusal bir aksaklik sonucu ortaya çikacagini söylüyor.

Kilo almaya baslayan kadin kendini sorgulamali…

Dr. Yavuz, yemek yemenin birçok kadin için hem rahatlama hem de kizginlik kaynagi olabilecegini, spor yapmaktan kaçan ve kilo almaya baslayan bir kadinin mutlaka kendini sorgulamasi gerektigini söyledi. Durumun kisa bir süre sonra kisir döngüye dönüsecegini ve kilolu olma gerçegine daha fazla yemek yiyerek karsilik verip spor yapmaktan kaçinarak kilolarin alip basini gidebilecegini vurguladi. Depresyon sonucu kilo alan bayanlarin antidepresan konusunda dikkatli olmalari gerektigini aktaran Dr. Yavuz, “Böyle bir tedavinin sonucu yine kilo almak olabilir, bu antidepresanlardan kaçmak için bir neden degildir fakat fazla kilolarla bas etmek için kullanilacak bir yöntem de degildir” açiklamasini yapti. Depresyon nedeniyle ilaç kullanan kisilerin kilolarini sik sik takip etmeleri, eger kontrolsüz bir kilo alma söz konusu ise derhal hekimleri ile görüsmeleri gerektigini özellikle vurguladi.

Hamilelik geçirenler ve masa basi çalisanlar risk altinda

Dr. Mehmet Yavuz, kadinlarin kilo almaya en müsait olduklari dönem olarak bilinen gebelik dönemi ve sonrasinda vücutta kalan fazla kilolari atmak için bir çaba harcanmiyorsa ve gerçeklesen birden fazla dogum varsa yine sisman adayi bir kadinla karsi karsiya kaliriz açiklamasinda bulundu. Dogum disinda kadinin hayatinda olusan çesitli degisiklikler nedeniyle fiziksel aktivitelerinin azalmasi, örnegin bedensel olarak aktif oldugu bir isten masa basi bir ise geçmesi, is birakma veya emeklilik, araba kullanmaya baslamak gibi nedenlerle enerji tüketiminin azalmasinin da kilo kontrolünde sorunlara yol açtigini söyledi. Dr. Yavuz, sismanligin artisina neden olan etkenler arasinda yaslilik, beslenme aliskanliginin ayaküstü yenen tost, sandviç, pizza gibi hazir yiyeceklere kaymasinin da bu duruma zemin hazirladigini belirtti. Ayrica toplumda yasamanin, evliligin, alkol tüketimindeki artisin ve en önemlisi genetik özelliklerin de kilo almada etkili oldugunun altini çizdi.

Depresyondan kurtulmak için beslenmenizi degistirin…

Toplum olarak beslenme tarzinin özelliklerinin de sismanlik için belirleyici oldugunu vurgulayan Dr. Yavuz, çok yagli yemek türleri fazlaca tüketiliyorsa ya da özellikle sanayilesmekte olan ülkelerde tercih edilen hazir yemek türleri tüketiliyorsa sismanligin toplumsal bir sorun haline gelebilecegini belirterek bireyleri beslenme aliskanliklarini degistirmeleri konusunda uyardi.

Dr Mehmet Yavuz, kisilerin daha saglikli beslendikleri sürece hem kilo vereceklerini hem de depresyondan kurtulabileceklerini açikladi.

Kilo Depresyonundan Kurtulmak için öneriler…

Dr. Yavuz, kilo vermek için ya da almamak için dikkat edilmesi gereken hususlari söyle siraliyor:

— Sabah kahvaltisi yapin. Ögün sayisini azaltmadan 3 ögün yemek yiyin, hatta ara ögünlerle günlük ögün sayinizi arttirin.

— Sebze ve meyve tüketimini artirin.

— Alkol tüketiminizi azaltin veya tamamen birakin. Alkol, yüksek kalorisi nedeniyle gün boyu tatli isteginizi de artiracaktir.

— Çikolata, bisküvi gibi besin degeri düsük ama kalorisi yüksek besinler yerine taze veya kurutulmus meyve yiyin.

— Yemeginizi yavas yiyin. Hizli yemek yediginizde, doydugunuzu anladiginiz zaman zaten gerektiginde fazla yemissinizdir.

—Hayvansal yaglardan kaçinin. Tavuklarin derilerini, etlerin yagli kisimlarini ayirin.

—Kati yaglar yerine, zeytinyagi, ayçiçegi yagi ve misirözü yagi gibi bitkisel yaglar kullanin.

— Bol su için.

— Mümkünse her gün ayni saatte kalkin.

— Yemeklerden sonra dislerinizi firçalayin. Dis firçaladiktan sonra muhtemelen caniniz bir sey yemek istemeyecektir.

— Tatli yemekten kaçinin. Daha az tatli tüketin.

— Tuz ve seker kullaniminizi azaltin.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası