Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz Kokusu Sosyal Yasantinizi Derinden Etkileyebilir…

Agiz kokusu beslenme aliskanliklariyla iliskili olarak gelisebilir, mide ve diger sistemik rahatsizliklarin bir göstergesi olabilir. Fakat agiz kokusu daha çok dislerdeki iltihap ve çürüklerden kaynaklanir.

Agiz kokusunun sosyal yasantiya etkileri…

Sanildigindan çok daha yaygin görülen agiz kokusu; kisinin is, arkadas ve hatta aile yasamini etkileyebilecek bir konu olup, çogu zaman kiside mahcubiyete ve buna bagli olarak da sosyo-psikolojik problemlere sebep olur. Birçok kisi agiz kokusu yüzünden konusmaktan ve iletisimden kaçar. Hatta evli kisilerde bosanmalara bile neden olabilir. Eger çalisiyorsa meslegi açisindan da tehlike olusturabilir. Özellikle tiyatrocu, satis temsilcisi ve yakin temas halinde çalisan kisilerin is yasami için zararli olabilir.

Bu nedenle agiz kokusunun ciddiye alinmasi gerektigini vurgulayan Dis Hekimi Dr. Çagdas Kislaoglu, kokunun basitçe dis taslarindan kaynaklanabilecegi gibi, agizdaki eski dolgu ve kron-köprülerin bozulmus dis eti iliskilerinden olusabilecegini de vurguladi.

Agiz kokusunun sebepleri…

Dislerden kaynaklanan kötü kokularin tedavisi diger sebeplere göre daha kisa sürede sonuç verdiginden “sansliyiz” diyerek sözlerine devam eden Dis Hekimi Dr. Çagdas Kislaoglu; agiz kokusu sikayeti ile gelen hastalari öncelikle tam bir agiz muayenesinden geçirerek, sorunun bir mi yoksa birden fazla nedene mi dayandigini tespit ettikten sonra tedaviye basladigini anlatti.

“Agiz kokusu bazen agiz temizligine yeterli önemin verilmemesi, bazen agiz iltihaplari, bazen ileri diseti hastaliklari ve/veya dis çürükleri, bazen de agiz kurulugu gibi sebeplerin bir ya da bir kaçindan kaynaklaniyor olabilir.” diyerek agiz kokusunun sebeplerini siralayan, Kislaoglu; agiz hijyenine yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan agiz kokusunu gidermek için dis taslarini temizledigini ve kisiye agiz bakimi için neler yapmasi gerektigini uygulamali olarak gösterdigini belirtti.

Eger agiz kokusu agiz enfeksiyonlarindan ileri geliyorsa agiz enfeksiyonlarini tedavi ettigini ve bu tedavi sirasinda gömük ve sorunlu disler varsa çektigini söyledi. Sorun diger bir neden olan ileri diseti hastaliklari ve/veya dis çürüklerinden kaynaklaniyorsa bunlari tedavi ettigini ve agiz kurulugundan ileri gelen kötü agiz kokusunu da hastaya tükürük salgisini artiracak önlemleri uygulatarak giderdigini anlatti.

Agiz kokusu çok basit yöntemlerle giderilebilir…

—Agiz içi bakterilerle savasan bir baharat oldugu için tarçin kullanin

—Kötü kokuya sebep olan agiz kurulugunu engellemek için daha fazla su için, dis çürüklerine sebep olacagindan seker tüketiminizi azaltin.

—Yiyeceklerle tükürük salgisinin iyice karismasi ve agizda yemek parçasi kalma olasiliginin azalmasi için lokmalari iyi çigneyin.

—Dis firçasinin çikaramadigi yerlerdeki bakteri ve yemek artiklarini sökebilecegi için dis ipi kullanin.

—Agiz kokusunu önlemek için dogal kaynaklardan da yararlanilabilir. Nane bunlardan biridir. Naneli sakizlar, sekerler kullanilabilir.

—Ögün aralarinda taze meyve yiyin

—Uzun süre aç kalmayin

—Kötü kokuya sebep olan agiz kuruluguna neden oldugundan ve dis eti hastaliklarina da zemin hazirlayarak agiz kokusu olusturacagindan sigara içmeyin.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası