Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz Kokusu Sosyal Yasantinizi Derinden Etkileyebilir…

Agiz kokusu beslenme aliskanliklariyla iliskili olarak gelisebilir, mide ve diger sistemik rahatsizliklarin bir göstergesi olabilir. Fakat agiz kokusu daha çok dislerdeki iltihap ve çürüklerden kaynaklanir.

Agiz kokusunun sosyal yasantiya etkileri…

Sanildigindan çok daha yaygin görülen agiz kokusu; kisinin is, arkadas ve hatta aile yasamini etkileyebilecek bir konu olup, çogu zaman kiside mahcubiyete ve buna bagli olarak da sosyo-psikolojik problemlere sebep olur. Birçok kisi agiz kokusu yüzünden konusmaktan ve iletisimden kaçar. Hatta evli kisilerde bosanmalara bile neden olabilir. Eger çalisiyorsa meslegi açisindan da tehlike olusturabilir. Özellikle tiyatrocu, satis temsilcisi ve yakin temas halinde çalisan kisilerin is yasami için zararli olabilir.

Bu nedenle agiz kokusunun ciddiye alinmasi gerektigini vurgulayan Dis Hekimi Dr. Çagdas Kislaoglu, kokunun basitçe dis taslarindan kaynaklanabilecegi gibi, agizdaki eski dolgu ve kron-köprülerin bozulmus dis eti iliskilerinden olusabilecegini de vurguladi.

Agiz kokusunun sebepleri…

Dislerden kaynaklanan kötü kokularin tedavisi diger sebeplere göre daha kisa sürede sonuç verdiginden “sansliyiz” diyerek sözlerine devam eden Dis Hekimi Dr. Çagdas Kislaoglu; agiz kokusu sikayeti ile gelen hastalari öncelikle tam bir agiz muayenesinden geçirerek, sorunun bir mi yoksa birden fazla nedene mi dayandigini tespit ettikten sonra tedaviye basladigini anlatti.

“Agiz kokusu bazen agiz temizligine yeterli önemin verilmemesi, bazen agiz iltihaplari, bazen ileri diseti hastaliklari ve/veya dis çürükleri, bazen de agiz kurulugu gibi sebeplerin bir ya da bir kaçindan kaynaklaniyor olabilir.” diyerek agiz kokusunun sebeplerini siralayan, Kislaoglu; agiz hijyenine yeterli önemin verilmemesinden kaynaklanan agiz kokusunu gidermek için dis taslarini temizledigini ve kisiye agiz bakimi için neler yapmasi gerektigini uygulamali olarak gösterdigini belirtti.

Eger agiz kokusu agiz enfeksiyonlarindan ileri geliyorsa agiz enfeksiyonlarini tedavi ettigini ve bu tedavi sirasinda gömük ve sorunlu disler varsa çektigini söyledi. Sorun diger bir neden olan ileri diseti hastaliklari ve/veya dis çürüklerinden kaynaklaniyorsa bunlari tedavi ettigini ve agiz kurulugundan ileri gelen kötü agiz kokusunu da hastaya tükürük salgisini artiracak önlemleri uygulatarak giderdigini anlatti.

Agiz kokusu çok basit yöntemlerle giderilebilir…

—Agiz içi bakterilerle savasan bir baharat oldugu için tarçin kullanin

—Kötü kokuya sebep olan agiz kurulugunu engellemek için daha fazla su için, dis çürüklerine sebep olacagindan seker tüketiminizi azaltin.

—Yiyeceklerle tükürük salgisinin iyice karismasi ve agizda yemek parçasi kalma olasiliginin azalmasi için lokmalari iyi çigneyin.

—Dis firçasinin çikaramadigi yerlerdeki bakteri ve yemek artiklarini sökebilecegi için dis ipi kullanin.

—Agiz kokusunu önlemek için dogal kaynaklardan da yararlanilabilir. Nane bunlardan biridir. Naneli sakizlar, sekerler kullanilabilir.

—Ögün aralarinda taze meyve yiyin

—Uzun süre aç kalmayin

—Kötü kokuya sebep olan agiz kuruluguna neden oldugundan ve dis eti hastaliklarina da zemin hazirlayarak agiz kokusu olusturacagindan sigara içmeyin.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası