Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETIN “EKONOMISI” DE BÜYÜK

Türkiye 2010’da toplam saglik harcamalarinin yüzde 11’ini diyabete ayiracak. Bir diyabet hastasinin saglik masrafi ise ortalama 400 euro olacak. Yapilan bilimsel çalismalara göre, diyabetli hastalara verilen egitimler tedavi basarisini arttiriyor ve maliyetleri önemli ölçüde düsürüyor.

Dünyada 265, Türkiye’de ise 6,5 milyon diyabet hastasi bulunuyor. Uzmanlar hastaligin bir salgin gibi arttigina dikkat çekiyor. Ülkeler yeterli önlem almazsa, 2050’de diyabetli hasta sayisi 350 milyona ulasabilir! Diyabet, yalnizca önemli bir saglik sorunu degil… Ayni zamanda, ülkelerin ekonomilerinde de büyük bir yük haline geliyor. Bu durum, Türkiye’nin saglik harcamalarinda gün geçtikçe artan bir yük olusturuyor.

Dünyada, her yil 166 milyar euro’nun diyabet tedavisi için harcandigi tahmin ediliyor. Söz konusu harcamalar, diyabetin ve komplikasyonlarinin tanisini ve bakimini kapsiyor. Bu rakamin, 2025’de en az 216 milyar euro’ya ulasacagi tahmin ediliyor. Dünyada, ülkelerin ulusal saglik bütçesinin yüzde 2,5- 15’lik bölümü, diyabet için harcaniyor.

Türkiye’nin durumu farkli degil!

Uluslararasi Diyabet Federasyonu (IDF) 2009 Diyabet Atlasi’nda yer alan tahminlere göre, Türkiye, 2010’da saglik harcamalarinin yüzde 11’ini diyabete ayiracak. Ayni rapora göre, diyabetli hastalarin diyabetten kaynaklanan saglik masraflari, bu yil kisi basina ortalama 400 euro olacak.

Bunun karsisinda, Türkiye’de diyabetin ekonomik yükünü azaltmaya yönelik önlemlerin agirlikli olarak maliyetleri azaltmaya yardimci müdahaleler oldugu görülüyor. Ancak uzmanlara göre, bu yaklasim, uzun vadedeki harcamalar için çözüm degil. Kisa vadede maliyetler düsürülmeye çalisilirken, uzun vadede daha büyükleri olusuyor… Bu nedenle, diyabetten korunma, diyabetli hastanin bakimi, komplikasyonlardan korunma ve diyabet egitimi konularinda maliyet azaltilmasi yerine, maliyet-fayda ve maliyet-etkililik arastirmalarina ve yeni bir yaklasima ihtiyaç duyuluyor.

Öte yandan, Türkiye’de tip 2 diyabetli olgularda insülin kullanma sikliginin düsük oldugu gözleniyor. Bu durum, uzun vadede kronik komplikasyonlarin riskini, dolayisiyla hastalik yükünü ve maliyetini arttiriyor. Yapilan bilimsel çalismalara göre, diyabetli hastalara verilen egitimler tedavi basarisini arttiriyor ve maliyetleri önemli ölçüde düsürüyor. Ancak Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sistemi diyabetli hastaya egitim verilmesini tesvik etmiyor.

“Diyabet 2020: Vizyon ve hedefler” çözüm ariyor!

Türkiye’de 2020 yilina yönelik diyabet vizyonunun, hedeflerinin ve bunlara ulasmak için gerekli stratejilerinin belirlenmesi amaciyla, Türkiye Diyabet Vakfi koordinatörlügü ve T.C. Saglik Bakanligi’nin himayelerinde, Dünya Saglik Örgütü (World Health Organization) ve Uluslararasi Diyabet Federasyonu (International Diabetes Foundation) destekleri ve Sanofi Aventis’in kosulsuz katkilariyla yürütülen “Diyabet 2020: Vizyon ve Hedefler” projesi, diyabetin yarattigi ekonomik sorunlara da çözüm ariyor. Proje kapsaminda bu yil gerçeklesen 2. Çalistay’da 12 çalisma grubu, farkli konu basliklari altinda çözüm yollarini ele aldi. Olusturulan rapor, Türkiye’nin farkli bölgelerinde, ilgili taraflarca degerlendiriliyor. Tüm degerlendirmelerin sonucunda olusturulan yeni doküman, Dünya Diyabet Günü olan 14 Kasim 2010’da açiklanacak.

Diyabet 2020 Koordinatörü ve Türk Diyabet Vakfi Baskani Prof.Dr. M. Temel Yilmaz, konunun ekonomik boyutunun çözümü için öncelikle “topyekun bilinçlenmeye” ihtiyaç olduguna dikkat çekiyor: “Diyabet korunmasindan komplikasyonlarinin tedavisine kadar genis bir perspektif ile ele alinmasi gereken bir hastaliktir. Her asamada hasta açisindan en etkili ve en ekonomik çözümler aranmalidir.”

Sosyal Güvenlik Kurumu diyabetin maliyetini düsürmek için sürekli olarak ilaç fiyatlarina odaklaniyor. Oysa ki asil maliyet kalitesiz ve etkisiz hasta bakimindan kaynaklanmakta. Diyabet açisindan risk gruplarinin belirlenememesi, hastaligin gelismesinin önlenmemesi ile hasta sayisi artiyor. Hasta egitimine kaynak ayirmayan SGK, artan komplikasyonlarin maliyetleri ile de bas edemiyor. Basta kalp krizleri, böbrek yetmezligi, göz sorunlari, ayak yaralari ve organlarin kesilmesi gibi komplikasyonlar ciddi bir yük olusturuyor. Ayrica tip 2 diyabetli hastalarda insülin tedavisine geç baslanmasi da önemli bir risk faktörü. Hali hazirda Saglik Uygulama Talimati (SUT) adi verilen ilaçlarin kullanimi ile ilgili düzenlemede yeni nesil diyabet ilaçlarinin sadece endokrinologlar tarafindan yazilabilmesi gibi uygulanmasi çok zor bir düzenleme getiriyor. Türkiye’de birkaç yüz endokrinologa karsi milyonlarca diyabet hastasi var. Türkiye diyabetin ve komplikasyonlarinin maliyetini hesaplamiyor. Ülkemizde bu konuda yapilmis bilimsel çalismalar yok. Oysa ki hangi tedavinin en iyi sonucu ne kadarlik bir maliyetle yarattiginin bilinmesi gerekli... Bu konuda ciddi bilimsel arastirmalara ihtiyaç duyuluyor.

Hacettepe Üniversitesi Iktisadi Idari Bilimler Fakültesi Saglik Idaresi Bölümü Baskani Prof. Dr. Mehtap Tatar, diyabetin neden olabilecegi komplikasyonlarin da hastaligin tani ve tedavisi ile ilgili politikalarin içinde yer almasi gerektigine dikkat çekiyor: “Diyabet bütün ülkelerde ülkelerin saglik harcamalarindan önemli pay alan bir hastaliktir. Bu hastaliga yapilan harcamalarin ülkelerin saglik kaynaklari içindeki payinin belirlenmesi ise diger birçok hastaliga göre çok daha karmasiktir. Diyabet hepimizin bildigi gibi birçok komplikasyona neden olmaktadir ve ortaya çikan komplikasyonlarin da tani ve tedavisi oldukça maliyetlidir. Bu nedenle diyabetin topluma ve saglik sistemine olan maliyetini sorgulayan çalismalarda sadece diyabetin tani ve tedavisi için yapilan harcamalar ele alinmayip bu hastaligin dogru bir sekilde tedavi edilmemesi halinde diger komplikasyonlar nedeniyle ortaya çikacak maliyetler de hesaplama kapsamina alinmalidir. Bu maliyetler içinde de hem saglik hizmetlerinin kullanimindan ortaya çikan direkt maliyetler hem de isgücü kaybi gibi indirekt maliyetler de ele alinmalidir. Bu nedenle diyabetin tani ve tedavisi ile ilgili politikalari belirlerken “hastalik maliyeti” yaklasimi benimsenerek hastaligin gerçek maliyeti ortaya konmali ve politikalar da buna göre gelistirilmelidir”.

Diyabetin ekonomik yükünü azaltmak, hastalarin ilaca ulasimini kisitlayarak yapilmaya çalisildiginda toplam maliyet kat kat artabilir. Uzmanlara göre, yapilmasi gereken maliyet etkili tedavilerin, hasta egitiminin saglanmasi ve en önemlisi risk altindaki gruplarin diyabetten korunmasi… Uzmanlar, gerek korunmada, gerek erken tani ve tedavide, gerekse komplikasyonlarin önlenmesinde birinci basamak saglik hizmetlerinin, aile hekimlerinin, saglik ocagi hekimlerinin yetkilerinin artirilmasi, bu amaçla hizmet içi egitimler düzenlenmesini ve ‘hastalik yönetimi’ mantigi içerisinde diyabetin bir bütün olarak ele alinmasi gerektigini belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası