Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kronik yorgunlugun en önemli nedenlerinden biri stres

Çagimizin hastaligi stres pek çok hastaliga yol açtigi gibi kronik yorgunlugun da en önemli nedenlerinden biri. Yeteri kadar sivi almayan, düzensiz beslenen kisilerde de görülebilen kronik yorgunlugunun nedeni, belirtileri ve tedavisi hakkinda Kadiköy Sifa Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Emel Terzihan bilgi veriyor.

Kronik yorgunluk, hastanelere basvuran hastalarin en sik yakinmalarindan biri, %24’ünde ise asil sikayettir. Yorgunluk strese bagli olabildigi gibi, altta yatan seker hastaligi, kan hastaliklari, vitamin eksiklikleri, tiroit hastaliklari, depresyon, hepatit dedigimiz karaciger hastaliklari, enfeksiyon hastaliklari, düsük veya yüksek tansiyon, kalp – damar hastaliklari veya kanser hastaliginin belirtilerinden biri olabilir. Kronik yorgunluk ile beraber kansizliga sebep olan vitamin eksikliklerinin basinda B12 vitamini, demir ve folik asit eksikligi gelir. Tiroit bezinin az çalismasi durumunda kilo artisi, vücutta sislik, kabizlik, fazla uyku uyuma yakinmalarinin yaninda en sik görülen yakinma yorgunluktur.

Halsizlik yakinmasinin 15 günden fazla sürmesi ve günlük aktiviteyi bozmasi durumunda hekime basvurulmalidir. Yapilan muayene sonrasi tiroit fonksiyon testleri, tam kan sayimi, tam idrar analizi, kan sekeri, sedimantasyonla birlikte kan biyokimya paneli testleri istenmelidir. Hastanin kronik yorgunluga eslik eden yakinmalarinin yaninda test sonuçlari bizi kronik yorgunlugun altinda yatan hastaliga götürür. Kronik yorgunluk nedenleri arasinda psikolojik nedenler önde gelir. Hastalarin bu yakinmalarini açilayacak bir sebep bulunamadigi durumunda hastalar pskiyatrist tarafindan degerlendirilmelidir.

Özellikle kadinlarda gördügümüz hastaligin olusmasinda stresin ön planda oldugu ‘fibromiyalji’ dedigimiz kas – iskelet sistemi hastaliginda kronik yorgunlukla birlikte bas, boyun ve sirt agrilari ile birlikte sirtta küçük yuvarlak nodüller bulunur.

Kronik yorgunluktan kaçinmak için saglikli beslenilmeli, alkol, sigaradan kaçinilmali, düzenli uyku uyunmali ve egzersiz yapilmalidir. Saglikli beslenme günde en az 3 ögün sebze ve meyve içeren, kuru baklagillerin de yer aldigi, 3 ana ve ara ögünlerden olusan beslenme seklidir. Besinler gün içindeki kan sekeri dalgalanmalarini önlemek için glisemik yükü düsük ve posali besinlerden seçilmelidir. Rafine karbonhidratlar mümkün oldugu kadar az tüketilmeli, sebzelerin vitamin degerlerinin kaybedilmemesi için buharda pisirme yöntemi tercih edilmelidir. Yeterince sivi almayan, düzenli beslenmeyen kisilerde kronik yorgunluk daha sik görülür. Beslenme problemi olan hastalar hekim kontrolünde vitamin destegi almalidirlar.

Egzersiz en az haftada 3 gün, 3 saat olmali ve 2 egzersiz arasinda 1 günden fazla ara olmamalidir. Spor yapan kisilerde stresle basa çikmayi saglayan seratonin hormonu salgilanir. Spor yapan kisilerde hem enerji, hem de günlük stresle basa çikma kapasitesi daha fazladir. Bu nedenle egzersiz yapanlarda kronik yorgunluga daha az rastlanir.

Yorgunluk is stresinden dolayi ortaya çikiyorsa, bununla basa çikma yöntemleri ögretilmeli, mesai sirasinda kapali ortamda çalisiliyorsa açik havadan yararlanmaya çalisilmali, küçük yürüyüsler yapilmalidir.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu, 6 aydan uzun süren, yatak istirahati ile düzelmeyen mesleki, sosyal ve kisisel aktivitede belirgin azalamaya sebep olan halsizlik, yakinmasi yaninda bas agrisi, tekrarlayan bogaz agrisi, kas ve eklem agrilari ile kendini gösteren bir hastaliktir. Hastalarda agrili lenf nodlari, egzersizden sonra 24 saatten uzun süren asiri yorgunluk bulunabilir.

Körfez Savasi gazilerinin % 5’inde görülen “Gulf War Syndrome” denilen, beyaz irkta ve saldiri birliklerinde kronik yorgunluk sendromu görülmüstür. Hastalik, hastalarin 1/3’ünde enfeksiyon sonrasi, geri kalaninda da kaza, cerrahi girisim veya stresi takiben ortaya çikar. Hastaligin ABD’de görülme sikligi 100.000’de 183 olup, kadinlarda erkeklere göre görülme orani 6/ 1’dir. Bu oran kadinlarda HIV enfeksiyonunun görülme sikligindan 3 kat fazladir.

Tedavi düzenli egzersiz, dengeli beslenme, stresin azaltilmasi, psikoterapi uygulanmasi, antiinflamatuar ilaç ve anti depresan ilaç tedavisini içerir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası