Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte sukraloz kullanilabilir mi?

Son zamanlarda sekerden üretilen ve kalori içermeyen bir tatlandirici olan sukraloz (sucralose) kullanimi tüm dünyada giderek artmaktadir. Piyasada yer alan tadlandiricilar hamur islerinde, alkol içermeyen içeceklerde, sakizlarda, kahve çay gibi sicak içeceklerde, meyve suyu ve suruplarda sikça kullanilmaktadir.

Sukraloz herhangi bir kalori içermez ve kan seker düzeyini etkilemez.

Sukraloz seker içindeki klor, oksijen ve hidrojen diziliminin degistirilmesi ile elde edilir. Fazladan eklenen klor atomlari seker molekülünün inaktive olmasina neden olaak vücuttan sindirilmeden atilmasini saglar.Bu nednele kalorisizdir. Bir baska deyisle vücut bu molekülü seker ya da karbonhidrat olarak algilayamaz ve bu nedenle kan sekeri ve insülin düzeyleri etkilenmez. Bu özelligi nedeni ile sukraloz seker hastalari tarafindan da güvenle kullanilabilir.

Sukralozun gebelikte kullanimi ile ilgili olarak gebe kadin ya da karninda gelismekte olan bebegi üzerinde herhangi olumsuz bir etki oldugunu gösteren hiçbir bilimsel çalisma yoktur. Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi (FDA) sukralozun gebelikte güvenli oldugunu deklare etmis ve gebelikte kullanimina onay vermistir.

Benzer sekilde Amerikan Bilim ve Saglik Konseyi'de daha önceden var olan inanisin aksine sukralozun anne karnindaki bebek için zararli olabilecegini gösteren hiçbir bilimsel veri olmadigini belirtmektedir. Bazi internet sitelerinde iddia edilen sukrolozun düsüge neden olabilecegi ya da üreme potansiyelini azaltabilecegi yününde de hiçbir bulgu yoktur ve bu iddialar spekülasyondan ileri gidememistir.

2000 yilinda tavsanlar üzerinde yapilan bir arastirmada gebe hayvanlara tam organ olusumunun oldugu dönemde degisik dozlarda sukraloz verilmis ve hiç bir anomali yapici etkisinin olmadigi gösterilmistir.

Ocak 2010 yilinda yayinlanan bir baska makalede de anne karnindayken tekrarlayan dozlarda sukraloza maruz kalinmasinin sinirler üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadigi gösterilmis ve güvenli oldugu teyit edilmistir.

Gebeler ne kadar sukraloz tüketebilir?

Resmi saglik otoriteleri tarafindan belirlenen sukrolozun günlük güvenli siniri vücut agirliginin kilosu basina 5 miligramdir.Yani 50 kilo olan bir kisi için günlük toplam 250 mg sukraloz alimi güvenlidir. Sukroloz tüketiminin herhangi bir zarari olmasa da gebeliginiz sirasinda kullanimini sinirlamaniz yarariiza olacaktir. Bunun nedeni sukrolozun hiçbir besin degerinin olmamasidir. Bebeginiz ve kendi sagliginiz açisindan meyve ve sebze gibi besin degeri yüksek yiyecekleri tüketmeniz çok daha uygundur. Azi karar çogu zarar felsefesi sukraloz için de geçerlidir.

Amerikan Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Sagligi Bölümü
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası