Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar havasi çarpmasin!..

Her mevsim kendine özgü olarak daha sik görülen hastaliklara sahiptir. Örnegin kisin üst solunum yolu enfeksiyonlari, yaz aylarinda ise bagirsak enfeksiyonlari daha sik görülür. Ilkbahar ise havalarin isinmaya baslamasi ve doganin uyanisi ile beraber birçok insanin kendini daha iyi hissettigi bir dönemdir.Bunun yaninda azimsanmayacak bir grup mevsim basinda halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik hissedebilir. Bahar yorgunlugu, halk arasinda sik kullanilan bir terim olup, iklim degisikliginin vücutta yarattigi yorgunluk hissi olarak tanimlanabilir. Aslinda birçok nedenin bir araya gelerek yarattigi bir tablodur. Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Bülent Yardimci, yorgunluk hissinin yaninda uyku düzensizligi, istah azalmasi, kas kramplari, eklem agrilari ve bayanlarda adet düzensizligi gibi belirtiler olabilecegini belirtiyor.

Halsizlik nedenlerinin basinda meteorolojik etkiler gelir. Mevsim geçisleri öncelikle hormonal sistemimizi etkiler.Vücudun yeni çevresel degisikliklere alismasi ve hormonal sistemin yeniden dengeye girmesi zaman alir. Bu durum çevereye uyum saglamamizi zorlastirarak dis etkenlerden daha çabuk etkilenmemize neden olur

Kis aylarinda çogunlukla daha hareketsiz bir yasam sürüldügünden ve alinan kilolardan dolayi ilkbaharla gelen hareketli yasama uyum zorluklari olabilir. Yetersiz fiziki kondüsyon halsizlik nedenlerinden birisidir.

Kirli hava, havadaki elektrik yükünün artisi ve iyon degisiklikleri de yorgunluk hissine neden olan diger etkenlerdir. Ani isi degisiklikleri ise adaptasyon sistemimizi zorladigi için mevsim basinda bizi en çok etkileyen nedenlerden birisi olarak sayilabilir

Mevsimin ruhsal etkileri en az fiziksel degisiklikler kadar önemlidir. Özellikle yogun çalisan, stresi yüksek olan kisilerde ve depresyona egilimi olanlarda yorgunluk hissi olusabilir.

Aslinda, bahar yorgunlugunun büyük sehirlerde yasayanlarda, çevre kirliliginin yogun oldugu bölgelerde, düzensiz ve stresli yasama sahip olan bireylerde, kötü beslenenlerde daha sik görüldügünü söyleyebiliriz.

Gözden kaçirilmamasi gereken sey bahar yorgunlugu tablosunun uzun sürmedigidir. Sürekli yorgunluk ve genel durum bozuklugu bu belirtilerle seyreden ciddi hastaliklari düsündürmelidir. Tiroid hastaliklari, ciddi depresyonlar, kronik hastaliklar, kötü huylu hastaliklar atlanmamalidir. Böyle durumlarda bir an önce doktora basvurulmalidir.

Bahar yorgunluguna karsi alinacak önlemler :

Bahar yorgunlugunun önlemleri daha bahar gelmeden alinmalidir. Ilk yapilmasi gereken sey, beslenme düzeninin ayarlanmasidir. Her zaman saglikli beslenmeyi önermekle beraber, çogumuz kis aylarinda daha kalorisi bol, taze sebze ve meyveden fakir bir beslenme programi uygulariz. Bu tarz beslenmeler kilo almamiza neden olur ve kalorisinin yüksekligine ragmen enerji açisindan daha kötüdür. Öncelikle beslenmedeki sebze ve meyve miktari arttirilmali, yag miktari düsürülmelidir.

Bir ögünde çok miktarda yemek yerine, ara ögünlerin oldugu düzenli bir beslenme programi uygulanmalidir. Katki maddelerini fazla miktarda içeren, yogun kalorili, tuz ve yagdan zengin, pasta, kek, cips,tuzlu kuruyemis vb. gidalardan uzak durulmalidir.Yüksek oranda glukoz içeren tatli yiyecek ve içecekler daha az tüketilmelidir. Yeterli sivi tüketimi de önemlidir. Günlük sivi tüketimi ortalama 2 lt ve üstü olmalidir. Çogunlukla da su tercih edilmelidir. Süt ve süt ürünleri de tüketilebilir.

Kis aylarinin diger bir riski hareket azligidir. Hava sartlari ve günün kisa olmasi hareketimizi kisitlar. Yapilmasi gereken sey kis aylarinda da özellikle yürümenin tercih edilmesi, imkan varsa spor yapmaya devam etmektir. Fakat günlük pratikte spor yapma oraninin daha az oldugunu görmekteyiz. Kis sonuna dogru günün uzamasi ve havanin biraz daha sicak olmasindan yararlanarak düzenli bir yürüyüs programi yapabiliriz. Hafta içinde firsat buldukça, hafta sonlarinda ise düzenli olarak yapilacak egzersizler ve spor aktiviteleri daha dinç olmamizi saglayacaktir. Düzenli spor yapanlarda bahar yorgunlugunun daha az görülecegi muhakkaktir.

Ruhsal stresler bahar yorgunlugunun diger bir nedenidir. Is hayatinin kis aylarinda daha yogun olmasi, stres birikimine neden olmakta, fiziksel degisimlerin yasandigi mevsim dönümlerinde sikinti hissi ve depresyona egilim artmaktadir. Stresi azaltabilecek spor faaliyetleri, sosyal aktiviteler ve dis ortamda daha çok zaman geçirme yararli olacaktir. Günes isinlarinin ve aydinliginin ruhumuza olumlu etkileri oldugunu unutmamak gerekir.

Uyku düzeninin saglanmasi diger önemli bir konudur. Alisik oldugumuz uyku düzenini degistirmemeliyiz. Herkesin ihtiyaci olan uyku miktari farklidir.Bahar aylarina girererken uyku düzeni bozulabilir. Alisik oldugumuz saatte yataga gitmemiz ve ihtiyacimiz kadar uyumamiz gerekmektedir. Az uyumak kadar, asiri uyku durumu da kendimizi daha kötü hissetmemize neden olabilir.

Alerji, kalp damar hastaligi, astim ve seker hastaligi gibi kronik rahatsizliklari olanlarin ise mevsim dönümlerine girerken doktor kontrollerini yaptirmalari gerekmektedir. Çünkü bu hastalarda olusabilecek komplikasyonlar, bahar yorgunlugu gibi algilanabilir. Ayrica ilaç tedavilerinin yeniden düzenlenmesi ile bu dönemi daha rahat geçirebilirler.

Destekleyici vitamin ve ilaçlar en çok merak edilen konulardan birisidir. Gerektiginde bu ilaçlar kullanilabilir. Özellikle dogal ilaç olarak bilinen destek ürünleri kullaniminin çok arttigi günümüzde bunlarin çogunlukla kontrolsüz kullanildigini görmekteyiz. Hangi destek ürünü olursa olsun daima doktora danisilarak kullanilmasi daha saglikli olacaktir.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası