Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Astim genetik faktörlere bagli olabilir

Genetik faktörlerin yani sira çevre kosullarinin da etkisiyle ortaya çikabilen astim hakkinda en çok merak edilen sorulari Kadiköy Sifa Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Uzm. Dr. Arzu Yasaroglu Erkum cevaplandirdi.

Astim Nedir?

Astim, hava yollarinin çesitli uyaranlara artmis cevabinin söz konusu oldugu, tekrarlayici öksürük, hirilti ve nefes darliginin görüldügü kronik bir hastaliktir. Ataklar ve iyi dönemler ile seyreder. Genellikle ataklar arasi yakinma görülmez. Ancak hastalik siddeti arttikça ataklar arasi da yakinma olusur. Sikligi % 1 – 18 arasinda degisir.

Astimin Nedeni Nedir?

Astim bazi genetik faktörler esliginde olumsuz çevre faktörlerinin bir araya gelmesinden kaynaklanir. Genetik olarak birinci derece akrabalarda astim veya bazi alerjik hastaliklarin olmasi, toz, hava kirliligi, sigara dumani, modern yasamin korunakli sartlari astim riskini artiran durumlardir. Alerjenler astim atagina neden olan faktörlerden biridir. Astimli çocuklarin % 80’inde alerjik nedenler görülmüs, % 20’sinde alerjik bir neden saptanamamistir. Solunum yolu enfeksiyonlari, egzersiz, hava kirliligi, tebesir tozu, kuvvetli koku, parfüm, kömür, pudra, havadaki nem ve isi degisimi atagi tetikleyebilir. Astim atagini baslatan en önemli alerjenler; ev tozu akarlari, polen, mantar sporlari ( küf), hamamböcegi ve hayvan tüyleridir.

Belirtileri Nelerdir?

Tekrarlayici, inatçi, gece ve sabaha karsi olusan uykudan uyandiran öksürük nöbetleri, nefes almada zorluk, özellikle nefes verme döneminde duyulan gögüsten gelen islik sesi baslica belirtileridir.

Her Nefes Darligi, Hirilti Astim Midir?

Hayir. Özellikle 3 yasin altinda ve kis döneminde en sik hirilti nedeni; virüslerin neden oldugu, atesle birlikte seyredebilen, bronsiolit adi verilen alt solunum yolu enfeksiyonlaridir. Nefes darligi ataklarinin enfeksiyona mi yoksa astima mi bagli oldugunu ayirmak her zaman kolay olmaz. Tekrarlayan öksürük ataklarinin egzersiz sonrasi, toz, polen, sigara dumani, keskin koku ile karsilasildiginda artmasi, birinci derece akrabalarda astim, alerjik egzama, alerjik nezle gibi, alerjik hastaliklarin bulunmasi, öksürük ataklarinin tekrarlamasi, hastada ayni zamanda atopik dermatit veya farkli alerjik tablolarin görülmesi, kan veya cilt testleri ile alerji egiliminin saptanmasi, ataklarin astima bagli olabilecegini düsündürür.

Astim Tanisi Nasil Konur?

Tanida anne ve babanin verdigi bilgiler önemlidir. Kuru, inatçi, tekrarlayici, özellikle gece yatarken ve sabaha karsi olan öksürük önemli bir bulgudur. Öksürügün egzersiz sonrasi veya duman, koku, küf ile temas sonrasi artmasi astimi düsündürür. Ataklar arasinda muayene bulgulari normal olabilirken, atopik dermatit, alerjik rinit (nezle) bulgularinin saptanmasi taniya yardimcidir. Özellikle nefes verirken gögüste duyulan islik sesi ve hirilti önemli bir bulgudur. Kan ve cilt testleri, solunum fonksiyon testleri yine tanida yardimci yöntemlerdir. Unutulmamasi gereken sey, her hiriltinin, her öksürügün astim olmadigi, bunun degerlendirilmesinin bir uzmana birakilmasi gerektigidir.

Astimin Tedavisi Nasil Yapilir?

Amaç astim krizini önlemektir. Öncelikle ilk yapilmasi gereken yukarida bahsedilen alerjenlerden ve solunum yolunu tahris eden durumlardan korumaktir. Astim ilaçlari iki gruptur; Birinci grupta öksürük, hirilti, nefes darligi basladiginda kullanilacak salbutamol, terbutalin, ipratropium içeren ilaçlar vardir. Ikinci grup koruyucu ilaçlardir. Bunlar; kortizonlu spreyler, montelukast gibi çigneme tabletleri veya kromolin içeren ilaçlardir. Bu ilaçlarin uzun süreli tedavisi, mutlak doktor kontrolünde yapilmalidir. Bir diger tedavi asi tedavisidir. Bu tedavi, koruyucu yöntemler ve ilaç tedavisi ile düzelmeyen, bazi seçilmis grupta yapilabilir. Mutlaka alerji uzmani tarafindan yapilmalidir.

Astim Hastalarinda Koruma Nasil Saglanir?

En önemli kaçinilmasi gereken sigara dumani ile temastir. Sigaranin baska odada içilmesi, filtre kullanilmasi sigaranin zararli etkilerini ortadan kaldirmaz. Bunlarin disinda parfüm, keskin kokular, boya kokulari, ani hava degisiklikleri ataklari tetikleyebilir. Ev tozu akari en sik karsilasilan alerjen oldugundan evde halilar kaldirilmalidir. Yatak çarsaflari her hafta en az 60C’de yikanmali, yatak, yorgan ve yastik özel kiliflar ile kaplanmalidir. Nemin yarattigi küf de önemli bir alerjendir. Ev ortaminda nem orani azaltilmalidir. Astimli hastalarin bir kisminda evcil hayvan tüylerine karsi alerji vardir. Böyle bir durumda evcil hayvan evden uzaklastirilmalidir. Kis aylarinda geçirilen enfeksiyonlar astim ataklarini artirir. Bu yüzden hasta kisiler ile temastan kaçinilmali, her yil astimli hastalara grip asisi yapilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası