Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÖBREK TASLARINDAN YAKINANLARA “TAS” DIYETI!

Ülkemizde yaygin görülen saglik problemlerinden biri olan böbrek taslarinin 5 yil içinde nüks etme orani yüzde 35 gibi yüksek bir oran. Yani, her üç hastadan biri, yillar içinde, böbrek taslariyla tekrar savasmak zorunda kalabiliyor. Aslinda bilinçli beslenerek taslarin yeniden olusmasini bir miktar da olsa önlemek mümkün. Bunun için uzmanlarin önerdigi formül: “Tas” diyeti!”

Ülkemizde yüzde 15- 20 gibi yüksek bir oranda görülen böbrek taslari, siddetli agrilarla seyrederek yasam kalitesini düsürebilen ve böbreklerde fonksiyon kaybina yol açabilen ciddi bir hastalik. Üstelik böbrek taslarinin 5 yil içinde tekrar ortaya çikma riski yüzde 35 gibi yüksek bir orana sahip. Yapilan çalismalara göre beslenme aliskanliklarina dikkat eden hastalarin yüzde 50’sinde böbrek tasi olusumu önlenebiliyor. Fakat bunun için siki bir diyet uygulanmasina da gerek yok. Acibadem Bagdat Caddesi Poliklinigi’nden Üroloji Uzmani Dr. Murat Tugrul Eren, böbrek tasi olusumunu önlemek için önerilen “Tas Diyeti” hakkinda bilgi verdi:

NASIL BESLENMELI?

Bilinçli beslenerek böbrek tasinin yeniden olusumunu önleyebilir veya geciktirebilirsiniz. Böbrek tasi olusumunu önlemek için;

Herhangi bir besin grubunda asiriya kaçmayin: Tüm besin gruplarinin katkida bulundugu ama herhangi birinin tüketiminde asiriya kaçilmadigi sagduyulu bir diyet uygulayin. Çünkü her ne kadar tas olusumunun diyetle baglantilari büyük oranda bilimsel olarak aydinlatildiysa da hala bilinmeyen faktörler olabilir ve sizin asiri tükettiginiz gida tas olusumunu tetikleyebilir.

Her gün en az 2 litre su için: Bol su tüketimi, idrar miktarini artirarak idrarda daha fazla fazla maddenin kristallesmeden çözülebilmesini sagliyor. Ayrica idrar yolundaki kristallerin veya taslarin vücuttan atilmalarina yardim ediyor. Bu nedenle her gün en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Sivi alimini 24 saatlik süreye esit olarak dagitin ve egzersiz gibi efor gerektiren durumlardan sonra ekstra su tüketin. Aklinizda bulunsun, idrar kokusuz ve açik sari ise bu vücuda yeterince su alindigi anlamina geliyor. Bunun aksine idrarin kokulu ve koyu sari olmasi, yeterli su tüketilmedigine isaret ediyor!

Tuz tüketimine dikkat edin: Tuz, böbrek tasinin en sik görülen bilesimi olan kalsiyum ve oksalatin böbrekten daha fazla atilmasina yol açiyor. Bunun sonucunda da mineraller idrarda birikerek tas olusumuna neden oluyor. Bu yüzden tuz tüketiminden mümkün oldugunca kaçinin.

Hayvansal proteini 150 gramla sinirlayin: Bu grup protein de tipki tuz gibi kalsiyum ve oksalatin böbrekten daha fazla atilmasina neden olarak böbrek tasinin olusumuna zemin hazirliyor. Olumsuz etkileri nedeniyle et, süt ve yumurta gibi hayvansal proteinin tüketimini günde 150 gramla sinirlayin. Eger bir ögünde fazla protein tüketmisseniz, bir sonraki ögünde sebze agirlikli beslenin.

Oksalat içeren besinlerden uzak durun: Oksalat aslinda hemen her besinde bulunuyor. Sagliginiz için oksalat içeren domates gibi önemli sebzeleri sofrada bulundurmaniz sart. Ancak çerez (özellikle kabuklu yemisler), çay, kahve, sigara,ispanak, kakao, çilek gibi, sagliginiz için çok elzem olmayan oksalat yönünden zengin besinlerin tüketiminden kaçinabilirsiniz. Ayrica içeriginde oksalat bulunan bugday nedeniyle çavdar ve kepek ekmegini de sinirli miktarda yemeye çalisin.

Liften zengin sebze meyveye agirlik verin: Kabizlik böbrek tasinin olusumunu tetikleyen bir etken. Çünkü bu süreçte kalsiyum ve oksalat maddeleri bagirsaklarda daha fazla emiliyor, bunun sonucunda da böbrekten atilan miktarlari artiyor. Kabizligi önlemek için bol bol liften zengin meyve ve sebze yiyin.

Salataniza bol limon sikin: Limon tas olusumunu önleyen ‘sitrattan’ zengin bir besin. Uzmanlar tas olusumunu önlemek için her gün taze sikilmis yarim limon suyu almanizi öneriyorlar.

Greyfurdu beslenme listenizden çikarin: Yapilan arastirmalar sonucunda greyfurdun tas olusumuna yol açtigi ortaya konmus.

Doktorunuz önermedigi sürece kalsiyum alimini kisitlamayin: Yapilan çalismalar kalsiyum tüketiminin böbrek tasi olusumunda önemli bir rol oynamadigini ortaya koydu. Üstelik kalsiyum güçlü kemiklere sahip olmamiz için çok önemli bir iyon. Dolayisiyla doktorunuz önermedigi sürece kalsiyum tüketimini kisitlamaniza gerek yok. Günlük kalsiyum gereksinimi 800 mg olarak belirleyen uzmanlar, yetiskinlerin günlük 1000 mg kalsiyum almalarini öneriyorlar.

NASIL BIR YASAM SÜRMELI?

Bol bol hareket edin: Böbrek tasinin olusumunu önlemek için beslenmenize dikkat etmenizin yani sira, hareketli bir yasam sürmeyi de aliskanlik haline getirmeliniz. Çünkü bol hareket vücuttaki her türlü mekanizmayi dengeli hale getiriyor. Bunun aksine sedanter bir yasam ise böbrek tasina yol açan maddeler de dahil olmak üzere vücuttaki birtakim maddelerini daha fazla salgilanmasina yol açiyor. Bunun için özel bir egzersiz yapmaniza gerek yok, isterseniz her gün yürüyüse çikabilir veya istediginiz bir spor türünü uygulayabilirsiniz. Hiçbir sey yapamiyorsaniz, asansör yerine merdiven tercih edin, arabanizi gitmek istediginiz mekandan daha uzaga park edin ve masa basinda çalisirken düzenli araliklarla kalkarak hareket edin.

Stresten uzak durun: Yapilan çalismalar stresin de böbrek tasinin olusumunda rol üstlendigini ortaya koymus. Her ne kadar bunu basarmak kolay olmasa da, mümkün oldugunca stresli ortamlardan uzak durun ve sakinlesmek için çesitli yöntemlerden faydalanin.

Böbrek taslari nasil olusuyor?

Böbrekler, yasamsal faaliyetlerimiz için ihtiyaç duyulan biyokimyasal islemlerin sonunda olusan atik maddelerin vücuttan atilmasini saglayan bir organ. Bunun yani sira vücut için gerekli olan bazi maddelerin seviyesini ayarlamak gibi bir islev de üstleniyor. Bu atik maddeler idrar yoluyla vücuttan atiliyor. Idrarda kristal ve tas olusumunu önleyecek bazi kimyasal maddeler de bulunuyor. Fakat bazi kisilerde bu önleyici mekanizma tam olarak islev göremiyor. Böbrek taslari da, fazla miktarda olduklarinda idrarda çözülemeyen maddelerin kristallesmesi sonucu olusuyor. Kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat, idrarda en sik tas olusturan mineral tuzlardan.

Neden ortaya çikiyor?

Böbrek taslarinin olusum nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bazi risk faktörlerinin etkili oldugu düsünülüyor. Bunlar;

Genetik etkenler,
Böbrek hastaliklari,
Böbrekte yapisal bozukluklar,
Bazi ilaçlar,
Bazi bagirsak hastaliklari,
Hipertiroidi gibi tiroit hastaliklari,
Beslenme aliskanliklari,
Yetersiz sivi alimi,
Stresli veya sedanter bir yasam,
Sicak iklimde yasamak olarak siralanabilir.

Agri en tipik belirtisi

Böbrek taslari degisik sekil, renk ve boyutta oluyor. Örnegin deniz kumu zerresi kadar küçük olabildigi gibi 7 santime, hatta çok daha büyük bir boyuta bile ulasabiliyor. Böbrek taslarinin bulundugu konum ve boyutu da belirtilerin olusmasinda önemli bir rol oynuyor. Böbrek taslarinin en tipik belirtisi ise agri. Bu agri tasin yerine göre bel bölgesinde olabildigi gibi böbrek ile idrar torbasi arasinda bulunan böbrek yolundaki konumuna göre karin ve kasik bölgesine de yayilabiliyor. Bazen erkeklerde yumurtaliklara, kadinlarda ise vajinal dudaklara kadar ilerleyebiliyor. Agri ile birlikte bazen bulanti, kusma hatta ates bile görülebiliyor. Agrinin siddeti ise hastadan hastaya degisebiliyor. Bazilarinda çok hafif seyrederken, bazilarinda ise hastayi kivrandiracak ve acil müdahale gerektirecek kadar siddetli olabiliyor.

Sinsice büyüyerek kalici hasar olusturabiliyor!

Böbrek taslari bazen böbrek fonksiyonunu bozuncaya veya kalici hasarlar olusturuncaya dek belirtisiz büyüyebiliyor. Bu nedenle, özellikle ailesinde böbrek tasi hikayesi olan kisilerin yilda bir kez ürolojik muayeneden geçmeleri öneriliyor.

Tani rahatlikla konulabiliyor!

Böbrek tasinin tanisi için; ‘üriner sistem grafisi’ adi verilen röntgen, ultrason ve bilgisayarli tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalaniliyor. En basit yöntem olan üriner sistem grafisinde bazi taslar görülmeyebiliyor. Ultrasonda ise taslar böbrek yolundaki bazi yerlerde gözden kaçabiliyor. En etkili yöntem olan tomografide ise tüm vücut iki milimetre araliklarla taraniyor ve kesin tani kolaylikla konulabiliyor.

Basit yöntemlerle kendiliginden düsebiliyor!

Her böbrek tasinin mutlaka tedavi edilmesi gerekmiyor. Bulundugu konuma ve boyutuna bagli olarak bazi taslarin sadece izlenmesi yeterli. Böbrek tasinin tedavisinde sorunun en az girisimle giderilmesi hedefleniyor. Bunun için de önce tasin kendiliginden düsmesine yönelik tedavi uygulaniyor. Hastaya bol bol su içmesi, hareket etmesi (merdiven inip çikmak, basketbol oynamak, dans etmek gibi) öneriliyor.

Böbrek yolundaki kanallarin genislemesi ve bu sayede tasin kolayca düsmesi için düzenli olarak tasin bulundugu bölgeye sicak uygulamasi ( sicak havlu konulmasi veya sicak su dolu küvete ya da saunaya girilmesi gibi ) tavsiye ediliyor.

Ayrica agriyi önlemek için agri kesiciler, iltihap varsa iltihap giderici ilaçlar veriliyor. Bu tedavilerle hasta ortalama olarak 1 ay boyunca takip altina aliniyor. Böbrek taslarinin çogu önerilen tedavilerle kendiliginden düsüyor. Eger düsmezse, bu kez girisimsel yöntemlere basvuruluyor.

Ne zaman cerrahi müdahaleye gerek duyuluyor?

Eger uygulanan tedaviden sonuç alinamazsa, hastanin siddetli agrilari varsa, tas bulundugu yer ve boyutu nedeniyle riskli bir durum olusturuyorsa hastaneye yatmak gerekebiliyor.

ESWL (Tas kirma yöntemi): Böbrek yolunda bulunan taslar için halk dilinde “tas kirma” olarak bilinen ESWL yöntemine basvuruluyor. Bu yöntemde yüksek enerjili sok dalgalari ile taslarin küçük parçalara ayrilmasi saglaniyor.

Kapali ameliyat veya endoskopik yöntem: Taslarin boyutu büyükse ve bulundugu yer itibariyle tas kirma yöntemini uygulamak mümkün degilse, kapali ameliyat veya endoskopik yöntemden faydalaniliyor. Taslar böbrek içinde ise günümüzde en sik uygulanan endoskopik yöntemde hastanin sirt bölgesinden yaklasik bir santimlik kesi yapilarak kamerali aletler yardimiyla böbrek içine girilip taslar çikariliyor. Tas böbrek yolunda veya idrar torbasindaysa idrar yolundan kapali yöntemle girilerek yine kamerali aletler yardimiyla tasa ulasilip tas içeride kirilarak disari aliniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası