Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


5 pratik adim ile Sari Nokta’yi engelleyin

Yasla birlikte ortaya çikan hastaliklarin basinda görme ile ilgili problemler geliyor. Ileri yaslarda meydana gelen görme kaybinin en önemli sebeplerinden biri ise Sari Nokta olarak da bilinen Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu’dur. Sari Nokta hastaliginda gözün görme merkezi tahribata ugrar. Bu durum araba kullanmak, kitap okumak gibi odaklanmaniz gereken aktiviteleri yapmanizi engeller. Sari Nokta Hastaligi olan kisilerde görme alaninin ortasinda siyah noktalar belirmesi, çizgileri kirik, dalgali görme gibi belirtiler olusur. Lens ya da basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyen Sari Nokta’ya yakalanma riskini azaltmak istiyorsaniz asagidaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

Iste Makula Dejenerasyonu’nu engellemek için yapilmasi gerekenler;

1. Göz doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin; Sari Nokta hastaligi halk arasinda yaygin olarak bilinen bir hastalik degildir. Hastalik ilerlemeden teshisin konulmasi için düzenli olarak yaptiracaginiz göz muayeneleri oldukça önemlidir.

2. Bol bol balik tüketin; Avusturalya’da yapilan son arastirmalara göre kirmizi etin Sari Nokta’ya neden olabilecegi ortaya çikmistir. Bunun yaninda balik gibi Omega-3 yönünden zengin gidalarin göz sagligi açisindan yararli oldugu biliniyor.

3. “Lutein” yönünden zengin besin maddeleri tüketin; Lutein yönünden zengin besin maddelerinin göz sagligi için faydali oldugu ve Sari Nokta’yi engellemede etkili olduguna dair önemli kanitlar bulunmustur. Ancak, ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve bazi meyvelerde bulunan Lutein’i sadece besin maddelerinden almak oldukça zordur. Çünkü yeterli miktari tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (örn: Günlük 1,2 kg misir veya 48 adet yumurta gibi) Bu ögeler, mikronutrisyon* ürünleri yani lutein ve antioksidan destegi olarak disaridan saglanabilir ve Sari Nokta hastaligi riski önemli oranda azalabilir.

4. Gözlerinizi günesten koruyun; UV-A ve UV-B isinlari ileriki yaslarda Sari Nokta hastaligi riskine neden olan ve gözün retina bölgesinde ortaya çikan oksitlenmeye neden olur. Gözlerinizi korumak için günesli havalarda günes gözlügü kullanmayi tercih edin.

5. Kolestrolünüzü dengede tutun; Wisconsin Üniversitesi’nde yapilan arastirmaya göre doymus yag içeren besin maddeleri ile beslenmek ve kolesterol oraninin yüksek olmasi Sari Nokta’ya yakalanma riskini % 80 arttiriyor. Sebze, meyve ve tahil ürünleri gibi kolesterol orani düsük gidalar ile beslenerek hem genel sagliginizi hem de göz sagliginizi koruyabilirsiniz.

* Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin lutein ve diger antioksidanlar içeren vitaminler oldugu söylenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası