Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR AYLARI SIZI YATAGA DÜSÜRMESIN

Ani iklim degisiklikleri ve mevsimler arasi geçis bazi rahatsizliklarin meydana gelmesine neden olmaktadir.

Memorial Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Selahattin Türen, bahar aylarinda hasta olmamak için yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Kis mevsiminin bitip, baharin basladigi Mart Nisan aylarinda enfeksiyon hastaliklarinin görülme riski artar. Mevsim degisikligi durumunda kisilerin beslenme aliskanliklarinin hayat düzenlerinin degismesi ile birlikte bagisiklik sisteminin de etkilenmesi sonucu hastaliklarda artis gözlenebilir. Genellikle isinan havanin ve çevre sartlarinin da rolü ile bazi parazit ve bakterilerin ortamda çogalmasi enfeksiyonlarin gelismesinde etkili olur.

ÜSYE ve allerjik hastaliklar sik görülüyor

Bahar aylarinda grip, soguk alginligi gibi üst solunum yolu enfeksiyonlari(ÜSYE) daha sik görülür. Kisiler öksürük, bogaz agrisi, burun akintisi, yaygin vücut agrilari, halsizlik ve yorgunluk sikayeti yasayabilir. Saman nezlesi, polen allerjisi, mevsimsel allerjik rinit de en sik görülen alerjik reaksiyonlardir. Isinan hava ile birlikte su ve gida ile bulasan bazi parazit ve bakterilerin de etkisi ile ishaller ortaya çikabilir.

Bahar yorgunlugu da olabilir

Mevsim dönüslerinde vücudumuzdaki bir takim reaksiyonlar da hastalik gibi algilanabilir. Kis aylarinda kisa süren gündüz ve uzun süren gecede kisiler biyolojik saatlerini, beslenme programlarini, uyku düzenlerini ve hayat tarzlarini mevcut duruma göre ayarlar. Baharda günlerin uzamasi ile birlikte daha uzun süre disarida kalan kisiler isinan havanin da etkisi ile daha fazla sivi kaybettigi için vücut bu duruma alisana kadar çesitli sorunlarla karsilasabilir. Uykuya ayrilan zamandan çaliniyor, sivi tüketimi azalabiliyor ve kisiler kendilerini daha yorgun ve halsiz hissedebiliyor.

Beslenme düzenine dikkat edilmesi, daha fazla sivi tüketilmesi, vücut sivisi azliginin önüne geçilmesi hastaliklara karsi önleyici olacaktir. Uykunun yeni düzene adapte edilmesi ve 6-8 saat uykuya zaman ayrilmasi gereklidir. Havanin güzel oldugu zamanlarda kisilerin evde oturmak yerine disarida yapilabilecek aktivitelere katilmasi tavsiye edilir.

Saglikli beslenme altin kural

Uzayan gündüz süresi ve aktivitelerle birlikte güne siki bir kahvalti ile baslanmalidir. Ögün atlamamak çok önemlidir. Lifli sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir. Saglikli beslenmede karbonhidrat yag ve proteinleri dengeli ve yeterli biçimde almak gerekir. Taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyaci olan vitamin ve mineraller karsilanabilir.

Su için, içirin

Eriskinlerin günde 2- 2,5 lt sivi tüketmesi uygundur ancak bilindigi gibi en saglikli içecek sudur. Havanin daha sicak oldugu ve aktivitenin artigi zamanlarda çay, kahve, meyve suyu, çorba tüketimi ile birlikte 2,5- 3 lt sivi tüketilmelidir.

Erken çikan çilege erige kanmayin

Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek en dogrusudur. En dogal ve saglikli meyve sebze, dogal ikliminde ve zamaninda yetisenidir. Suni sartlarda ve hormonlu yetistirilenler ürünler ayni besin degerini tasimaz. Uygun sicaklik ve çevre sartlarinda yetistirilen sebze meyveler tercih edilmelidir.

Lahana stili giyinin

Ani isi degisikligi durumunda çok kalin ve ince giyinmek de dogru degildir. Soguk ve sicaga bagli olarak vücut direnci düseceginden kisinin yasadigi çevrenin sartlarini bilip ona göre hareket etmesi çok önemlidir. Ince katlar halinde, terletmeyen kumaslardan olusan kombinasyonlar tercih edilmelidir.

Gerekirse uzman yardimi alin

Mevsim dönümlerinde vücudun yeni sartlara alisabilecegi zamana kadar geçen sürede beslenme ve uyku düzenine sivi alimina önem vererek bireysel korunma yöntemleri uygulanabilir. Uzun süren hastalik belirtilerinin olmasi halinde mutlaka bir hekime basvurulmasini öneriyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası