Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SIVILCE IZLERINIZDEN KURTULUN

Ergenlik çaginin en sik rastlanan cilt problemi olan akne bazen tedavisi zor ve uzun süren bir sorun haline gelebilir. Dönemsel bir problem olmasina ragmen, ergenlik dönemi geçse bile akne yirmili yaslarin sonuna kadar devam edebilir. Tedavisinin zorlugunun ötesinde yasam boyu kalici olabilen akne izleri kisileri sosyal ortamlarda psikolojik yönden ciddi biçimde etkilemektedir.

Memorial Atasehir Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Aylin Kalayciyan, “Fraxileveling yöntemi” ile sivilce izlerinin tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Mucizevi yöntemin adi Fraxileveling

Fraxileveling farkli dalgaboylarindaki lazer isinlarinin kombine kullanildigi çok safhali bir metoddur. Akne izleri “postinflamatuvar pigmantasyon” olarak adlandirilan morumsu kahverengi lekeler seklinde olabilecegi gibi; gözeneklerde asiri genisleme, çukur ve çöküntü seklinde de olabilir. Kalici izlerde sorun sadece deri yüzeyindeki renk veya seviye farki degildir. Esas problem, alttaki bag dokusunda yanlis yapilanma sonucu gelisen kabalasma, elastikiyet kaybi ve çekintilerdir. Bag dokusu yeniden yapilandirilmadikça akneye bagli izler tam olarak yok edilemez. Örnegin akne sonrasi yüzünde renk ve seviye farkliliklari bulunan bir hastada kimyasal peeling gibi sadece yüzeyi etkileyen bir yöntemle tatmin edici bir sonuç almak mümkün degildir. Lazer isini, çesitli dalgaboylari ve farkli frekanslarda, derinin istenilen seviyesine etki etme imkani saglayan bir yöntemdir. Ayrica yogun tedavi gerektiren hastalarda, istenilen etki, seanslara yayilip hastanin sosyal olanaklarini zorlamadan da gerçeklestirilebilir.

Cilde kötü bir görünüm veren genis gözeneklerden eser kalmiyor

Kil folikülleri olarak adlandirdigimiz gözenekler normal anatomik yapilardir ve arzu edilenin aksine yok edilmeleri mümkün degildir. Ancak Fraxileveling tedavisi ile boyutlari küçültülebilir. Gözeneklerin genislemesine neden olan temel etmen etrafindaki bag dokusunun kabalasmasi ve yogunlasmasidir. Bag dokusunda yeniden yapilandirma gerçeklestiginde gözenekler normal boyutlarina indirgenebilmektedir.

Genetik özellikler tedavi sonucunu etkilemektedir

Tedavinin sonucunu etkileyen faktörlerin en önemlisi genetik özelliklerdir. Organizma bag dokusunu yeniden yapilandirirken, hastanin derisindeki üretim kapasitesi ve kalitesi çok önemlidir ve hastalar arasinda alinan farkli sonuçlarin en büyük nedenidir. Genetik özelliklerin disinda hastanin yasantisindaki bazi faktörler, örnegin; hastanin sigara içmesi, yasam boyu almis oldugu yogun ultraviyole miktari, ileri yas, kadinlarda menopoz sonrasi dönem, diyabet veya insülin direnci gibi elverissiz bag dokusu zemininin varligi tedaviyi olumsuz etkileyebilmektedir. Tedaviden maksimum etkiyi almak üzere diyetin düzenlenmesi, destek tedavilerin kullanilmasi gibi yapilabilecek bazi degisiklikler de bu tedavi seklinin bir parçasidir.

Pürüzsüz bir cilde 1-5 seansta kavusabilirsiniz

Hastalarin akne izlerinin siddetine göre tedavi 1-5 seans arasinda olabilmektedir. Seanslar arasi ortalama 2-3 haftadir. Islem esnasinda, hasta hazirlandiktan sonra, hastanin ihtiyacina göre farkli dalgaboylarindaki lazer isinlari ile yüz bölgesi taranir. Her bir tarama 5-10 dk sürer. Çekintiler ve çukurlanmalar var is o alanlarda bag dokusuna yogunlasilir. Tedavi sonrasi yeniden yapilanmayi güçlendirecek pansuman yapilir ve hastaya yine evde kullanmasi amaciyla harici ve destek ürünleri önerilir. Seans sonrasinda, tedavinin siddetine bagli olarak degisen miktarda kizariklik, sulanti, yanma ve kabuklanma gerçeklesebilir. Hastalar kesinlikle dogal veya yapay günes isinlarindan korunmalidir. Yogun tedavi seanslari sonrasinda 1-2 gün hastanin tedavi edilen bölgeyi enfeksiyondan korumasi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası