Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KONTROLSÜZ ÖFKE HAYATIMIZI KABUSA ÇEVIRIYOR!

Son derece insani bir durum olan öfke, kontrol altina alinmadigi takdirde hayatin birçok alaninda olumsuz sonuçlara yol açiyor. Günlük hayatin stresi ve bastirilmis duygular da buna eklenince insanlar kontrolden çikabiliyor. Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz kisileri derinden etkileyen öfke duygusunu, bu duygunun yol açabilecegi problemleri ve öfke kontrolünü anlatiyor…

Öfke nedir?

“Öfke, insan hayatinda yasanilan diger tüm duygular gibi (sevgi, nese vb) normal ve dogadaki tüm canli türlerinde görülen bir duygudur.

Öfke, kisinin herhangi bir tehdit karsinda gösterdigi dogal bir tepkidir.

Bu duygu, vücudumuzda fizyolojik ve biyolojik degisimler yasanmasina da sebep olur. Öfkelendigimiz zaman beyin savas ya da kaç seklinde tepkiler verir. Kisi öfkelendigi zaman, nefes alip vermesi siklasir, stres ve gerginlik bas gösterir, enerjiyi arttiran adrenalin salgisi baslar, kalp atislari hizlanir, kan basinci artar, kendisini ve davranislarini kontrol etmekte zorlanir.”

Niçin Öfkeleniyoruz?

“Öfke duygusu diger tüm duygular gibi bilinçaltimizdaki düsünceleri izler. Kisinin olumsuz yasadigi herhangi bir olay daha sonralari da ayni ön yargilari hissetmesine neden olur. Engellenme, saldiriya ugrama, yoksun birakilma, tehdit edilme, kisitlanma gibi durumlarda hissedilen yogun bir duygudur. Genellikle kisiye yönelik saldirganligin ortaya çikmasi ile sonuçlanir.

Ayni sekilde kisinin yapmaktan çekindigi davranislari baskasinin rahatlikla yapiyor olmasi bu kisiyi oldukça kizdirabilir. Örnegin her randevusuna erken giden birinin randevuya geç kalan arkadasina oldukça kizmasi gibi. Burada kisi kendisinin yapmadigi ve özen gösterdigi bir seyin baskasi tarafindan yapilmasina oldukça sinirlenir ve davranislari olumsuz yönde seyreder. Öfke duygusu bastirilan diger duygularin tepkimesi olarak ortaya çikabilir. Utanç, aci ve korku gibi duygular da öfke duygusunu tetikler.”

Öfkenin olumsuz sonuçlari nelerdir?

“Öfke ortaya çiktiginda her birey ayni sekilde tepki vermez. Bazilari tepkilerini fiziksel ya da sözlü saldirida bulunarak ortaya koyarken; bazilari ise daha edilgen ve dolayli saldirganligi seçebilir, geri çekilme, kaçinma, uzaklasma gibi davranislar gösterebilir. Bireyin öfkesini nasil ortaya koyacagi, o an içinde bulundugu konumla, kültürel normlarla, yasadigi öfkenin siddetiyle, benzer durumlara daha önce nasil tepki verdigiyle, öfkeyle bas etme stratejileriyle çok baglantilidir.

Bastirilan öfkenin kaygi ve depresyona yol açtigina dair yapilan arastirmalar vardir. Ifade edilmeyen öfke iliskileri bozabilecegi gibi çesitli saglik sorunlarina da neden olabilir. Solunum sorunlari, mide rahatsizliklari, bas agrilari, cilt problemleri, sinir sistemi rahatsizliklari, dolasim sorunlari gibi birçok hastalik da ortaya çikabilir. Öfke özellikle açik sekilde gösterildiginde ve bu tutum digerleri tarafindan yargilandiginda kiside benlik saygisinda düsmeye, iliskilerinde çatismaya, sözel ve fiziksel saldirilara ve is hayatinda uyumsuzluklara neden olabilir.”

Öfke kontrolü nedir?

“Öfke kontrolü, öfkeyi dogru ve yerinde ifade edebilme becerisini kazanmaktir. Amaç, öfkelenen kisinin verdigi tepkileri yumusatmak ve kisiye saldirganliktan uzak, siddet içermeyen iletisim becerisi kazandirmaktir.

Öfke kontrolü ile kisi özel ve is yasaminda olumsuz yasanan olaylara karsi daha tarafsiz tepkiler vererek olaylari dogru bir süzgeçten geçirecek ve ön yargilarindan kurtulacaktir.

Bilissel, duyusal iletisim, duygusal ve davranissal boyutlarda yapilan degisikliklerle öfke kontrol yöntemleri uygulanmaktadir. Düsünme tarzini degistirmek, mantikli düsüncelere odaklanmak, öfkeye neden olan duruma, çözüme yönelik sekilde yaklasmak ve problemi belirlemek, çözüm yollarinin, farkli seçeneklerin neler oldugunu gözden geçirmek, islevsel bir plan yapmak öfkeyi kontrol etmekte yararli yöntemlerdendir.”

Öfke kontrolü ile öfke yok edilebilir mi?

“Öfkenin inkar edilmesi ya da bastirilmasi kisi için saglikli yollar degildir. Çünkü öfkenin kisiyi uyarici, koruyucu veya harekete geçirici bir islevi de vardir. Öfke, bir tehlike aninda kisiyi uyarir ve kendisine zarar verici davranislardan bireyin haberdar olmasini saglar. Öfkenin saglikli sekilde yasanip, dogru sekilde kontrol edilebilmesi için öncelikle bu duygunun kabul edilmesi, nedenlerinin, sonuçlarinin anlasilmasi ve saldirgan sekilde ifade edilmesinin engellenmesi gerekir.

Öfke kontrolünde amaç öfkeyi tamamen yok etmek degildir. Öfkeyi kisinin normal ve saglikli sinirlarda hissetmesini saglamak ve buna bagli olarak davranislarini daha kontrollü hale getirmektir. Öfke kontrol problemi üzerinde çalisirken, duygusal ve davranissal düzeyde degisikligi amaçliyoruz. Bu da bir uzman tarafindan gerçeklestirilen psikoterapi yöntemiyle saglanabiliyor. Uzmanlar tarafindan gerçeklestirilen çalismalarda da öfke kontrolü, kisiye göre degismistir ve olumlu sonuçlar da ortaya çikmistir.”

Öfke kontrolünü saglamak için neler yapilabilir?

“Öncelikle kabul etmemiz gerekir ki; öfke bir problem çözme araci, intikam alma yolu, hakli çikma gerekçesi, baskalarini kontrol etme araci, baskalarini suçlama unsuru, bir suç isleme nedeni degildir.

Öfkesini kontrol etmek isteyen kisi sinirlendiginde tepki vermeden önce olayi hizli bir sekilde degerlendirebilir. Ve bulundugu ortamdan uzaklasarak olayin büyümesini engelleyebilir.

Kisi olaylari aslinda oldugu gibi göremiyor, abartiyor ya da asiri genelliyor olabilir. Bu çarpitmayi fark ederek hadiseye daha net bakabilir ve ön yargisiz degerlendirme yapabilir.

Ayni zamanda yasanilan tüm olumsuz olaylar karsisinda duygu ve isteklerini zamaninda dile getirmelidir. Bu sayede bilinçaltinda yatan olumsuz duygularinda öfke patlamalarina yol açmasini engellemis olur. Nefes terapileri yapabilir, içinizden belli bir süre sayarak kendinizi kontrol altinda tutabilirsiniz.

Eger kisi öfkesine tam anlamiyla hakim olamiyorsa mutlaka bir uzmandan yardim almali ve psikoterapiye baslamalidir.

Kisinin kendi öfkesini tanimasi ve altta yatan nedenleri fark etmesi öfke kontrolünde önemli faktörlerdir. Yapilan psikoterapi çalismalarinda kisinin bilinçalti duygu ve isteklerine iç görü kazanmasi, suçluluk, degersizlik, yetersizlik gibi duygularini, fark etmesi ve degistirilmesi için çalisilir.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası