Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MAKYAJLA GÜZELLESEYIM DERKEN CILT SAGLIGINIZLA OYNAMAYIN

Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, bilinçsiz makyajin cilde zararli etkileri hakkinda bilgi verdi ve sik makyaj yapanlara cilt sagliginin korunmasi için önerilerde bulundu.

Her geçen gün artan estetik kaygilar, güzel görünme istegi, yaslilik bulgularini gizleme ve daha genç görünme arzusu kozmetik piyasasini canlandirarak, bakim ürünleri yaninda, kamuflaj ürünlerinin de gelismesine neden oldu. Özellikle kadinlarin tercihi olan makyaj malzemelerinin kullanimi yavas yavas erkeklerin de tercihi olmaya basladi. Kisisel bakim ürünleri açisindan en ön siralarda yer alan makyaj malzemelerinin ne kadar dogru kullanildigi tüm dünyada tartisma konusudur. Bu ürünlerin saglikli olup olmadigi bile bilinmemektedir. Bilinmeyenler dünyasinda en azindan dogru yapilmasi gerekenler konusunda kisilerin bilinçli olmasi gerekmektedir.

Bilindigi gibi, makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardir. Özellikle yüze sürülen fondöten, pudra ve far malzemeleri alerjiye daha çok neden olan malzemelerdir. Bu riski engellemek için ne yapmali?

Önce test edin

Bu ürünleri almadan önce test ürünü alip kullanmakta yarar vardir. Bir ürün 72 saat sonra herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmazsa, ilerleyen günlerde alerji gelisme ihtimali düsüktür, ama yine de olabilir. Özellikle hassas deriye sahip olanlar dikkatli olmalidir.

Makyajla yatmamak çok önemli

Uygulanan ürünler yüzde uzun süre kalmamalidir. Özellikle yatarken mutlaka bir sabunla yikanmali, nemlendirici sürülmelidir. Bu reaksiyonlardan kaçinmak için, asiri derecede makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce deriyi temizlemek ve nemlendirmek yine uyulmasi gereken kurallardir.

Yanlis makyaj sivilce ve siyah nokta yapar

Makyajin bilinen en önemli yan etkilerinden biri de komedondur. Gerek “siyah nokta” olarak bilinen açik komedonlar, gerekse de “kapali komedon” olarak bilinen “beyaz nokta”larin olusmasinda en büyük pay, bilinçsiz kullanilan makyaj malzemelerinindir. Kisi deri tipine uygun olmayan ürünleri kullandiginda gözenekler tikanir, tikanmis gözenekler içinde biriken yag yüzde akneye ya da komedonlara neden olur. Cilt tipini iyi bilmek kuru deriye sahipse yagli ürünler kullanmak, yagli cilde sahipse su bazli ya da matlastirici ve de yag emici ürünler kullanmak gerekir. En iyisi profesyonel kisilerin önerisine uyarak alinan ürünleri kullanmak daha dogrudur.

Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra makyaj yapin

Renklendirici ürünler olan allik, far, maskara, ruj ve diger ürünlerin kullanilmasinda da dikkat edilmesi gereken kurallar vardir. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemen sonra uygulanacak makyaj malzemeleri ciltte hos olmayan görüntülere neden olur. Bu yüzden nemlendiricinin emmesini beklemek gerekir.

Ruj dudaginizi kurutabilir

Asiri ve su bazli rujlar bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara neden olur. Bunu engellemek için dudaga ya yag bazli bir nemlendirici sürülmeli ya da yag bazli rujlar kullanilmalidir.

Bitkisel adi altinda satilan ürünler dahi cilt sagliginizi bozabilir

Maskaralar ve farlar, yüzde görülen alerjik reaksiyonlarin en önemli sebebidir. Bir ürüne karsi gelisen reaksiyon genelde bir baska ürüne karsi da gelisebilir. Bu durum, derinin toleransinin düsük oldugunu gösterir. Bazi hassas derili kisiler hayatlari boyunca makyaj ürünleri kullanamayabilir. Natürel, mineral, bitkisel ürünler basligi ile pazarlanan ürünlere karsi bile alerjik reaksiyon gelisebilir. Çogu zaman yapilan alerji testleri de bu konuda kisilerin toleransiz oldugunu gösterir.

Iyi temizlenmeyen cilt erken kirisabilir

Yapilan hatalarin basinda yapilmis makyajin temizlenmemesi gelir. Deride kalan makyaj ürünleri, derinin kalinlasmasina, erken kirisikliklara, gözeneklerinin genislemesine, derinin mat ve homojen olmayan renk degisikliklerine neden olur. Bu yüzden uygun bir ürünle makyajin çikarilmasi makyaj yapmak isteyen kisi için gerekliliktir.

Günes altinda ya da karli havada makyajla dolasmayin

Güneslenme, uzun yolculuklar, kayma, çok sicak ortamda bulunma dönemlerinde makyaj yapmamak daha uygundur. Özellikle makyajli derinin günese maruz kalmasi renk degisikliklerinin en önemli nedenlerinden biridir. Yüzde kahverengi, siyah görünümünde pigment dalgalarinin ortaya çikmasina neden olur.

Yolculuk esnasinda yapilmis yogun makyajlar, kaza ya da olusabilecek deri hasarlarinda enfeksiyona yol açar. Özellikle yogun sürülmüs maskaralar gözde kornea yirtiklarina neden olabilir.

Arkadasinizin makyaj malzemesini kullanmayin

Bir baskasinin makyaj ürünlerini kullanmamak dikkat edilmesi gereken en önemli kuraldir. Bu sayede kisisel enfeksiyon ajanlarinin kisiden kisiye yayilmasi söz konusudur. Hele kiside açik yara varsa bulasicilik riski da ha da artar. Kozmetiklerin yani sira kozmetikleri uygulamak için kullanilan firça, pamuk, sünger gibi ajanlarin birden fazla kisi tarafindan ortak kullanilmasi, kisiler arasi mikroplarin yayilmasi açisindan büyük bir sorundur.

Makyaj yapmadan önce ellerinizi yikayin

Kozmetikler uygulanmadan önce eller mutlaka yikanmali, uygulanacak deri mutlaka temiz olmalidir. Uygulama aparatlari mümkünse tek kullanimlik olmali, firçalar ise temizlenmeli ve de sik sik degistirilmelidir.

Makyaj malzemelerinizi dogru muhafaza edin

Ürünler kullanim talimatina göre uygulanmali, kapaklari sikica kapatilmali, sicak ortamda tutulmamali (özellikle araç içinde ) , kullanim zamani geçmis ürünler atilmalidir. Günese ve sicaga maruz kalmis ürünler, koruyucu maddelerini kaybederler. Bu da ürünün kullanim zamaninin azaltir. Erken bozulmasina, bakteri üremesine neden olur.

Cilt yaralarinizi makyajla kapatmayin

Deri bütünlügünü bozan yara, siyrik, enfeksiyon, ekzema gibi bir durum varsa bu bölgelere makyaj yapmaktan kaçinmak gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon gelisebilir yada problemin daha da siddetlenmesi söz konusu olur.

Çocuklarinizi makyaj malzemelerinizden uzak tutun

Özellikle çocuklarin çok erken yasta baslayan süslenme istekleri, zararli olabilecek sonuçlar dogurabilir. Bu yüzden küçük çocuklarin makyaj ürünlerinden uzak tutulmasi dogru olacaktir.

Güzel görünmek herkesin hakki, fakat bunu saglarken deriye zarar vermemek gerekir. Bu yüzden asiriya kaçmadan kisiye uygun ürünlerin kullanilmasi zarar verici bu uygulamalari minimuma düsürecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası