Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikte burun kanamasi

Gebe bir kadinin günün herhangi bir aninda ortada hiçbirsey yokken birden burnunun kanamaya baslamasi çok da nadir karsilasilmayan bir durumdur.Bu kanamalar birkaç damla olabilecegi gibi zaman zaman çok daha siddetli olabilir. Kanamalar bazi kadinlarda ara sira görülürken bazi kadinlar ise hemen hemen hergün benzer kanama ataklari yasayabilirler. Tekrarlayan burun kanamalari gebelikte çok sik karsilasilan yakinmalardan birisidir ve can sikici olmasina karsin çogu zaman anne adayi ve bebek açisindan zararsizdir.

Gebe olsun ya da olmasin hemen hemen herkes hayatinin bir döneminde burnundan kan gelmesi durumu ile karsilasmaktadir. Bir o kadar kisi de sümkürmedigi taktirde fark etmedigi kanamalar geçirmektedir.Çok nadir olarak da kisiyi ve çevresindekileri panikletecek kadar siddetli kanamalar olabilir.

Gebelikte neden burun kanar?

Normal popülasyona göre gebelerde burun kanamasina daha sik rastlanmaktadir. Bunun temel nedeni bebegin ve anne adayinin sagligi açisindan gebelik sirasinda damarlarda dolasan kan miktarinin artmasidir. Kan miktari arttikça burun mukozasi içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarinin maruz kaldigi basinç da dogal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basinca direnemez ve damar duvari yirtilarak kanamaya neden olur. Burun mukozasinin kuru kalmasi, siddetli sümkürme, burnu ve agzi tikayarak hapsirma gibi faktörler de basinç artisina pozitif etki ederek kanamayi tetikleyebilir.

Gebelikteki burun kanamalarini kan hacmindeki artistan sonra en sik tetikleyen durum burun mukozasinin kronik kurulugudur. Ayrica sigara kullanimi da damarlarin kirilganligini arttirmaktadir.

Burun kanamasinin etkileri nelerdir?

Gebelik sirasinda burun kanamasi yasayan kadinlarin ne kendileri ne de bebekleri açisindan endiselenmelerini gerektirecek bir durum yoktur. Genelde kanamanin miktari son derece azdir. Çok nadiren de olsa kendiliginden ya da alinan basit önlemler ile durmayan kanamalar olabilir.

Kanama durumunda neler yapmak gerekir?

Öncelikle oturmak gerekir. Uzanilmasi durumunda kalp ile burun hemen hemen ayni seviyeye geleceginden önerilmez

Burun kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvetlice bastirarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi yaklasik 10 dakika kadar olmalidir. Baski daha erken kaldirilirsa kanin pihtilasmasi için yeterli süre saglanamadigindan kanama durmayabilir.

Burun köküne buz uygulanmasi damarlarin büzüsmesine neden olacagindan kanamanin durmasina yardimci olacaktir

Kanama devam ederken uzanmaniz kanin yutaga dogru akmasina neden olur. Bu kanin yutulmasi bulanti ve kusmayi tetikleyebilir

Kanama durduktan sonra yaklasik 10-12 saat kadar sümkürmemeye dikkat edin

Burun kanamasi önlenebilir mi?

Alinacak bazi basit önlemler ile burun kanamalarinin önüne geçilebilir. Bunlar

Çok siddetli sekilde sümkürmemek

Hapsirirken agiz ve burnu kapatmayarak basincin burun delikleri yolu ile atilmasina olanak saglamak

Özellikle gece yatarken havanin kurumasini engellemek. Bunun için özellikle kis aylarinda isiticilarin üzerine genis bir kapta su koymak ya da soguk buhar makinesi yardimi ile odanin nemini arttirmak yeterli olacaktir.

Burun mukozasinin kurumasini önlemek için burna tuzlu su ya da deniz suyu sikmak

Yeteri kadar sivi almak ve bol su içmek

Fazladan C vitamini almak damarlarin yapisini güçlendirerek kanamalarin azalmasina yardimci olabilir. Bunun için günde fazladan alacaginiz 250 mg C vitamini yeterlidir. Doktorunuzla bu konuyu görüsebilirsiniz

Burun kanamasi nasil tedavi edilir?

Burun kanamalari genelde hastanede tedaviyi gerektirmeyen sorunlardir. Ancak basit önlemler ile durmayan ya da sik tekrarlayan kanamalar varliginda tibbi müdahale gerekebilir. Kanamanin durmadigi hallerde burun içine tampon konulmasi genelde tedavi saglar.Öte yandan durmayan ya da sik tekrarlayan kanamalarda Kulak Burun Bogaz uzmanlari tarafindan bazi kimyasallar kullanilarak açik damar uçlarinin kapatilmasi yoluna gidilebilir.

Amerikan Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Sagligi Bölümü
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası