Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LODOS MIGRENI TETIKLIYOR

Daha çok kis aylarinda esen ve birçok kiside halsizlik, bitkinlik yarattigina inanilan lodos, en çok migren hastalarini etkiliyor. Lodos rüzgarlarinin getirdigi rutubetli hava agrilarin ortaya çikmasina neden oluyor. Migren nöbetlerinde hastanin taniyi kendi kendine koyup tedavi etmeye çalismasi yerine bir nöroloji uzmanina basvurmasi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Dr. Oguzhan Onultan konuyla ilgili bilgi veriyor.

Migren isteki performanstan, esler arasindaki iliskiye kadar hastalarin tüm yasamini etkileyebilen çok ciddi bir hastalik. Migren ataklarini tetikleyen faktörlerin basinda uykusuzluk, açlik ve stres geliyor. Ataklarin baslama nedeni ise kisiden kisiye degisiyor. Son yillarda yapilan arastirmalar sikça gündeme gelen tetikleyici faktörlerin yani sira hava degisiklerinin de hastalar üzerinde etkili oldugunu ortaya çikariyor. Lodos bu faktörlerin basinda geliyor.

Mevsim degisiklikleriyle birlikte hastalarin sikayetlerinin arttigini söyleyen Dr. Oguzhan Onultan, yapilan arastirmalar sonucunda özellikle biyoritmi bozan lodosun migren ataklarini tetikledigini vurguluyor.

Lodoslu havalarin migrenli hastalarin kabusu haline geldigini vurgulayan Dr. Onultan su bilgileri veriyor:

“Lodos, vücuttaki elektronik dengeyi bozuyor. Hava degisimine adapte olamayan vücutta bas agrisi ve halsizlik olusuyor. Bu gibi durumlarda hastalar mümkünse hava sartlarindan etkilenmeyecek sekilde tedbir almali. Etkilenmesi halinde ise, eger agri baslamissa, tanisi kendi kendine koyup tedavi uygulamak yerine tibbi tedavi yolu seçilmeli, bir hekimden destek alinmalidir. Migren hastalarinin yaklasik yüzde 90’i hastalik nedeniyle yasam kalitesinin azaldigindan yakiniyor. Ancak birçogu doktora gitmedigi için tedavi yollarindan haberdar degil.”

Çikolata da migreni tetikliyor

Migreni hava degisiklikleri disinda baska faktörlerin de tetikleyebilecegini belirten Dr. Onultan bu faktörleri söyle siraliyor:

“Migren ataklari iç ve dis birçok faktörden etkilenebilir. Stres, yorgunluk, uyku süresindeki degisiklikler, çikolata, bazi peynirler, kirmizi sarap, turunçgiller, monosodyum glutamat, aspartat ve nitrat içeren yiyecekler bunlar arasinda sayilabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası