Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ölümlü kazalarin %25’i evde gerçeklesiyor!

Önlenebilir nedenlere bagli olarak gelisen ve kötü sonuçlanan olaylara “kaza” diyoruz. Bu kazalarin bir kismi ölümle sonuçlanabiliyor ve ölümlü kazalarin da %25’i de en güvenli yer saydigimiz evlerimizde gerçeklesiyor. Kadiköy Sifa Hastanesi Acil Hekimi Dr. Tayfun Ergül, ev kazalarinin nedenlerini ve nasil ilkyardim yapilmasi gerektigini anlatti.

Ev kazalarindan en çok etkilenen aile bireyleri sirasiyla çocuklar, yaslilar ve kadinlar. Ev kazalarinin en sik görülen nedenlerini ise söyle siralamak mümkün:

Düsme ve çarpmalar
Kesikler
Yabanci cisimlerle bogulma veya tikanma
Suda bogulma
Zehirlenme
Yaniklar
Elektrik çarpmasi
Atesli silah yaralanmalari

Özellikle çocuklarin ve yaslilarin kaza risklerini azaltmak için birtakim basit önlemler almak mümkün.

Kaygan zeminlere önlem alinmasi, yürüme yolu üzerindeki hali, kilim, küçük sehpa, aksesuar v.b. esyanin kaldirilmasi kayarak veya takilarak düsme tehlikesini azaltir. Ayrica evdeki sert köselere yumusak yastik baglanmasi çocuklar için iyi bir önlem olabilir.

Yine kesikleri önleyebilmek için biçak, makas, jilet gibi kesici aletleri, kirilabilecek cam esyayi, keskin uçlu ve kirik oyuncaklari çocuklarin erisemeyecekleri sekilde ortadan kaldirmak dogru olacaktir.

Çocuklarin evde bogulmalarini önlemek için bogaza kaçabilecek kuruyemis, seker, toplu igne, boncuk, mücevher, dügme, sosis gibi seylerin ortada birakilmamasi, suda bogulmalarin önüne geçebilmek için de kovada, legende, küvette su unutulmamasi çok önemlidir. Çocuklari yikanma sirasinda asla yalniz birakmamak, kapiya, telefona bakmak için dahi yanindan ayrilmamak çocuk bakiminin alfabesi olmalidir.

Zehirlenmeleri önlemek için tarihi geçmis gida ve ilaçlar derhal atilmalidir. Kimyasal maddeler ve temizlik malzemeleri ile böcek ve fare zehirleri mutlaka çocuklarin erisemeyecegi kapali dolap veya kilitli yerlerde saklanmalidir. Bu malzemeler su, süt veya mesrubat siselerine konmamalidir.

Yaniklardan korunmak için çocugunuzu soba yaninda birakmayin. Ulasilabilecek yerlerde kaynar su dolu kap, kova, tencere v.b. ile fise takili ütü bulundurmayin. Masada ve ocakta tencerenin, tavanin sapini içe dönük tutun.

Elektrik çarpmalarindan korunmak için evde açik elektrik kablosu ve priz birakmayin. Prizleri çocuklarin erisemeyecegi yükseklige aldirin. Tamirat sirasinda elektrigi sigortadan kesin. Kaza aninda önce sigortadan elektrigi kesin. Kazazedeye sonra dokunun.

Atesli silahlarinizi evin gizli ve kilitli bir bölümünde bulundurun. Silahiniz bos ve emniyeti kapali olsun. Silahinizi çocugunuzun önünde temizlemeyin.

Ilkyardim nasil yapilmali?

Yaniklarda hiçbir sey sürmeyin, dokunmayin, deriyi soymayin. Sivi dolu keseyi patlatmayin. Yalnizca 15 dakika soguk su altinda sogutun.

Kesiklerde yaranin üzerine temiz bir bez örtüp avucunuzun içi ile en az 5 dakika basinç uygulayin. Yarayi antiseptik solüsyonla veya temiz su ile yikayin. Yara temizliginde veya kapatmasinda pamuk kullanmayin.

Elektrik çarpmasinda önce elektrigi sigortadan kesin. Kalin tahta veya gazete destesi üzerine basarak ve tahta sopa kullanarak kazazedeyi çekin.

Kimyasal (çamasir suyu v.b.) zehirlenmelerinde kusturmayin, agizdan bir sey vermeyin.

Her türlü kazada ilk müdahale sonrasi en yakin saglik kurumuna ulasin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası