Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


STRESLI KADINLARIN HÜCRELERI 10 YIL DAHA YASLI

Her kadin genç kalmak ister. Ancak genç kalmak için yalnizca kozmetik ürünlere degil, stressiz bir hayata da ihtiyaç var. Çünkü arastirmalar, stresli kadinlarin hücrelerinin 10 yil daha yasli oldugunu gösteriyor. International Hospital'dan Psikiyatri Uzmani Dr. Ali Ayas’a göre, stresli kadinlarin hücrelerinde daha fazla serbest radikal üretildigini ve bu zararli maddelerin de kadinlarin yaslanma sürecini hizlandirdigini belirtiyor.

Stres, çagimizin en önemli sorunlarindan biri. Üstelik kadin, erkek, çocuk herkesi etkiliyor. Pek çok saglik sorunun ya nedeni oluyor ya da tetikliyor. Örnegin bagisiklik sistemine zarar vererek insanlari hastaliklara daha yatkin hale getiriyor. Stres altinda bozulan kan dolasimi, kilcal damar genislemelerine ve varislere neden oluyor. International Hospital'dan Psikiyatri Uzmani Dr. Ali Ayas, bilimsel arastirmalara göre uzun süre strese maruz kalan kadinlarin vücudunda hücrelerin daha fazla serbest radikal ürettigini, bu zararli maddelerin de kadinlarin yaslanma sürecini hizlandirdigini belirtiyor.

Strese giren kadinlarin vücudunda neler oldugunu anlatan Dr. Ali Ayas, bunlari söyle siraliyor:

Cildi bozuyor; cilt yaslanmasi ve kirisikliklar gibi sorunlar çikiyor.
Cildin nem ve yag dengesini bozuyor.
Akneleri artiriyor ve alerjik reaksiyonlara yol açiyor.
Stres altinda ter bezleri daha fazla çalisiyor.
Saçlarin dökülmesine ya da beyazlasmasina neden olabiliyor.
Bazi insanlarda tirnak ve saçlarin uzamasi yavasliyor.
Sinirlendigimizde, öfke ve endise gibi duygular bizi ele geçirdigi anda, yüz mimiklerimiz degisiyor.
Göz, alin ve agiz çevresinde kasilmalar basliyor.
Dudaklar uçukluyor.
Stres altinda bozulan kan dolasimi, kilcal damar genislemelerine ve varislere yol açiyor.

KESINTISIZ STRES, KROMOZOMLARI KISALTIYOR

Araliksiz olarak devam eden stresin sagliga zarar verdigi artik kesin olarak biliniyor. Yapilan son bilimsel çalismalar da, insanlarin stres yüzünden hastaliklara niçin daha duyarli hale geldigini gösteriyor. Dr. Ali Ayas, uzun yillar devam eden stresin, belli basli beden hücrelerinin ömrünü kisaltarak, insanlarin daha çabuk yaslanmalarina neden oldugunu söylüyor. Yillarca stres altinda yasayan 58 kadini inceleyen Amerikali bilim adamlarina göre stres altinda kalan bagisik hücrelerindeki kromozom uçlari, saglikli kadinlarinkine göre daha kisa. DNA'nin bu bölümlerindeki uzunluk, hücrenin ne kadar süre daha bölünecegini belirliyor. Belli bir kisaligi astiktan sonra ise önemli genetik bilgiler yok oluyor ve hücre ölüyor. Kadinlar gündelik yasamda ne kadar çok strese girerlerse ve stres durumu ne kadar uzun devam ederse bu kromozom uçlari o denli kisaliyor, bunlari tamir eden enzimin etkinligi düsüyor ve hücreler daha fazla serbest radikal üretiyor. Bu durum da yaslanmaya yol açiyor.

STRESLI KADIN, YASLANDIRAN MADDELER ÜRETIYOR

Stres seviyesi çok yüksek olan bazi kadinlarin hücreleri biyolojik açidan bakildiginda on yil daha yasli görünüyor. Arastirmacilar, stres hormonunun artisina bagli olarak daha fazla serbest radikal üretildigini tahmin ediyor. Vücutta stresin etkisiyle üretilen serbest radikaller ise “tamir edici enzime” zarar veriyor. Hizlandirilmis hücre yaslanmasi, stres yasayan insanlarda kalp hastaliklari veya bagisiklik sisteminde zayiflama gibi sorunlarin daha sik ortaya çiktigini açikliyor. Stres, kortizol hormonunu artiriyor. Özellikle düzenli ve yogun strese maruz kalindiginda yaslanmayla dogal olarak artacak olan kortizol hormonu genç yaslarda artmaya basliyor. Kortizol hem hücre yaslanmasini hizlandiriyor hem de vücudun savunma sistemini zayiflatiyor. Bu nedenle yaslilikta yakalanacagimiz hastaliklara daha erken yaslarda yakalanma olasiligi artiyor.

Yine, kadinlik hormonlarindan östrojen, basta cilt ve kemikler olmak üzere bedenin yaslanmasini azaltan etkilere sahiptir. Yogun ve sürekli strese maruz kalan kadinlarda östrojen salinimi düzensizlesiyor. Bu durum gerek ruhsal hastaliklara yatkinligi artiyor, gerekse yaslanmayi hizlandiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası