Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Konforlu Bir Adet Dönemi Için Bu Önerilere Kulak Verin

Bazi kadinlarda adet dönemi ile ilgili yakinmalar kisinin günlük yasantisini etkilemezken bazilarinda ise depresyon da dahil olmak üzere çok ciddi sikayetler ortaya çikabilir…

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar, adet döneminde kadinlarin yasadigi rahatsizliklar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

ERGENLIKTEN MENOPOZA SANCILI GÜNLER

Premenstrüel sendrom (PMS), menstruasyon yani adet görmek ile ilintili sikayetlerdir. Sikayetler adetten bir ya da iki hafta önce, yumurtlamadan hemen sonra baslar ve adet döneminde de birkaç günü etkiledikten sonra geçer. Üreme çagindaki herhangi bir yasta baslayabilir ve her kadin tarafindan farkli yasanir. Menopozun baslamasi ve adet görmenin bitmesiyle PMS geçer. PMS ve adet sancilari birlikte olabilse de; birliktelik sikliginin degismesi farkli mekanizmalarla ortaya çiktigini düsündürmektedir.

Premenstruel sendrom, sebepleri tam bilinmemekle beraber; adet döneminde, seviyelerinde dalgalanmalar görülen hormonlara kadinin verdigi normal disi yanitla açiklanmaktadir. Stres ve duygusal faktörler PMS’e sebep olmaz ancak durumu daha olumsuz hale getirebilir.

EN SIK GÖRÜLEN BELIRTILER: HALSIZLIK, HUZURSUZLUK VE RUH HALI DEGISIKLIKLERI

Taniyi koyacak herhangi bir kan testi yoktur. Sikayetlerin günlük kaydi ve bunlarin hayati etkileme derecelerinin belirlenmesi taniyi koymada takip edilecek en önemli yoldur. Akne, gögüslerde siskinlik ve hassasiyet, halsizlik, uyku düzensizlikleri, mide sikayetleri, kabizlik ya da diyare gibi bagirsak aliskanliklarinda degisiklikler, kas-eklem agrilari, konsantrasyon güçlügü, ruh hali degisiklikleri, aglama krizleri, huzursuzluk, depresyon siklikla görülen sikayetlerdir.

KADINLARIN % 85’I ETKILENIYOR

Kadinlarin yüzde kaçinin PMS’den etkilendigini belirlemek zordur. ACOG(Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Komitesi) verilerine göre kadinlarin %85’inin aylik adet döngülerinde en az bir sikayetten etkilendigi tahmin edilmektedir. Çogunlugu bu sikayetleri kolayca atlatirlar ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Ancak adet gören kadinlarin % 3-8’i PMS’in daha siddetli bir formundan rahatsizdir. Bu gruptaki kadinlarin hayatlari, sikayetlerinin siddetiyle o dönemde sekteye ugrar ve hayat kaliteleri düser. PMS genellikle 20’li yaslarin ortalarinda, 40’li yaslarin baslarinda olan kadinlarda, ailesinde depresyon hikayesi olanlarda daha sik görülmektedir.

KAFEIN, SIGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Her kadina farkli yaklasim gereklidir. Birine iyi gelen digerinde faydasiz olabilir. Doktora gitmeyi gerektirmeyecek hafif sikayetler varliginda alinacak küçük önlemler ve yasam seklindeki basit degisiklikler yararli olabilir. Her gün kalsiyum, D vitamini ve folik asit içeren vitaminler almak, düzenli egzersiz yapmak, saglikli beslenmek (meyve, sebze, tam tahilli yiyecekler), sekerli tuzlu yiyeceklerden, kafeinden, sigaradan ve alkolden uzak durmak, düzenli ve yeterli uyumak, stresle bas etmenin yollarini bulmak bu dönemde sikayetlerin hafiflemesini saglayabilir. Daha kötü durumlarda doktora danisilmasi, lüzum görülürse reçeteli ilaçlar kullanilmasi uygun olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası