Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Idrar Yolu Enfeksiyonu Böbrek Yetmezliginin Habercisi Olabilir

Her yil binlerce çocuk böbrek yetmezligi nedeniyle nakil bekleme siralarina giriyor ve önemli bir bölümü beklerken hayatini kaybediyor.

“11 Mart Dünya Böbrek Günü”nde bu tabloya vurgu yapmak isteyen Memorial Hastanesi Böbrek Nakli ve Üroloji Uzmani Op. Dr. Burak Koçak, özellikle çocuk yas gruplarinda organ nakillerinin en önemli nedenleri arasinda yer alan ürolojik hastaliklar ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

IDRAR YOLU ENFEKSIYONUNU HAFIFE ALMAYIN

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlari böbrek yetmezligine neden olabiliyor. Kiz çocuklarinda % 7.8, erkek çocuklarinda % 1.6 oraninda ortaya çikan idrar yolu enfeksiyonlari, ciddiye alinmasi gereken en önemli çocuk hastaliklari arasinda yer aliyor.

Türkiye’de çocuk yas gruplarinda organ nakillerinin en önemli nedenlerini hala ürolojik hastaliklar olusturmaktadir. Bu gerçekten korkutucu bir tablodur. Çünkü artik idrar yollarindaki problemlere bagli olarak ortaya çikan böbrek yetmezligi sorunlari, erken safhada tedavi edilebilmekte ve böbrek yetmezligi riski de ortadan kaldirilabilmektedir.

SIK TEKRARLAYAN ENFEKSIYONLAR RISKLI

Çocuklarda sik olarak idrar yolu enfeksiyonu görülmesi normal karsilanabilecek bir durum degildir. Idrar yollarindaki enfeksiyon sorunu sik sik tekrarliyorsa, bunun altinda yatan nedenlerin mutlaka arastirilmasi gerekir. Çünkü tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan her iki çocuktan birinde, “idrar torbasindan böbrege idrar kaçmasi” sorunu bulunmaktadir.

TEDAVI EDILMEZSE BÖBREK YETMEZLIGINE GÖTÜRÜYOR

Türkiye’de çocuklarda, mesanede toplanan idrarin böbreklere dogru geri kaçisi böbrek yetmezliginin en önemli nedenlerinden biridir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu hastaligi olan çocuklarda bu sorunun var olup olmadiginin mutlaka arastirilmasi gerekir. Idrar yolu enfeksiyonu sorunu ile basvuran hastalarin yalnizca enfeksiyon sorununu ortadan kaldirarak baska hiçbir tahlil uygulamamak, dogru bir yaklasim degildir. Bu açidan atlanmis bir idrar yolu enfeksiyonu, bir de arkasinda idrar kaçagi sorunu da varsa yillar içinde bu böbrek yetmezligine neden olabiliyor. Eger hastalik zamaninda tespit edilip tedavisi kuralina uygun olarak yapilirsa hiçbir zaman bu çocuklarda idrar kaçagina bagli olarak böbrek yetmezligi sorunu ortaya çikmayacaktir. Bu nedenle anne babalarin bu konuda çok iyi bilgilendirmeleri gerekir.

YÜKSEK ATES ÖNEMLI BIR BELIRTIDIR!

Çocuklarda yüksek ates, sebebinin mutlaka arastirilmasi gereken bir sorundur. Çogu zaman yüksek ates sikayeti ile doktora basvuran çocuklardaki bu sorun, üst solunum yol enfeksiyonu, grip, soguk alginligi seklinde degerlendirilerek, basit bir tedavi uygulanmaktadir. Yüksek atesin altinda yatan nedenin bir enfeksiyona bagli olup olmadigi tam olarak arastirilmalidir. Eger bir idrar yolu enfeksiyonu tespit edildiyse, enfeksiyonun kaynagi belirlenmeli ve tedavi ona göre planlanmalidir. Böylece ileride bir böbrek yetmezligi ve buna bagli olarak diyalize girme sorunu da ortadan kalkacaktir.

MESANEDEN IDRAR KAÇAGI TEDAVI EDILEBILIR

Çocuklarda mesanede toplanan idrarin böbreklere dogru geri kaçisi, çogu zaman ilaç tedavisi ile çözülebilir bir sorundur. Bazi vakalarda ise cerrahi düzeltmelerle bu sorun giderilebilir. Bu nedenle eger idrar kaçagi varsa bu sorunun erken safhada teshis edilmesi ve tedavi edilerek olasi böbrek kayiplarinin önüne geçilmesi mümkündür. Tedavi edilmeyen kaçaklar yillar içerisinde böbreklere zarar vermeye baslayarak böbrek yetmezligi sorununu ortaya çikarmaktadir.

DIYALIZE GIREN ÇOCUKLAR BÜYÜMÜYOR

Böbrek yetmezligi hastalari, böbrek nakli olana kadar diyaliz süreci yasamaktadir. Ancak diyaliz, saglikli bir insanin her iki böbreginin yaptigi isin % 5’ini yapabilmektedir. Nakil hastalari diyalize göre 3 kat daha uzun yasamaktadir. Bu nedenle böbrek hastalari için en iyi tedavi yöntemi böbrek naklidir. Kronik böbrek yetmezligi olan ve diyaliz tedavisi gören çocuklarda gelisme gerilikleri ortaya çikmaktadir. Bu çocuklar hem boy uzamasinda hem de kilo aliminda yasitlarina göre geri kalmaktadir.

Diyaliz süreci, çocuklarin sosyal olarak da gelismelerine olumsuz etki yapmaktadir. Bu nedenle çocuklarda böbrek nakli, genel saglik sorunlarinin tedavi edilmesinin yani sira fiziksel ve sosyal gelisimlerinin saglanmasi açisindan da çok önemlidir. Sosyal ve fiziksel olarak yasitlarina göre geride olan çocuklar, okula devam konusunda sorunlar yasamakta ve egitimlerinde de çogu zaman geri kalmaktadirlar.

DIYALIZ ÇOCUKLUGU YASATMIYOR!

Diyalize giren çocuklar, çocukluklarini da diledikleri gibi yasayamiyor. Öncelikle yasitlari gibi istedikleri sekilde abur cubur yiyemedikleri gibi ciddi bir diyet programi takibinde olmalari gerekiyor.

Bu programa sadik kalmak, öncelikle çocuk hastalar ve daha sonra da aileler için büyük bir problem oluyor. Tüm bunlarin yaninda bir çocugun en dogal ihtiyaci olan tatil, oyun, arkadas iliskileri asla normal düzeyde ve saglikli yasitlari gibi olmuyor. Basarili bir böbrek nakli çocuklari yalnizca sagligina kavusturmakla kalmiyor, çocuklarin sosyal olarak da topluma uyum saglamalarini kolaylastirarak, diger yasitlari gibi çocukluklarini yasayabilme sansina sahip olmalarini sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası