Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte karin ve kasik agrisi preeklampsi belirtisi olabilir

Hamileligin ilk haftalarinda ve son aylarda, dogum yaklasirken farkli sebeplerle anne adayinda zaman zaman karin ve kasik agrilari görülebilir. Hamilelerde görülen bu agrilarin bazilari önemsizken, bazilari preeklampsi gibi ciddi rahatsizliklarin belirtisi olabilir. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi, Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Senai Aksoy hamilelik sirasinda görülen karin ve kasik agrilarini anlatiyor.

Agrilara neden olan bazi sebepler önemsiz ve tedavi gerektirmeyen türden olabilecegi gibi bazilari önemlidir ve tedavinin yani sira hastaneye yatis bile gerektirebilir. Çogu kadinda hamileligin ilk günlerinde, adetin gecikmesi ile birlikte karin ve kasik bölgelerinde hafif rahatsizlik hissi olusmasi normal bir durumdur.

Hamileligin ilerlemesi ile birlikte 3. ve 4. aylarda kasik bölgelerinde biçak saplar gibi keskin bir agri hissedilmesi de olagan bir durumdur. Anne adayi hareket ederken, aniden ayaga kalkarken bu agrilar birden siddetlenebilir. Agrilar rahmin büyümesine bagli rahim etrafindaki baglarin gerilmesinden kaynaklanir. Ayrica kabizlik, siskinlik veya gaz da karinda rahatsizlik ve agri sikayetlerine neden olabilir.

Hamileligin son aylardan görülen agrilarin nedenlerinden biri Braxton - Hicks kontraksiyonlari denilen yalanci dogum agrilarindan ileri gelebilir. Bu agrilari gerçek dogum sancilarindan ayiran en önemli belirtiler kasilmalar düzensiz ve hafif siddette olmasi ve dinlenmekle geçmeleridir. Ancak bu tür kasilmalar sik ve siddetli geliyorsa ve geçmiyorsa mutlaka bir uzmana basvurmak gerekir çünkü gerçek dogum sancilari veya erken dogum eylemi belirtisi olabilir.

Hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de kanamalardir. Hamilelik boyunca agri ile birlikte veya agri olmaksizin görülen her türlü vajinal kanama durumunda bir uzmana basvurmak gerekir. Anne adayinda karin agrisi ile birlikte ates, bulanti, kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi sikayetlerin görülmesi idrar yollari enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Hamilelerde sikça görülen ve anne adayi için hayati tehlike tasiyan bir diger rahatsizlik preeklampsidir. Anne adayinda karnin üst kisminda (özellikle sag üstte karaciger bölgesinde) agri ve buna eslik eden bas agrisi, bulanti, kusma, bulanik görme gibi sikayetlerin olmasi tansiyon yükselmesi (preeklampsi) semptomu olabilir. Hamilelikte ender durumlarda pelvis yani legen kemigi eklemlerinde asiri agri hissi olusabilir. Özellikle simfizis pubis bölgesinde (önde orta hatta pubis tüylerinin oldugu bölgeye denk gelen eklem yeri) hormonlara bagli eklemde asiri gevsemeye bagli bazen siddetli agrilar görülebilir. Bu hormonlar dogum kanalini bebegin dogumuna hazirlik amaciyla gevsetirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası