Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ELMA YANAKLARINIZIN NEDENI GÜL HASTALIGI OLABILIR!

Kizarmis elma gibi yanaklardan saglik fiskirdigi düsünülse de kirmizi yüz bazen de rozasea yani gül hastaliginin habercisi olabilir! Yüzde kizariklik ve sicaklik hissiyle kendini gösteren rozasea’da, en etkili tedavi yöntemi hastaliga neden olan etkenlerden korunmak! Sicaktan, günesten, saunadan ve yanlis kozmetiklerden uzak durmak gibi…

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; çok sik rastlanan, ancak erken teshis edilmesi ve gerekli önlemler alinmasi durumunda hafif atlatilabilen cilt hastaligi rozasea (gül hastaligi) ile ilgili bilgiler verdi:

KIZARIKLIGI CIDDIYE ALIN: Yüzümüz, duygularimizin yansidigi organimizdir. Sevinç, üzüntü ve kizginlik gibi duygularimizi yüzümüzdeki ifadelerle ve cildimizin görüntüsüyle çevremize yansitiriz. Bazen bu görüntü bizleri zor duruma sokabilir. Duygularimizi saklamamiz gerektigi durumlarda bile bizlere sikintili dakikalar yasatabilir. Yüzümüzdeki kizariklik ve hissettirdigi sicaklik duygularimizi ele verebilir. Ama bazen bu kizarikliklar masum olmayip rozasea (gül hastaligi) degimiz bir cilt hastaliginin baslangici da olabilir!

BURUN VE GÖZÜ DE ETKILER: Rozasea; yüzde sicaklik hissi, kizariklik, damar genislemesi ve iltihabi sivilcelerle kendini belli eden kronik bir cilt hastaligidir. Kizarikliklar baslangiçta çikip sönme gösterir, hastalik ilerlediginde ise kalici bir görüntüye neden olur. Ilk görüldügü bölge yanaklarin yan kisimlaridir. Ilerlediginde ise alin ve burna dogru yayilma gösterir. Burunda yag bezleri genisler ve rinofima diye isimlendirilen kabariklik, sis ve ödemli bir görünüm olur. Gözler cildimiz disinda hastaliktan etkilenen bir diger organdir. Gözlerde yanma, batma ve göz kapaklarinda hassasiyete neden olur.

AÇIK TENLILER DIKKAT: Rozasea; orta yasli ve açik tenli kisilerde sik görülür. Koyu cilt yapisindaki kisilerde ciltteki yogun melanin nedeniyle kizariklik baskilanir ve daha hafif görünür.

ERKEN TESHIS ÖNEMLI: Hastalik kronik özellik gösterdiginden erken teshis edilip hemen tedaviye baslanmasi hastaligin ilerlemesini engeller. Gül hastaliginin nedeni bilinmiyor. Genetik faktörler, stres, parazitler, bakteriler hastaligin olusmasinda etken olabilecegi düsünülen süpheli sebeplerdir.

ILERLEMESINI ÖNLEYIN: Hastaliginin kesin tedavisi bulunmamaktadir. Rozasea kronik bir seyir gösterdiginden kisilerin hastaliklari hakkinda bilgi sahibi olmalari, alevlendirici sebeplerden kaçinmalari ve bunu yasam tarzi olarak benimsemeleri gerekir. Tedavide iki strateji belirlenir; hastaligin ilerlemesini engelleyen önlemler ve mevcut sikayetleri hafifletici tedaviler.

KIZARIKLIK ILERLEDIYSE ILAÇ: Tibbi tedavi olarak; kizarikligin belirgin oldugu durumlarda, harici uygulanan ve damarlari daraltici özelligi olan ilaçlardan faydalanilir. Iltihabi lezyonlarin az oldugu durumlarda antibiyotikli kremler kullanilir, yogun oldugu durumlarda ise agizdan antibiyotikler kullanilabilir. Tedavi süresinin uzun oldugu konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Tedavinin baslangicinda ilaçlar yüksek dozda baslanilir, sikayetler hafiflediginde doz düsürülür.

GENISLEYEN DAMARLARA LAZER: Rozasea hastaligi nedeniyle genisleyen damarlarin tedavisinde lazer yöntemine basvurulur. Lazer tedavisi ortalama 6-8 haftalik araliklarla iki ya da üç seans sürer. Lazer sonrasi birkaç gün hastalarin egzersiz yapmamasi ve sicak suyla dus almamasi lazerle yok edilen damarlarin yeniden olusmamasi açisindan önemlidir. Tedavi sonrasi mutlaka günes koruyucu kullanilmasi gerektigi konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Kullanilacak günes koruyucu lazer sonrasi leke gelismesini önlemenin yaninda yeni damar olusma riskini de azaltir.

YESIL TON FONDÖTEN TERCIH EDIN: Kizarikligi ve genisleyen damarlarin görüntüsünü baskilamak amaciyla yesil tonlu fondötenler kullanilabilir. Pudralar cildi tahris edebileceginden dolayi kullanilmalari çok önerilmez.

YANLIS KOZMETIK SEÇMEYIN: Rozase hastalarinin kozmetik ürün seçimlerinde çok dikkat etmeleri gerekir. Bu kisilerin ciltleri çok hassastir. Ciltlerini tahris edici özelligi olan alkol, mentol, esans içeren kozmetiklerden uzak durmalari gerekir. Hassas ciltler için olan nemlendiriciler ve günes koruyucular rahat kullanabilecekleri kozmetik ürünlerdir.

GÜL HASTALIGINIZ VARSA BUNLARI YAPIN RAHATLAYIN

Sicagin damar genisletici özelligi bulundugundan yogun egzersizlerden kaçinin

Kisa ve sik araliklarla spor yapin

Sicak suyla yapilan banyolardan, hamam ve saunalardan uzak durun

Kis aylarinda yapilan sicak banyolar ve saunalar hastalarin sikayetlerinin artmasina neden olur. Sicak olmayan ilik banyolar yapin

Kesinlikle cildinize kese uygulamayin

Yaz aylarinda günes isinlari da rozasea’yi arttirir. Bu nedenle günes koruyucu kullanmadan disariya çikmayin

Alinan bazi besinlerin de hastalikta negatif etkisi vardir. Aci, baharat, alkol, sicak çay ve kahve tüketimi sikayetleri artirir. Hastalar beslenme aliskanliklarini düzenlemelidirler.

Sicaklayip terlemekten kaçinin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası