Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genç Kadinlarda Meme Kanseri Riskine Dikkat!

Meme kanseri son yillarda artan rakamlariyla hemen hemen her kadinin korkulu rüyasi haline geldi. Halbuki erken teshis ve dogru tedavi sayesinde meme kanserinden kurtulmak mümkün.

8 Mart Dünya Kadinlar Günü öncesinde Memorial Atasehir Tip Merkezi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Didem Öncel Yakar, “Genç kadinlarda meme kanseri riski ve tedavide uygulanan cerrahi yöntemler” hakkinda bilgi verdi.

2010 Yilinda 500 Bin Kadin Meme Kanseri Nedeniyle Hayatini Kaybedebilir

Meme kanseri tüm kadin kanserlerinin % 23’nü olusturmaktadir. Dünya Saglik Örgütü’nün tahminlerine göre, 2010 yilinda meme kanserli yeni hasta sayisi 1500, meme kanserinden kaybedilebilecek kadin sayisi 500 000 civarinda öngörülüyor.

Genç Kadinlarda Meme Kanseri Riski

Tüm meme kanserlerinin yaklasik %3’ü 35 yas alti kadinlarda görülür. Genç kadinlarda seyrek görülmekle birlikte; bu yas grubunda görülen kanserler daha kötü seyirlidir. Özellikle çalisan kadinlarin çocuk sahibi olma yasini geciktirmesinden dolayi, gebelik sirasinda görülen meme kanseri oraninin daha da artmasi beklenmektedir.

Dogum Kontrol Haplari Riski Artirabiliyor

Günümüzde genç kadinlarda meme kanseri gelisimini öngörebilecek herhangi bir tetkik yoktur. Ailede meme kanseri hikâyesi olmasi, genetik ve çevresel faktörler, baska bir hastalik nedeniyle gögüs bölgesini içeren isin tedavisi uygulanmasi, dogum kontrol hapi kullanilmasi, gebelik gibi nedenlerin farkli derecelerde etkili risk faktörü olduklari düsünülmektedir.

Tani Konulan Yastan 10 Yil Önce Tarama Baslamali

Uzmanlarin önerisi; 20–30 yas grubunda aylik kendi kendine muayene, 3 yilda bir klinik muayene ve 40 yasindan baslayarak yillik iki tarafli mamografi uygulanmasi yönündedir. Ortak bir kabul olmamakla birlikte ailesinde menopoz öncesi dönemde meme kanseri hikâyesi olan kisilerde tarama mamografisinin akrabalarina tani konuldugu yastan 10 yil önce baslatilmasi da öneriler arasindadir.

Meme Kitlesi Nasil Degerlendirilir?

Standart olarak meme muayenesi, mamografi, meme ultrasonu ve biyopsi tetkikleri bir arada kullanilmaktadir. Bu tetkiklerinin sonuçlarinin birlikte degerlendirilmesi ile kitlenin kanser olup olmadigi büyük dogruluk orani ile saptanabilir.

Nasil Tedavi Edilir?

Meme kanseri; ameliyat ve ameliyat sonrasi destekleyici ilaçlarin kullanilmasi ile tedavi edilir. Ameliyat yöntemi kanserin boyutuna ve hastanin özelliklerine göre belirlenir. Mevcut kitlenin etrafindaki bir miktar saglam doku ile çikarilarak memenin bütünlügünün korunmasi saglanabilir. Meme koruyucu ameliyata uygun olmayan hastalarda ise memenin tamami alinir. Çikarilan kitlenin hücresel özellikleri belirlendikten sonra uygun ilaç tedavisi düzenlenir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası