Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disçilerin Kalbi Izmir'de Atiyor!

Türk Dis Hekimleri Birligi'nin düzenlendigi 9. Uluslararasi Dis Hekimligi Kongresi Izmir'de basladi. Kongrede dishekimlerinin mevcut sorunlari da tartisilirken, dün Resmi Gazete'de yayinlanarak yürürlüge giren Dis Hekimliginde Uzmanlik Dallarinin Sayisinin Arttirilmasi ile ilgili tüzügün yanlis ve gereksiz bir karar oldugu belirtildi.

Efe Convention Center'da gerçeklestirilen kongreye, 12'si yabanci toplam 40 konusmaci katilirken, 80 serbest bildiri, 8 kurs ve posterler yer aldi. Katilan 53 firmadan 5'inin yabanci firma oldugu ve kongre sonuna kadar yaklasik 2 bin kisinin ziyaret etmesinin beklenildigi belirtildi.

Dis hekimlerinin sorunlarinin da masaya yatirildigi kongrede konusan Türk Dis Hekimleri Birligi Genel Baskani Prof. Dr. Onur Sengün, Türkiye'nin ve halkin agiz ve dis sagligina gösterdigi özen nedeniyle halkin agiz ve dis sagligi göstergelerinin üçüncü dünya ülkeleri düzeyinde oldugunu söyledi. Sengün, "Halkimizin egitim düzeyi 3.5 yildir. Egitimi bu kadar geri birakilmis bir halkin agiz dis sagligina önem vermemesi sebebiyle halkimizdaki çürük orani yüzde 84-97 düzeyindedir. Bu sebeple agiz ve dis sagligi vücut sagliginin ayrilmaz bir parçasidir ve ülkemizdeki en yaygin hastaliklar dis ve diseti hastaliklaridir" dedi.

Mücadele ettikleri diger bir konunun da sahte dis hekimleri oldugunu dile getiren Sengün, "Sahte dis hekimleri ticari kaygi disinda baska hiçbir amaç gütmediklerinden en kalitesiz ürünleri kullanarak halkin agiz ve dis sagligina zarar verebiliyorlar. Ayrica steril çalisma kosullarina da uymayarak hepatit, AIDS, tüberküloz gibi çok ciddi bulasici hastaliklarin yayilmasina meydan veren sahtekarlardir. Ilgili kanun geregi yakalandiklarinda bir ile üç yil arasinda hapis cezasi alan bu kisilerin cezalari ya ertelenmekte ya da çok düsük bir para cezasina çevrilmektedir" diye konustu.

Konusmasinda KDV sorununa da deginen Prof. Dr. Sengün, "Halkin saglik sorunlarinin çözülememesindeki etkenlerden birisi de saglik hizmetlerinden alinan yüksek oranda vergiler ve özellikle KDV'dir. Devletin saglik hizmetlerine kaynak aktarilmamasi bir yana saglik hizmetlerinden yüzde 18 gibi yüksek oranda bir KDV almasi halkinin hastaliginin gelir elde etmesi anlamina gelmektedir ki bu durum kabul edilemez" dedi.

Danistay tarafindan onaylanarak Basbakanliga gönderilen dün de Resmi Gazete'de yayinlanarak yürürlüge giren dis hekimliginde uzmanlik dallari sayisini arttirmaya yönelik çabanin yanlis oldugunu vurgulayan Sengün, "Tüzük görüslerimiz dikkate alinmadan Danistay tarafindan onaylanarak Basbakanliga gönderilmistir. Ülkemizde bugünkü sartlarda halkimiz pratisyen dis hekimligi hizmetlerine dahi ulasamamaktadir. Öncelikli amaç ülkenin her tarafindaki insanlarimizin rutin dis hekimligi hizmetlerinden yararlanmasi olmalidir. Her köye bir protez uzmani ya da bir diseti hastaliklari uzmani gönderilemez. Uzmandan hizmet almak çok daha pahalidir. Bu sistemle bir tek hekimin yapacagi hizmetin dört-bes hekim tarafindan yapilacak hale gelmesi demektir ki bu da tedavi ücretinin dört-bes kat arttirmak demektir. Su anda dis hekimligi fakültelerindeki ögretim üyelerinin bu tüzügü okuduktan sonra ayaklanmalari gerekir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası