Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MODA RÜZGARI AYAK SAGLIGINIZI BOZMASIN

Sivri burunlu, yüksek topuklu, rengarenk ayakkabi ve çizmeler hiç kuskusuz hemen hemen her kadininin gardrobunda yer almakta… Görsel olarak hosa giden bu ayakkabilar bazen ciddi saglik sorunlarina neden olabiliyor. Önemli olan ayakkabi seçerken ayni zamanda da ayak sagligini gözardi etmemek…

Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yalin Dirik, ‘Yanlis ayakkabi seçiminin getirdigi rahatsizliklar ve dikkat edilmesi gerekenler’ hakkinda bilgi verdi.

Ayak problemlerinin önemli bölümü, yanlis ayakkabi seçiminden ortaya çikar. Bilinçli ayakkabi seçimi ise yasam süreci içinde olusabilecek bazi saglik problemlerini engelleyebilir. Ayak sagligi için, öncelikle ayagin sekline uygun ayakkabilar seçmeye özen göstermek gerekir. Rast gele, "Sonradan genisler" düsüncesiyle alinan ayakkabilar ayak sagligini olumsuz etkiler. Bu tür ayakkabilar parmaklarda sekil bozuklugu, basma bozuklugu, tirnak batmasi, ayak mantari, nasir, yorulma, bilek burkulmasi, ayak, bacak ve bel agrisina neden olabilir.

Model ve Renkten Önce Rahatligina Bakin

Ayakkabi seçerken model ve renkten önce ayakkabinin rahatligina, dogal malzemelerden imal edilmis olmasina özen gösterilmelidir. Dar kalipli, üstü basik, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabilar birçok saglik problemlerine davetiye çikartmaktadir ayrica ayakkabi seçerken kisinin çalisma kosullarini da göz önünde bulundurmasi gerekmektedir.

Yüksek Topuklu ve Sivri Burunlu Ayakkabilardaki Tehlike

Özellikle yüksek topuk ve sivri burunlu ayakkabi tercih eden bayanlarin ayak basparmagi disa dogru yönelir, ayagin iç yan kenarinda da kemik çikintisi olusur. Halluk Valgus denilen bu sorun ayakkabi tercihleri nedeniyle kadinlarda erkeklere oranla 5 kat fazla görülmektedir.

Hastalar hekime agrili iç ayak çikintisi, ikinci parmagin ayakkabinin tavanina sürtmesi, ayak tabaninda agrili nasir bulunmasi, ayakkabi sorunlari, bazen de tamamen kozmetik nedenlerle gelirler. Ilerleyen durumlarda basparmak ekleminde kireçlenme görülür. Yürüme çok olumsuz etkilenir. Bir çok tedavi seçeneginin söz konusu oldugu bu sorunun çözümünde hasta-hekim iletisimi çok önemlidir. Hastaligin derecesine göre parmak arasi makara, gece atelleri, metatarsal petler, uygun ayakkabilar ve çesitli ameliyatlar (yumusak doku-kemik) söz konusudur.

Ayaklarin hava almamasi ameliyata dahi neden olabilir

Uygun olmayan ayakkabilar, ayagin yeterli sekilde havalandirilmasini engelleyen sentetik çorap ve ayakkabilarla, yanlis tirnak kesimi özellikle bas parmakta etin tirnaga batmasina neden olmaktadir. Böyle bir durumda kisi siddetli bir agri duyar. Bu arada eklenen enfeksiyonlarla agri duyarlilik, akinti, batan tirnak çevresinde sislik gelisir. Ilerleyen vakalarda kemik iltihabi gelismesine yol açabilir.

Tirnak batmasini önlemek için, uygun ayakkabi giymek, tirnaklarin uzun eksenlerine dik bir açi ile ve belirgin köseler birakacak sekilde kesmek ve ayak temizligine özen göstermek gerekmektedir. . Özellikle ilerlemis vakalarda ameliyat kaçinilmazdir. Tirnak çekimi bir yöntemse de, nüks orani yüksek oldugundan kalici çözüm saglayamamaktadir. Diger bir yöntem, batan tirnagin kismi çikarilmasiyla birlikte, ilgili tirnak yataginin çikarilmasi ameliyatidir. Bu ameliyat, soruna kalici çözüm saglamakla birlikte, parmak ve tirnak estetigi de zarar görmemektedir.

Yanlis Ayakkabi Seçiminin Getirdikleri

Çekiç parmak: Parmaklar, ayakkabinin ucuna dogru itildiginde, biçimsiz olarak kivrilir ve parmagin orta eklemi bükülerek olusan sekil bozuklugu, ayakkabinin üst kismina baski sonucu agriya neden olur.

Nasir olusumu: Ayakkabi ile ayaginiz arasindaki sürtünme sonucu derinin sertlesip kalinlasmasiyla nasir olusur. Daha çok parmak altinda veya parmak aralarinda görülür.

Ayak bilegi incinmeleri: Yüksek topuklu ayakkabi giyenlerde vücudun agirlik merkezi öne kayar ve insan parmak ucunda yürüyormus gibi olur. Agirligi destekleme alani daraldigi için de dengenin çabuk bozulmasi sonucu düsme, ayak burkulmasi ve ayak bileginde incinmeler meydana gelebilir.

Bacak agrisi: Yüksek topuklu ayakkabi zamanla, baldir kaslarinda kisalmalara neden olur. Ilaveten vücut agirlik merkezinin öne kaymasi nedeniyle bacak kaslarinda asiri zorlanma ve agrilar görülebilir.

Diz agrisi: Yüksek topuklu ayakkabi giymek vücudun agirlik merkezini öne kaydirarak dize ilave yük bindirir. Bu da dizlerde agri ve ileri yaslarda kireçlenmelere neden olur.

Bel agrisi: Vücudun agirlik merkezinin öne kaymasi belde kavis artisina neden olur. Bu da bel kaslarinda asiri gerginlik ve agri yapar. Fazla kilolar, bu agriyi daha da çogaltir.

Ayakkabi Alirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

· Ayakkabilarinizi aksama dogru alin. Gün boyu ayaklariniza yük bindigi için aksama dogru ayaklar siser ve genisler. Böylece aksam alinan ayakkabi rahat ise, gün boyu giydiginizde rahatsiz etmez.

· Ayakkabinin uzunlugu ve genisligi ayaginizla orantili olmalidir. Yas ilerledikçe ayak tabaninda çökme sonucu ayaklar uzar ya da genisler, bu nedenle ayak numaranizi aralikli olarak kontrol edin.

· Ayakkabi ayakta üzerine basarak denenmelidir. Çünkü yük bindiginde ayak genisler ve uzar.

· Ayakkabi alirken her iki ayakkabi da denenmeli, çogu kiside, iki ayagin boy ve genisligi ayni degildir.

· Ayak bilegi burkulmalarini önlemek için daha genis ve daha kisa topuklu olanlari tercih edin. Ayakkabinin topuk yüksekligi 2,5 cm’yi asmamali.

· Parmaklarinizin normal seklini korumak için, sivri burunlu ayakkabilardan kaçinin.

· Ayakkabi seçerken altinin “sok alici” özelligi olmasina dikkat edin. Tahta veya benzeri çok kalin ve esnek olmayan ya da çok ince olan ayakkabilar, ayak bag ve eklemlerine asiri yük bindirerek agriya neden olur.

· Ayakkabinin iç kismi çok kaygan ve sert olmamali ve ayagin dogal yapisina yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmali.

· Ayakkabinin parmak ucundaki yüksekligi, ayakkabinin içinde parmaklarinizi kiviracak kadar yüksek ya da esnek olmali.

· Kesinlikle saticinin, ayakkabinin açilip ayaginiza uyacagi sözlerine kanmayin. Düzgün ayakkabida böyle sey olmaz.

· Ayaginizin hava almasina izin veren materyalleri, örnegin köseleyi tercih edin, naylon ve benzeri ayakkabilardan kaçinin.

· Ayaginiza tam uyum gösteren numarayi alin. Ayaginizin anatomik yapisina uymayan ve büyük yada sikan ayakkabiyi giymek hem sakincalidir, hem de ayakkabiyi deforme eder. En uzun parmaginiz ile ayakkabinin ucu arasinda yarim santim bosluk olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası