Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TRAFIKTE SERIT SAVASI RUH SAGLIGIMIZI TEHDIT EDIYOR...

Büyük sehirlerin en büyük problemlerinden biri olan trafik ve trafikte yasanan problemler sürücüleri strese sürüklüyor. Yogun is günün ardindan trafige çikan sürücüler adeta bunalima giriyor. Kendini kaybedercesine araç kullanan sürücüler de buna eklenince bu durum daha da çekilmez bir hal aliyor. Dr. Mehmet Yavuz trafik stresinin insan sagligi üzerindeki etkilerini ve çözüm önerilerini anlatiyor.

Trafik ihlalleri sürücüleri strese sürüklüyor…

“Stres uyum ve dengeyi bozan kisilerin yasadigi olaylarda daha saldirgan davranislar göstermesine neden olan biyolojik bir tepkidir. Trafik stresi de sürücülerin yaptigi hak ihlallerinden kaynaklanir. Ani serit degistirmeler, emniyet seridini kullanan sürücüler, sinyal vermeden yapilan ani dönüsler, otobüs, dolmus ve taksilerin ani duruslari ve takip mesafesini dikkate almayanyanlar trafik stresini olusturan baslica faktörlerdir.”

Yaya dikkatsizlikleri ve yollar trafik stresini artiriyor…

“Yayalar da bu durumu oldukça zorlastirir. Yayalarin üst geçit ve kaldirimlari kullanmamalari ve yol üzerindeki trafik lambalarina aldirmadan karsidan karsiya geçmeleri de bu stresi arttirir. Yollarda olusan çukurlar, belediyelerin yol çalismalari trafik stresini artirarak, bu durumu daha da içinden çikilmaz bir hale getirir.”

Günlük problemler trafik stresine zemin hazirliyor…

“Kisilerin araç kullanmadan önce yasadigi herhangi bir durumda stresi artirir. Is yerinde ya da evde yasanan problemler bu duruma zemin olusturur. Örnegin yogun is temposundan sonra trafige çikan kisi herhangi bir olay karsisinda daha büyük tepkiler verir. Trafik stresini daha yogun yasar.”

Trafikte anti sosyal kisilikler büyük sorun teskil ediyor…

“Trafikte stresini arttiran baska bir unsurda anti sosyal kisilik bozuklugu olan bireyler. Bu kisiler trafikte yaptiklari hak ihlallerini dogru bir davranis sayarak diger sürücülerinde psikolojisini bozar ve kavga ve çatismalara yol açar.”

Trafik Stresi davranis bozukluklarina neden oluyor…

“Trafikte yasanan sorunlar araç kullananlarda davranis bozukluklarina neden olur. Kisiler araç kullanirken kontrollerini kaybederek diger kisilerle çatisabilir. Dikkat daginikligi yasabilir ve trafik kazalarina neden olacak hatalar yapabilir. Bu durum bazi kisilerde daha da büyük sorunlara neden olarak panik atak ve kalp rahatsizliklarina yol açabilir. Trafikte yasadiklari soruna bagli olarak ta fobiler ve korkular yasabilir.”

Trafik stresini pratik çözümler azaltabiliyor…

“Trafik stresini ortadan kaldirmak mümkün olmasa da stresi azaltmak adina bazi önlemler alinabilir.

En çok stres kaynaklarindan biri; trafik nedeniyle ise ya da bir randevuya geç kalma durumu oldugu için, yola erken çikilmalidir. Trafik sikisikligi düsünülerek en az yarim saat obsiyonlu olarak erken çikmak, seyir esnasindaki aksiliklerin ve sikisikligin stres yapmasini önleyebilir.

Araç koltuklarinin omurgayi rahatlatacak düzeyde düzgün konumda olmasi da stresi azaltan nedenlerdendir. Bel ve sirt agrilarina neden olan ayarsiz koltuklar, verdikleri rahatsizliktan dolayi stres ve gerilimi de tetiklerler.

Araç kullanirken araçtaki baska bir kisi ile tartisilmamalidir. Tartisma ortami gerilimin artmasina neden olarak diger araç ve sürücülere karsi hoyratça davranmalara neden olabilir. Bu ise açikça kavgaya davetiye çikarmak olur.

Aracinizi korna çalarak, çok yakin mesafeden takip ederek rahatsiz edenler oldugunda sakinliginizi korumak en fayda saglayici davranistir. Eger bir baska sürücü tehlikeli veya çocukça hareket ediyorsa, birakin geçip gitsin, bu kisileri cezalandirmak sizin göreviniz degildir. Bu tür durumlarda (aracinizla güvenli sekilde yolun saginda durdurduktan sonra) trafik polisini (154) aramak ve durumu onlarin çözmesini saglamak daha dogru olacaktir.

Trafikte aracinizla seyrederken sikintili bir durumla karsilastigimizda ya da trafikte bekleme halindeyken sakinligimizi korumak için nefes egzersizleri yapmak bizi iyi bir duygu durumuna geçirecektir.

Bir baska öneri hafta sonu için planladiginiz aktiviteleri düsünerek rahatlamayi saglamaktir. Hafta sonu boyunca yapmayi planladiginiz aktiviteleri hayal ederek, örnegin bir Pazar sabahi kahvaltinizda bir yandan gazete okuyup bir yandan kahvenizi yudumlarken nasil hissedeceginizi, o gün içinde yakinlarinizla neler yaptiginizi düsünerek odaklandiginiz konuyu degistirebilir, kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Bu önlemlerin yani sira sürücüler her türlü olay karsisinda sakin davranmali ve trafik kurallarina dikkat etmelidirler.”

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası