Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


JIMNASTIK YAPAN BEBEKLER ILERIDE SPORCU OLUYOR

Dogdugu anda minicik olan bebeginiz, çok kisa bir süre içinde büyümeye, basini kaldirmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye basliyor….Zaman zaman büyüyecegine dahi inanamadiginiz bu süreç göz açip kapayincaya kadar geçiyor. Iste bu süreçte ve ileride bebeginizin saglikli bir durusa ve ruh sagligina sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapilan jimnastikten geçiyor…

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yildirim, “Bebek jimnastiginin önemi” hakkinda bilgi verdi.

Jimnastik yapan bebekler yasitlarindan erken yürüyor

Bebeklik döneminde baslanan jimnastik, hem bedensel hem de zihinsel gelisime olumlu etki yapiyor. Egzersiz yapan bebeklerin yasitlarina göre oturma, kas gelisimi, el becerileri daha erken ve güçlü oluyor. Jimnastik, oturma ve yürüme arasindaki koordinasyonu da sagliyor. Oturma, bebegin ayakta durmasini ve yürümesini de hizlandirdigi için, jimnastik yapan bebekler yasitlarina göre daha erken yürüyor.

Egzersizin bebeklere sagladigi yararlar bununla sinirli degil. Çünkü jimnastik yapan bebeklerde;

Bedensel ve zihinsel gelisim hizlaniyor.
Jimnastik sirasinda bebegin eklem ve kaslari gelisiyor.
Anne ile bebek arasindaki psikolojik gelisime olumlu etki yapiyor.
Jimnastik, bebegin cesaretlendirilmesi sosyal gelisiminin ilerlemesine de yardimci oluyor.
Bebegin kendine güveni ve becerileri artiyor.
Bebeklik döneminde baslanan egzersizler kas gücü ve kas gelisimi sagladigi için, çocukluk çaginda spora yönelis ve sporu yasam biçimi olarak benimseyen bireyler yetisiyor
Spor yapan ya da egzersiz yapan çocuklarin okul döneminde kendine güvenleri ve okul basarilari artiyor.
Çocuklarin vücut yapilari daha saglam ve sekilli oluyor.
Çocuklarin sirada otururken oturus pozisyon bozuklugu olmuyor.
Kaslari önceden güçlendigi için güçlü olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda skolyoz ve kifoz (omurga sekil bozukluklari) ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.

Jimnastigi banyodan ve uykudan önce yaptirin

Jimnastik hareketleri için her gün 5-10 dakika zaman ayirmak çok önemli. Günde 4-5 kez yapildiginda yararli olur. Bebegi rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapilan egzersizler, banyodan sonra saglikli bir uykuya yardimci olur. Jimnastigin yapildigi zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmis düzgün bir alan olmasi gerekir. Jimnastik sirasinda bebegin çiplak olmasi ya da üzerinde rahatsizlik vermeyecek hafif bir giysi (zibin vs..) bulunmasi çok önemlidir. Ortam isisi da iyi ayarlanmali. Sicakligin 22 ila 24 derece olmasi yeterlidir.

Egzersiz programina bebegi yoracak, vücudun tüm eklem ve kaslarini çalistiran, agir ve zor hareketlerle baslanmamalidir. Yaklasik iki hafta hafif hareketlerle devam edilerek, yavas yavas kas ve eklemleri çalistiracak egzersizler yaptirilmalidir.

2-6 aylik bebeklerin egzersizleri

Bebegi ilk kaldirisa dikkat!

Bebegi sirt üstü yatirip, elleriyle bas parmaginizi tutmanizi saglayin. Bu sirada kendi parmaklarinizi da onun bileklerini kavrayacak sekilde tutun ve bebegin kollarini önce sag sonra sol kol olmak üzere tek tek yavas yavas geriye yukari kaldirin. Egzersize bu hareketlerle baslamak uygundur. Eger kollar karsilikli uyum içinde olmazsa, bu hareket biraz zorlayici olabilir.

Bebegi yüzükoyun yatirip bas kismi size dönük ve bas parmaginiz bebegin avucunun içinde olacak sekilde bileklerinden kavrayin. Yavas yavas çok az olmak üzere ilk kaldirisi yapin. Ilk kaldirisin zorlamadan yapilmasina özen gösterilmelidir. Daha sonraki kaldirislarinda bebegin kaslari ve basi, kendi istegi ve hareketi dogrultusunda, yetiskin yardimiyla yapilabilir. Özellikle bebeklerin bas kontrolü 2-3. aydan sonra baslar. Bu egzersizlerin uygulanmasi ile olasi sinir sistemi gelisim geriligi de erken saptanabilir.

Bebeginizin kas ve eklemlerini çalistirin!

Bebegin avuç içinden ve el bileginden tutarak, sag kolu sol tarafa, sol kolu sag tarafa çaprazlama sekilde germe hareketi yapin. Bebeklerin boyun ve kol kaslarini çalistirmak için parasüt refleksi denilen hareketleri yaptirin. Her kolu kendi tarafinda yana ve yukari dogru açin sonra tam tersi istikamette tekrarlayin. Bebekler için ilk 6 ayda en önemli noktalar, ileride ayakta durma, oturma ve basini tutmasi için kalça eklemlerinin çalistirilmasidir. Bunun için bacaklarini karnina dogru bastirarak asagi dogru tekrar germe hareketi yaptirin. Bu hareket 5- 10 kez tekrarlanabilir. Diger hareket de bacaklarin ayni anda yapilabildigi gibi tek tarafli olarak birinin karna dogru itilmesi digerinin uzatilmasidir. Bu hareket de günde 4-5 kez yapilabilir.

Bebekler 6. aydan sonra destekli ya da desteksiz oturabilir. Ancak egzersiz yaptirilan bebeklerde bu biraz daha erken olarak 5. ayda gerçeklesebilir. Genelde düzenli olarak egzersiz yaptirilan bebekler, 6-7. ayda desteksiz oturmaya baslar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin oldugu bir zamanda, hafif müzik esliginde yaptirilmasi idealdir.

6- 12 ay arasi bebeklerin egzersizleri

0-6 ay dönemde yapilan hareketlerin sayilari artirilabilir. Gün içinde tekrarlari 15’e çikarilabilir. 6.ve 7. aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldigi için zorlayici hareketlerden kaçinmak gerekir. Kollarindan biraz zorlayarak tutup kaldirilmaya çalisilan bir çocukta koldan ‘tik’ diye bir ses gelir. Bebekte siddetli agri olur, kolunu hiç hareket ettiremez, bu tablo, radius kemiginin bas kisminin eklem yerinden çikmasidir. Ancak ufak bir manevra ile uzman doktor tarafindan yerine yerlestirilebilir.

Baslangiç düzeyinde koltuk altlarindan tutulmak sarti ile, 6 ay sonrasi bas parmakla bebegin avucunun içine el konularak bilegi kavranir. Bebek öne arkaya ve saga sola dogru sallanir. Bu hareket bebege düzgün bir vücut yapisi saglayacaktir.

1 yas ve sonrasi çocuklarda

1 yasindan sonra çocuklar yürümeye basladigi için en bu onlar için önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarini çalistirmak için oyuncaklardan yararlanilabilir.

Çocuk sirt üstü yatirilir ve ayak bileginden tutularak boslukta kalana kadar yavas yavas yukari dogru kaldirilir. Kisa bir süre asili kaldiktan sonra çocuk yerine birakilir ve tekrarlanir. Tüm bu hareketler yumusak bir zemin üzerinde gerçeklestirilir.

Çocugu elleri üzerinde yüzükoyun yatirip elleri yerde olmak üzere dizleri ve baldirlarindan tutarak kaldirin, elleri üzerinde yürümeye tesvik edin. Bu hareketler kisa mesafeye oyuncaklar koyarak da tekrarlanabilir.

4-5 yas sonrasi spor

Spor, 4- 5 yasindan sonra bale, 5- 6 yasindan sonra yüzme seklinde tercih edilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası