Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte tehlikeli bir enfeksiyon: Sitomegalovirüs

Hamilelikten önce veya hamilelik sirasinda olusabilen Sitomegalovirüs, tedavisi olmayan bir enfeksiyondur. Bebekte ciddi hasarlara neden olabileceginden anne adayi mutlaka enfeksiyondan korunmali. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy, Sitomegalovirüs hakkinda en önemli sorulari cevaplandiriyor.

Sitomegalovirüs nedir?

Herpes virüs ailesinden bir DNA virüsü olan Sitomegalovirüs (Cytomegalovirus, CMV) en çok görülen hamilelik ve dogum öncesinden görülür. Insanlarin yarisindan fazlasinda görüldügünden çok sik karsilasilan bir enfeksiyon olarak kabul edilir.

Sitomegalovirüs nasil bulasir?

Enfeksiyonlarin çogunda oldugu gibi Sitomegalovirüs de vücut sivilari ile bulasabilir.

En sik bulasma sekilleri sunlar:

• Idrar

• Tükürük

• Gözyasi

• Semen

• Anne sütü gibi vücut sivilari

• Cinsel iliski

• Kan nakli

• Hamilelik esnasinda bebege geçebilir

• Emzirme sirasinda bebege bulasabilir

Sitomegalovirüs belirtileri nelerdir?

Sitomegalovirüs enfeksiyonu genellikle belirti vermeden geçirilir. Bazi vakalarda ise hafif ates, halsizlik, bogaz agrisi, eklem agrilari, lenf bezlerinde sisme görülür. Hasta CMV enfeksiyonu ilk kez geçiriyorsa buna primer enfeksiyon adi verilir. Geçirilen ilk enfeksiyonun ardindan virüs vücutta kalir ve sessiz hale gelir. Daha sonra ki dönemlerde hastalik tekrarlarsa yeniden aktif hale gelebilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara rekürren enfeksiyon adi verilir. Bir anne adayinin hamilelik süreci boyunca hem primer hem de rekürren enfeksiyon geçirme olasiligi vardir.

Hamilelikte primer CMV enfeksiyonu

Hamileliklerinden önce CMV enfeksiyonu geçirmemis kadinlarin yüzde1 – 4’ü hamilelik esnasinda ilk kez enfeksiyona yakalanirlar. Bu anne adaylarindan yaklasik yüzde 20-40’i CMV enfeksiyonunu bebege geçirirler. Bebeklerden onda biri ise enfeksiyondan etkilenir. CMV enfeksiyonundan etkilenen bebeklerin göz, karaciger, dalak, beyin gibi organlarinda zararlar olusabilir. Bebekte sitomegalik inklüzyon hastaligi (konjenital sitomegalovirüs enfeksiyonu) denen bir durum olusur. En çok görülen hasarlarin basinda, kafanin normalden küçük olmasi, beyinde kalsifikasyonlar, karaciger ve dalakta büyüme, görme ve isitme problemleri, zeka geriligi, gelisme geriligi, sarilik, petesi ve ölümler yer alir. Ender vakalarda dogumdan sonra bebekte herhangi bir anormallik tespit edilmedigi halde daha sonra ki yillarda zeka geriligi, isitme problemleri gibi sorunlar görülebilir. CMV enfeksiyonunun neden oldugu bu rahatsizliklara ragmen düsük veya anne karninda ölümlere yol açip açmadigi kesin olarak bilinmiyor.

Hamilelikte rekürren CMV enfeksiyonu

Anne adayinin hamilelik sirasinda rekürren CMV enfeksiyonu geçirme olasiligi daha yüksek olmasina ragmen bebegin bundan rahatsizliktan etkilenme riski daha düsüktür. Rekürren CMV enfeksiyonun hamilelik esnasinda bebege geçme olasiligi yüzde 1 – 2 arasindadir. Hamilelikte bebegin rekürren CMV enfeksiyondan etkileme riski daha az olsa da, kisa veya uzun dönemde sorunlar ortaya çikabilir. Anne adayinin daha önce CMV enfeksiyonu geçirmis olmasi ve hamilelikte enfeksiyonun tekrarlamasi bebegin hastaliktan daha az etkilenecegi anlamina gelir. Bununla beraber bebegin etkilenme riski enfeksiyonun hamileligin erken dönemde geçirilmesi ile artar. Hamileligin ilerleyen dönemlerinde geçirilen enfeksiyon bebek için daha az tehlikelidir. Ancak her iki enfeksiyonda da dogumdan sonra anormallikler saptanmazsa bile, ilerleyen yillarda yüzde 5 – 10 oraninda etkiler görülebilir. CMV enfeksiyonu hakkinda yapilan arastirmalar, bebegin anne adayinin enfeksiyonu geçirdigi döneme bagli olarak nasil etkilendigini henüz kesin olarak ortaya koymadi.

CMV enfeksiyonu tanisi nasil konuluyor?

Kesin teshis konulabilmesi için hamileye kan testi yapilir. Test sonucunda CMV IgM antikorunun pozitif olmasi anne adayinin hastaligi yeni geçirdigi anlamina gelir. Eger CMV IgG antikorunun pozitif çikmasi enfeksiyonun daha önce geçirildigini gösterir. Primer enfeksiyonlarin yüzde %75'inde CMV IgM antikoru pozitiftir. Rekürren enfeksiyonlarin ise yüzde10'unda pozitiftir. Bu nedenle IgG titresindeki 4 katlik artis da yeni geçirilen enfeksiyon tanisini koymakta daha kullanislidir. Enfeksiyon geçirildikten sonra IgM farkli sürelerde yeniden kaybolur. Bebekte enfeksiyon tanisi koymak için fetüsün kanindan, amniyon sivisindan veya koryon villusundan virüs kültürü ya da PCR ile DNA izolasyonu yapilabilir. Ayrica bebegin kanindaki IgM antikoru kontrol edilebilir. Uygulanan bu testler fetüste enfeksiyonun olup olmadigini gösterseler de, enfeksiyonun bebege verdigi zarar konusunda bilgi vermez. Söz konusu yöntemlerle enfeksiyon teshis edilen bebeklerin dörtte birinde dogumdan sonra sorunlar ortaya çikar. Kalan bölümünde herhangi bir sorun olusmaz. Bebeklerde olusabilecek anomalilerin tespiti için detayli ultrason muayenesi de yararli olur.

Hamilelikte CMV enfeksiyonu

Hamilelikte CMV enfeksiyonu geçiren anne adaylarinin hastaligi bebeklerine geçirme olasiliklari ve bebeklerin etkilenme olasiligi oldukça düsüktür. Ancak hastaliktan etkilenen bebeklerde çok ciddi problemler görülebilir. Bunun disinda enfeksiyon ilk kez veya tekrarlar vaziyette geçiriliyor olsa da tani koymak oldukça zordur. Belirtiler çok hafif oldugundan bu bulgulardan yola çikmak da tani için yeterli degildir. CMV enfeksiyonuna karsi gelistirilmis herhangi bir asi veya tedavi bulunmuyor. Ancak ülkemizde hamilelikten önce veya hamilelik esnasinda CMV ile ilgili taramalar yapilir. Daha önce enfeksiyona yakalanmamis olan kisilerin hijyen kurallarina dikkat ederek hastaliga yakalanma risklerini azaltabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası