Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MÜKEMMEL SPERMIN PROFILI ÇIKARILDI!

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerdeki temel sorunlardan biri, yeterli miktarda ya da kalitede sperm olmamasi. Mükemmel olmayan spermler, üreme kapasitesini düsmesine neden oluyor. Bilimsel arastirmalara göre, spermin mükemmel olmasi için bazi kriterler söz konusu. Bas kisminin kuyruk ve boyun kismina orani, bas kisminin uzunluk ve eni arasindaki oran, bas kisminda dölleme özelliginin yer aldigi akrozom denilen alanin büyüklügü gibi bir çok kriter, spermin mükemmel olmasini sagliyor.

Evli çiftlerin bir kismini etkileyen kisirlik, “bir yildan fazla süreyle hiçbir korunma yöntemi kullanilmamasina ragmen çocuk sahibi olamamak” olarak tanimlaniyor. Günümüzde çiftlerin % 10-15'inin kisirlik nedeni ile doktora basvurdugu biliniyor. Bu çiftlerde görülen kisirlik sorununun yaklasik % 50'sinin nedeni, erkekler. Erkeklerde görülen üreme kapasitesindeki sorunlar, kisirlik sorunun önemli bir nedeni. Tüp bebek tedavisi için gelen erkeklerde, üreme kapasitesinin durumunu ölçmek için sperm analizi yapiliyor.

Spermlerin hareketliliginin ve kalitesinin çocuk sahibi olmayi etkiledigini söyleyen International Hospital Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani, Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Ismail Çepni, yapilan bilimsel çalismalarin sonucunda “mükemmel spermin” tarifinin yapildigini belirtiyor. Mükemmel spermin bilimsel tarifi, bas kisminin kuyruk ve boyun kismina orani, bas kisminin uzunluk ve eni arasindaki oran, bas kisminda dölleme özelliginin yer aldigi akrozom denilen alanin büyüklügü gibi birçok kriterle açiklaniyor.

Uygun bir meni tahlili yapilabilmesi için erkegin 2-5 gün cinsel perhiz yapmasi, verilen meninin de en kisa sürede incelenmesi gerekiyor. Prof. Ismail Çepni, son yillarda sperm yapisinin tüm detaylariyla ortaya çikartildigini ve normal sperm kavraminin kesin kriterlerle belirlendigini belirterek su bilgileri veriyor:

Kruger kriterleri denilen bu siniflamaya göre, spermlerin %4’ünden daha az normal yapiya sahip olanlarin dogal yollar ile çocuk yapma olasiligi yüzde 8 oraninda.

Bir erkekte normal sperm orani %4’ün üzerindeyse dogal yollarla çocuk sahibi olma orani %64'e çikiyor.

Bir erkekte %14’ün üzerinde normal yapiya sahip sperm varsa sperm sayimi iyi kabul ediliyor. Bu oran %4–14 arasina arasinda kaliyorsa sinirda kabul ediliyor.

Ancak normal sperm sayimi sonuçlari, erkegin kesin olarak çocuk sahibi olacagini göstermiyor. Bunun tersi de dogru. Erkekte anormal spermiogram sonucu çiktiysa bu da kisinin çocugu olamayacagi anlamina gelmiyor, sonuç anormal da olsa çocuk sahibi olabiliyor.

Insan spermi fizyolojik ve çevresel faktörlere bagli olarak degisebiliyor. Sperm oranlarinda degiskinlikler olabiliyor. Bu nedenle incelemenin iki defa yapilmasi gerekiyor.

Viral enfeksiyonlar, fiziksel veya psikolojik stresleri bulunan hastalarin 3 ay ara ile sperm analizi yaptirmasi önem tasiyor.

ERKEKLER NEDEN KISIR OLUYOR?

Sigara ve alkol spermi azaltiyor

Sigara içmek sperm sayisini belirgin olarak düsürüyor. Kisi üç ay sigarayi birakinca sperm sayisinda inanilmaz artislar olabiliyor. Sadece sigara birakarak çocuk sahibi olan çiftler var. Uyusturucu kullanimi, yogun alkol alimi da spermi ciddi derecede bozuyor. Sperm hücresi 2,5–3 ayda olgunlasabildigi için (72 gün), sigara birakildiktan sonra sperm üzerindeki etkileri de 3 ayda ortadan kalkiyor.

Kronik ilaç kullaninca zarar görüyor

En basta radyoterapi veya kemoterapi gibi kanser tedavileri sperm üretimini çogunlukla kalici olarak etkiliyor.

Depresyon ilaçlari
Sakinlestiriciler
Narkotik ilaçlar
Bazi mide ilaçlari
Nikotin
Kas gelistirmede kullanilan steroid türü ilaçlar üremeyi bozuyor.
Miktarin azaltilmasi, alternatif ilaçlarla degistirilmesi üreme fonksiyonunu düzeltiyor.
Tarimda kullanilan bazi böcek öldürücü ilaçlari, çalisma ortamindaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma sperm üretimini bozuyor.

Dogal denilen ürünler sperme zarar verebiliyor

Üreme sorunu yasayan çiftler sik sik “dogal ürünlerle çocuk sahibi olabilir miyiz?” diye soruyor. Piyasada ve internet üzerinden satilan içerigi belli olmayan maddelerin kullanilmasi oldukça yanlis. Hastalarin önce hekime danismasinda yarar var. Aksi takdirde bu ürünler zarar verebiliyor.

Testisteki sorunlar olumsuz etkiliyor

Erkekte inmemis testis sorununun bulunmasi
Testisin kendi etrafinda dönerek dolasiminin bozulmasi olarak tanimlanan ‘torsiyon’ problemi
Testise alinan darbe ile yaralanma
Testiste gelisen kanserler
Bazi enfeksiyon hastaliklari (üreme organlarini etkileyerek testislerde sperm yapimini bozabilir)
Ergenlik çagindan sonra geçirilen kabakulak hastaliginin %25 oraninda kisirliga sebep olmasi en iyi bilinen örnektir.

Hormonal eksiklikler de kisirlik yapiyor

Sperm yapimini saglayan FSH ve LH hormonlarindaki düzensizlikler, en sik görülen seklidir. Bu hormonlarin eksikligi de kisirliga neden olabiliyor.

Bagisiklik sistemi bozulunca sperm de nasibini aliyor

Bazi erkekler, kendi spermlerine karsi antikorlar olusturarak, sperm hareketlerinin bozulmasina veya aglütinasyonlara (spermlerin baslarindan veya kuyruklarindan yapisarak hareket yetenegini kaybetmesi) neden olabiliyor.

Testis damarindaki varislesme erkegin düsmani

Testisler skrotum ( haya) adi verilen torba yapilari içinde bulunuyor. Buradaki damarlarin varislesmesi (varikosel) de sperm kalitesini bozabiliyor. Varikosel, erkek hastalarda %21–41 oraninda görülüyor. Varikosel ancak çok ileri derecede belirti verdiginde örnegin agri da yaptigi durumlarda spermi etkiliyor. Sadece ultrasonda belirlenen varikosellerde ameliyat basari getirmiyor.

Genetik olarak bazi erkeklerin Y kromozomunda bulunan gen degisiklikleri sperm hücrelerinin azligi veya yokluguna neden olabiliyor.

Sperm kanallarinda tikandiysa

Sperm kanallarindaki tikanikliklar, spermin geçisine kismen veya tamamen (oligospermi, azospermi) engel olabilir. Bu durum dogustan olabilecegi gibi daha sonra olusan enfeksiyonlara ve ameliyat yan etkilerine bagli olarak da ortaya çikabilir.

Cinsel iliskiye ait problemler

Empotans (sertlesme problemleri) veya erken bosalma, bu grupta yer alan sebeplerdir.

ERKEK KISIRLIGI NASIL TEDAVI EDILIYOR?

“Dogustan hormon eksikligi” (Hipogonadotropik Hipogonadizm) ilaçlarla tedavisi mümkün olan nadir erkek infertilitesi nedenleri arasinda yer aliyor. Ancak bu tedavi kisa süreli olarak yapilmiyor. Ilaçlarin düzenli kullanan hastalarda 6 aydan önce az oranda hastada sperm çikisi görülmekle birlikte 12. ayda %70-80 oraninda sperm çikisi görülüyor.

Mikro-TESE ile biyopsi yapiliyor, daha çok sperm bulunuyor

“Mikroskobik TESE” veya “mikroskobik testis biyopsisi” olarak adlandirilan yöntem, daha önce kullanilan klasik testis biyopsisi yöntemine göre daha yüksek oranda sperm hücresi bulma sansi veriyor.

Azoospermik kisilerde Klinefelter's Sendromu olarak adlandirilan ve toplumda ortalama dogan 500 erkegin birinde tespit edilen genetik hastalikta; testis boyutlarinin normalin altinda olusu (2-3 ml hacimde), testosteron (erkeklik hormonu) düzeyi düsüklügü ve menide spermin bulunmamasi (azoospermia) sonucu kisirlik mevcuttur.

Bu erkeklerde, inmemis testis, çok az sayida spermi çikan erkeklerde, kabakulak hastaligi sonrasinda azoospermi gelismis olan erkeklerde mikro TESE operasyonu ile sperm arastirilmasi dondurma olanagi bulunan tüp bebek merkezlerinde yapilmalidir.

Sperm dondurma islemi basarili oluyor

Özellikle erken yaslarda kanser ya da farkli hastaliklar nedeniyle radyoterapi ya da kemoterapi alanlar için ileride çocuk sahibi olma sanslarini korumak için mutlaka önerilmelidir. Mikro-TESE de elde edilen spermlerin kullanilmayanlari da dondurulmalidir. Sperm dondurma islemi, çok basarili olarak uygulanmaktadir.

Nasil tedavi edecegiz?

Günümüzde kabul gören görüs erkegi tedavi etmek degil mevcut spermini kullanmak seklindedir.

Eger kendiliginden gebelige olanak taniyan bir sperm analizi varsa, kadinin yasi genç ve evlilik süresi kisa ise bir süre daha beklenebilir.

Toplam hareketli sperm sayisi 10 milyonun üzerinde ise asilama yapilabilir.

Uygulama basina gebelik orani %5-10 civarinda olup asilamaya baslayan her 10 çiftten 2-3 tanesi 3 deneme sonunda gebe kalabilir.

Asilama toplamda 3 defadan fazla yapilmamalidir. Gebe kalamayan kadinlarda daha fazla tekrar edilmesinin yarari yoktur.

Erkek kisirliginda en etkin tedavi tüp bebek ve mikroenjeksiyondur.

Kadinin da genç oldugu ve yumurtalik kapasitesinin iyi oldugu durumlarda basari çok yüksektir. Basari böyle çiftlerde %50’lere kadar çikmaktadir.

ERKEKLERE SPERMLERI KORUMA ÖNERILERI

Yasam tarzinda degisiklikler ile stresin azaltilmasi
Asiri kilo var ise verilmesi
Düzenli spor yapilmasi
Sigara ve alkolden uzak durulmasi
Çevresel zararli atiklardan kaçinilmasi
Dar giysiler giyilmemesi
Sauna/sicak banyonun tercih edilmemesi
Dizüstü bilgisayarlarin uzun süreli kullanilmamasi
Tüm gün oturarak çalismamasi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası