Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YÜZ GENÇLESTIRMEDE ESTETIK MUCIZE…

Yas ilerledikçe yüzünüzde ortaya çikan ve yaslanma belirtisi olan çizgilerinizden kurtulmak artik çok kolay. Birkaç saatlik bir islem ve ya operasyon sonrasi 10-15 yil öncesine dönebiliyor, yeni yüzünüzle ayni gün evinize gidip normal hayatiniza devam edebiliyorsunuz…

Daha canli ve daha genç bir cilt için yapilmasi gerekenler ve uygulamalar hakkinda bilgi veren Prof.Dr. Erol Kislaoglu estetik mucizelerinin küçük sirlarini anlatti…

Yüzümüz, yaslanma belirtilerinin kendisini en çabuk gösterdigi uzvumuz. Ayni zamanda, fizigimizin en dikkat çekici unsuru olmasi sebebiyle de en çok basvurulan estetik operasyonlar yüz operasyonlari. Yas ilerledikçe ortaya çikan çizgiler kimine göre olgunluk, kimine göre ise yillarin acimasiz izleri olarak görülür. Ciltteki kirisikliklarin nedeni her ne kadar yas ile iliskilendirilse de ayni yasta olan iki kadindan birinde az, birinde çok kirisik olmasinin birçok sebebi vardir. Genetik yapi, uykusuzluk, stres, alkol, sigara ve çok sik kilo degisimi cilt yapisinin elastikiyetini bozarak cildin sarkmasina, kirisik bölgelerin çogalmasina sebep olur.

Estetik cerrahinin bizlere sundugu imkanlarla genç görünmenin artik daha kolay oldugunu açiklayan Prof.Dr. Erol Kislaoglu, ameliyatsiz yüz gençlestirme yöntemlerini kisaca söyle açikladi:

“Botoks, özellikle alin ve göz çevresi kirisikliklarinin giderilmesi için son zamanlarin en ideal ilacidir. Islem 2 dakika içerisinde yapilir ve islem sonrasi ayni gün kisi normal hayatina döner. Uygulamanin kolay olmasina karsin uzman olmayan kisiler tarafindan yapilmasi ciddi sekil bozukluklarina ve asimetrilere yol açabilir. Bu nedenle botoks islemi uzman olan doktorlar tarafindan uygulanmalidir. Botoksun,etki mekanizmasi; mimik ve kirisikliga neden olan kaslarin hareketlerini minimalize ederek, cilt yüzeyindeki kirisik bölgelerin düzelmesini saglamaktir. Islem uzman elde yapildiginda çok güvenli ve etkilidir. Alti aydan sonra ilaç etkisini yitirirerek cild eski haline döner.

Plazmajel, ameliyatsiz izsiz yarim saat içine uygulanan etkili bir yöntemdir. Kisinin kendi kaninizdan özel bir yöntem ile elde edilen sivinin yüzün istenilen bölgesine ejeksiyonu ile yapilir. Islem sonrasi cilt daha dolgun daha canli ve daha genç görünür. Plazmajel, kisinin kendi kanindan elde edildigi için dogal ve saglikli bir islemdir. Alerji yapma imkani olmadigi gibi natürel bir sonuç verir.

Hazir dolgu maddeleri, özellikle yüzdeki çöküklükler ve kirisikliklar, dudak inceligi için kullanilmaktadir. Dolgu maddelerinin uygulanmasi yüze sürülen anestezik bir krem ile bes dakika içinde ince bir igne ile yapilir. Çalisan ve zamani olmayan kisiler için ögle tatilinde yaptirilacak kadar kisa olan bu yöntem verdigi etkili sonuç ile en çok kullanilan yüz gençlestirme ameliyatlari arasindadir.

Lazerli Cilt Gençlestirme, islemi diger yöntemlerden bir çok noktada daha avantajlidir. Agrisizdir ve ciltde tahris ve kizariklik birakmaz. Tedavi sonrasi toparlama süresi gerektirmeyen, birkaç dakika da uygulanabilen yöntem ciltteki hücreleri yenileyerek daha düzgün, daha siki ve genç görünen bir yüzey olusturur.

Peeling, üst derinin soyulmasi ile derinin yenilenmesi ve gençlestirilmesidir. Bu yöntem ile yüzdeki kirisikliklar, cildin erken yaslanmasi, cilt kurulugu, genislemis gözenekler ve cilt yorgunlugu giderilerek cilt lekeleri çatlaklar, baldirlar ve karin bölgesindeki elastikiyet kaybi gibi cilt sorunlari ortadan kaldirilir. Uygulama sonrasi bu bölgelerdeki cilt daha genç daha parlak ve daha elastik bir hale gelir.”

Prof.Dr. Erol Kislaoglu, yüz gençlestirme ameliyatlarinin da yaslanma belirtilerini ortadan kaldirmak için etkili ve çok tercih edilen bir yöntem oldugunu açiklayarak, ameliyat ve sonrasi hakkinda sunlari söyledi:

Ameliyatli germe ve gençlestirme islemi, yüzdeki kirisikliklar, yüz ve boyun derisindeki sarkmalarda ve cildin yerçekiminin etkisi ile asagiya dogru indigi yaslanma belirtilerini düzeltmek için uygulanir. Yüz gençlestirme, cerrahinin sadece bir kismini teskil eder. Oysa yüz gençlestirme ; alin germe , kas kaldirma , göz kapaklari estetigi , cilt yenileme (peeling) , dudak büyütme ve doldurma gibi islemlerin geregine göre bir kaçini ya da hepsini kapsayabilir.

Estetik yüz cerrahisinde en son teknik Lift yani minimal girisimle sarkan yüz dokularinin kulak üstündeki saglam kemik zarina asilmasidir. Isminden de anlasilacagi gibi kulak önünden çok küçük bir kesi yapilarak lokal veya genel anestezi altinda, sarkan dokunun, kulak üst tarafindaki saglam kemik zarina kalici ve saglam dikislerle asilarak yapilmasidir. Bu ameliyatla ayni zamanda boyun ve yüz bölgesine liposuctionda yapilabilir. Klasik yüz germe ameliyatina nazaran yari zamanda ve çok daha güvenli bir teknik olan M. A. C. S, klasik yüz germede bazen rastlanan yüz sinirini zedelenmeleri en aza inmektedir. Operasyon sonrasi izler kisa zamanda kaybolmakta, morluk ve sisme daha az olmaktadir. Kisi normal hayatina 10 gün gibi kisa bir süre sonra 10 – 15 yas gençlesmis olarak döner. Kullandigimiz özel ve gizli dikis sayesinde dikis almaya gerek kalmiyor ve dikis kisa bir süre sonra kendiliginden eriyerek vücut tarafindan atiliyor.

Endoskopik Yöntem ile yüz germe ameliyati büyük kesiler ve iz olmaksizin, endoskop ile saçli deri çizgisinin hemen arkasindan 1,5 cm’ lik iki delik açilarak yapilmaktadir. Sonuçlar hem daha mükemmel hem de daha kalici olmaktadir. Ameliyati yaparken hastaya degil televizyon ekranindaki dokularin 15 kere büyütülmüs sekline bakarak ameliyat yapiliyor ve böylelikle ince sinir ve damarlarin görülmesi ve korunmasi daha kolay oluyor. Insani 15-20 sene öncesine götüren dogal bir görüntü olusuyor. Ayrica bu teknik ile uygulanan küçük bir maniplasyon ile gülen yüz denen ve dudak kenarlarini devamli tebessüm ediyormus gibi hafif yukari kaldirmak da mümkün oluyor. Islem sonrasi sislik , morluk ve diger komplikasyonlar da diger ameliyatlara göre daha az görülür.

Endoskopik Yöntem ile yapilan bu ameliyat 2-3 saat sürmekte , hasta ayni gün veya 1 gün sonra hastahaneden çikmaktadir . Kisi yüzünde herhangi bir kesi izi olmadigi için 4-5 gün sonra sosyal hayata döner. Bu ameliyat özellikle erken yaslilik belirtilerini önledigi için 40’ li yaslarda daha çok tercih edilsede, ayni operasyon ileri yaslarda boyun ameliyati ile birlikte uygulanidiginda daha etkili sonuçlar aliniyor.

Boyun germe, ameliyati genellikle yüz germe ameliyatinin bir parçasidir. Ama gerektiginde yalniz da yapilabilir. Boyundaki duruma göre operasyon yönlendirilir. Katlanma ve kirisikliklar için kulak arkasina germe yapilir. Eger gidida yaglanma var ise Liposuction yapilir veya çene altindan yapilan bir kesi ile buradaki yaglar tiraslanabilir. Geren bantlar kesilip kisaltilarak gevseyen boyun dokulari gerilir. Uygulama yüz germe ameliyati ile ayni yapilir. Kisi ameliyat sonrasi normal hayatina 10 gün gibi kisa bir süre sonra gençlesmis olarak döner.

Göz torbalarinin giderilmesi, hastahanede lokal anestezi + sedasyon ile 1 saatte yapilan bir operasyondur. Ödeme mani olmak için göz 1 saat kapali tutulur. Hasta hemen evine dönebilir. Herhangi bir sargi yada pansuman söz konusu degildir. Ameliyat üst göz kapagina yapilan gizli bir dikis ve alt göz kapaginda kirpik dibinde kendiliginden kaybolan dikisler ile sonlandirilir. Hasta iki gün sonra banyo yapar. 4 gün sonra üst göz kapaginda ki dikis alinir ancak bu süre zarfinda hasta günes gözlügü takarak günlük hayatina devam edebilir.

Kas kaldirma, yüzdeki yorgun ve üzgün görüntüyü yok ederek yüze gençlik ve dinçlik ifadesi verir. Uygulama Lokal anestezi ile 20 dakika içinde kaslarin bir dikis ile saçli deri içinden çekilmesi ile yapilir. Hasta hemen evine ve isine dönebilir. Uygun vakalarda iyi sonuç verir. Hafif çekik kas görünümü saglanabilir. Gerektiginde endoskop ile de yapilir.

Lipofiling islemi Lokal anestezi ile kisini kendi vücudundan alinan yag ve doku yüze enjekte edilmesi ile uygulanir. Içinde bolca kök hücre barindiran bu dokular yüze enjekte edildiginde çok daha dolgun ve kirisiksiz yani çok daha genç bir görünüm kazanmasini saglar. Operasyon kisinin sadece kendi yagi ve dokusuyla çok kisa zamanda, sosyal yasamdan hiç kopmadan, hiçbir yabanci madde vucuduna enjekte edilmeden çok genç görünürebilir. Özellikle karin bölgesinden alinan yag dokusunun istenilen bölgeye enjeksiyonu olan lipofilling’lerde 3-4 ay sonra sadece yagin enjeksiyonuna bagli dolgunlugun yani sira ciltte gençlesme de görülür. Bu gözlemler yag hücrelerinin içinde bulunan kök hücrelerinin cilt hücresine dönüserek o bölgedeki cildi gençlestirdigi mikroskobik çalismalarla saptanmistir. Son zamanlarda yapilan arastirmalar göstermistir ki; sadece kök hücre nakline nazaran, kök hücre açisindan zengin yag uygulamasi çok daha basarilidir.

Prof. Dr. Erol KISLAOGLU
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası