Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISTIGINIZ IS YERI SAGLIGINIZ IÇIN ZARARLI OLABILIR

Hava kirliligi, gürültü, iki araya bir dereye sigdirilan fast-food yiyecekler, hormonlu gidalar, kimyasal atiklar, sikisik trafik, akmayan sular, is yasaminin yipratici rekabeti, gün boyu oturarak çalismak, bilgisayarin karsisinda tüketilen saatler, kapali havalandirma sistemleri, kirli hava, sagliksiz çalisma kosullari, binlerce elektronik aletle donatilmis plazalar ve isyerleri, zamanla yarisan insanlar…

Kirsal kesimin hiç tanimadigi bu yasam biçimi, beraberinde omurga bozukluklarindan sirt agrilarina, göz hastaliklarindan sagirliga, alerjiden astima, stresten kansere bir yigin hastaliga yakalanma riskini getiriyor. Bu yetmiyormus gibi hasta bina sendromu, sekreter sendromu, yazar krampi, sehir bronsiti, gürültü sagirligi türünden bir yigin yeni hastaligi literatüre ekliyor. Peki ama nedir bu tuhaf hastaliklar? Uygarligi yaratarak her geçen gün refah düzeyini arttiran insanoglu, bir yandan da kendi kuyusunu mu kaziyor?

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz bu durumun sagligimiza etkileriyle ilgili açiklamalarda bulundu.

Hasta Bina Sendromu nedir?

“Çarpik kentlesmenin ve yogun bina yiginlarinin, sagliksiz ranta dayali is merkezlerinin sonuçlari sadece bozuk sehirlesme ve trafik kesmekesi degil tabi. Olayin sosyal boyutlarindan daha ciddi saglik sorunlari da var. Bir örnekle açiklamak gerekirse Amerikan NBC televizyonu, yeni bir binaya tasinmis ve bina son derece modern ve en yeni teknolojik sistemlerle donatilmistir. Bina öyle bir bina ki, bir gelen hayran birde gelmeyen! Ancak bu binada bir sorun vardir. Hemen herkes günün sonuna dogru halsizlesmekte ve bitkin bir vaziyette isini bitirmektedir. Ayrica çalisanlarda bas agrisi ve bas dönmesi almis basini gitmistir. Hafta sonuna dogru sikayetler daha da yogunlasmaktadir. Sonunda proplemin binadan kaynaklandigi anlasilir. Binanin havalandirma sistemi yetersiz oldugundan mevcut elektronik cihazlarin meydana getirdigi manyetik yorgunluk bina da çalisanlarin performanslarini etkilemekte ve verim düsmektedir. Sonunda burda çalisan insanlarin yarisi baska bir binaya nakledilir ve olay çözümlenir.”

Nelere dikkat edilmeli?

Çok katli is merkezlerinde, binlere elektronik cihaz ve sistemle donatilmis plazalarda, odaklanma ve konsantrasyon yetersizliklerinin olmasi kaçinilmazdir. Böyle mekanlarda çalisanlardan tam bir performans beklenmesi hayaldir. Çalisan verimliligi için, her ofiste bir çalisanin olmasi ve odalarin da yeterli genislikte olmasi elzem bir durumdur. Ayrica çalisanlarin etrafinda gereksiz elektronik cihazlarin da bulunmamasi lazimdir. Mevcut elektronik cihazlarin iyi yalitilmis odalarda olmasi ve baglantilarin network sistemleri ile ofislere dagitilmasi en tercih edilen yol olmalidir. Örnegin faks ve yazicilarin her odada bulunmasi yerine, bunlarin tek bir odada toplanmasi ve buraya ancak gerektiginde girilmesi önemlidir. Kullanilan monitörler mümkün olan en düsük radyasyonlu cihazlar olmalidir. Bilgisayar kasalari gürültüsüz çalismali ve yalitimi üst düzey olmalidir. Ofislerde gerekli sayida telefon bulundurmali, telefon kargasasindan ve kalabalikligindan uzak durulmalidir. Cep telefonlarini asla kemere bagli ya da cepte tutulmamali, mümkünse kulaklik kullanilmalidir. Sadece bir tane cep telefonu kullanmaya çalisilmalidir.

Sonuç itibariyle, insanlari devasa binalarda, plazalarda küçük küçük havasiz odalarda çalismaya mahkum etmek verimliligin düsmesine yol açar. Plazalarda, sehrimizde bir çok örnegi olan yogun is merkezlerinde gördügümüz ‘’hasta bina sendromunun’’ belirtileri sadece halsizlik ve bitkinlik degil tabi. Bas agrisi, bas dönmesi, anksiyete, uyku bozukluklari, zihinsel konsantrasyon bozukluklari, unutkanlik, göz ve cilt irritasyonlari, farenjit, larenjit ve burun kanamasi da sikça rastlanan sikayetlerdir. Belirtilerin hepsinin ortak özelligi çalisma ortamindan bir kaç günlügüne uzaklasinca sikayetlerin düzeliyor olmasidir.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası