Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TOPUZ SAÇLAR HAYAL DEGIL

Bazilari hayatini açik saçlarla dolasarak geçiriyor, bazilari kepçe ya da yelken kulak gibi alayci cümlelerle muhatap olmak zorunda kaliyor, kimileri ise kulaklarini yapistiriciyla geriye yatirmayi dahi deniyor. Kepçe kulaklar, vücutta insan psikolojisini en olumsuz etkileyen sekil bozukluklarindan biri olarak tanimlaniyor. Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Cenk Sen, kisiyi kisa sürede yepyeni bir görünüme kavusturan kepçe kulak operasyonlari hakkinda bilgi verdi.

Kepçe kulak psikolojik sorunlara neden olabiliyor

Kepçe kulak, toplumda en sik görülen kulak deformitesi yani sekil bozuklugudur. Hemen her yasta kisi bu sorunla uzmanlara basvurmaktadir. Kisinin psikolojisini diger estetik problemlere göre en fazla bozan deformite olarak kabul edilebilir. Çocukluk çaginda pek çok espriye konu olur, aile büyükleri ya da okul arkadaslari kepçe kulaga sahip çocuklarla sakalasirlar. Çogu zaman göz ardi edilse de kisinin psikolojisini ileri yaslarinda dahi etkileyebilir.

Kepçe kulagin ileriki yillarda çocuklarin psikolojilerini bozmamasi için okul çagindan önce tedavi edilmesi önerilir. Kulak gelisiminin büyük kismi bu zamana kadar tamamlandigindan kepçe kulak operasyonunun erken dönemde yapilmasinin hiçbir zarari yoktur. Çocuklarda genel anestezi, eriskin hastalarla lokal anestezi ile yapilir.

Yeni dogan döneminde kulak operasyona gerek kalmadan sekillendirilebiliyor

Anne karninda iken çocugun dolasimina geçen östrojenler sayesinde yeni dogan döneminde kulak sekillendirilebilir haldedir. Erken dönemde plastik cerrahlar tarafindan özel kulak bantlari ile kulaklar kafaya yaklastirilabilir ve kepçe kulak görünümü azaltilabilir.

Kikirdak yapisi çok karisik ve 3 boyutludur. Üzerindeki derinin inceligi, özelligi ve kikirdaklarin sekli çok önemlidir. Kepçe kulak olusumun yapisal birkaç nedeni vardir. Kepçe kulakta kikirdaklar zayif olabilir, iç kisimda bazi bölgelerde kulak kivrimi olusmayabilir ya da kulagin içindeki “konka” adi verilen çukur kisim olmasi gerekenden çikik olabilir. Bu etkenlerden birinin varligi farkli sekillerde kendini gösterir. Uygulanan cerrahi tedavi mevcut deformitenin analizinin yapilmasindan sonra daha dogal bir sonuç elde edebilmek için probleme yönelik olarak uygulanir.

1 haftada iyilesme saglaniyor

Kepçe kulak operasyonu 1-1,5 saat süren bir islemdir. Pek çok yöntem uygulanmakla birlikte; bizim uyguladigimiz yöntem kulak arkasindan yaklasimla kikirdaklarin sekillendirilmesi ve gerekirse fazla kikirdagin alinip kulagin yeniden sekillendirilmesi esasina dayanir.

Ameliyat sonrasi bas bölgesi 1 gün bandajlanir, çocuk hastalarda ise 2 gün özel bir bant kullanilmasi istenir. Hasta eriskinse ve kulagini koruyabilecekse farkli bir sey önerilmez. Sislikler yaklasik 1 hafta içinde iner. Her hasta için yapilacak islem birbirinden farklidir, kepçe kulak ameliyati standart bir operasyon degildir. Kiside hangi bozukluk varsa bu yönde bir tedavi uygulanir.

Özgüveni artiriyor

Sislikler indikten sonra kisi kulaklarini rahatça kullanabilir hatta kadinlar küpe dahi takabilir. Kepçe kulak ameliyati için bizlere basvuran eriskin bayanlarda en sik sikayet saçlarinin toplayamamaktir. Ameliyat sonrasi hastalar kontrollerine genellikle saçlarini toplayarak ya da topuz yapmis olarak gelirler. Bu da kepçe kulak ameliyatinin kiside özgüveni ne kadar artirdigina bir isarettir.

Kendinizi uzman ellere emanet edin

Kulak kikirdagi enfeksiyona çok yatkin bir dokudur enfeksiyon oldugu takdirde ciddi sorunlar ortaya çikabilir. Kepçe kulak operasyonlarinin mutlaka steril sartlarda ve uzman ellerde yapilmasi önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası