Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN KIS GECELERI IÇIN SAGLIKLI ABUR CUBUR ÖNERILERI

Uzun kis gecelerinin ve kis depresyonunun abur cubur tüketimini artirdigini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sevil Nas Can: Dogru abur cuburlari seçerseniz hem sagliginizi hem kilonuzu koruyabilirsiniz. Örnegin; cips ve hazir pastane ürünleri yerine yagsiz patlamis misir veya kestane, gazli içecekler yerine sahlep ve boza, çikolata ya da sekerlemeler yerine dondurma tercih edebilirsiniz

Medical Park Fatih Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Sevil Nas Can uzun kis gecelerinde artan abur cubur tüketimi konusunda uyardi:

Havalarin sogumasiyla birlikte metabolizmamiz kendini koruma altina almak için enerji harcamak istemez ve yag dokusunu korumayi tercih eder. Bu nedenle sürekli yeme hissi, özelliklede basit karbonhidrat içeren tatli, sekerli, hamur isi gidalara yönelim artar. Gecelerin uzamasi, hareketin azalmasi, evde geçirilen zamanin artmasi da eklenince abur cubur tüketimi iyice artar ve kis aylarinda belirgin kilo artisi gözlenir. Genellikle kis aylarinda birçok kiside gözlenen depresyon halinin artmasi da yeme egilimini artirir.

Abur cubur tüketimini azaltmak için yeme sikligi ve saat düzenine çok dikkat edilmeli. Uzun süren açlikta, kan sekeri düzensizligi olarak tatli ve karbonhidratli gida tüketimi artar. Kan sekerini dengede tutarak üç saati geçmeyecek sekilde ana ve ara ögünlerimizi ayarlarsak besin tüketimimizi daha ölçülü seviyede tutabiliriz.

Basit karbonhidratli gidalar (tatli, seker, hamur isi, gofret, biksküvi vb) kan sekerinde ani degisiklikler yaratarak daha fazla tatli istegine sebep olabilir. Onlarin yerine kompleks karbonhidratli gidalari (tam tahilli ürünler, yulaf ezmesi, kuru meyveler, kepekli bisküvi, krakerler vb) tercih ederek, hem seker-insülin seviyesini ayarlayabilir hem de daha az yag ve kalori almis oluruz.

CIPS, KURUYEMIS ve PASTANE ÜRÜNLERINE DIKKAT!

En tehlikeli abur cuburlarin basinda cips, kuruyemis ve pastane ürünleri (yag ve tuz yönünden zengin) gelmektedir. 100 gram cips; ortalama 30 gram yag, 10 gram doymus yag, 3 gram trans yag, 3 gram tuz ve yaklasik 500-550 kalori içermektedir. 100 gr kuru yemiste ise ortalama 650-750 kalori vardir ve yaklasik 50-60 gram yag içerir. 100 gr bisküvi-kraker gibi gidalar da ortalama 400-450 kalori ve 20-30 gram yag içerir.

Doymus yag, kolesterol, tuz ve kalori deposu olan bu gidalar kilo artisinin yani sira yüksek tansiyon, kalp hastaliklari, felç ve seker hastaligi gibi birçok saglik sorununa zemin hazirlayabilir.

KIS AYLARININ EN FAVORI IÇECEKLERI: SAHLEP ve BOZA

Soguk kis günlerindeki favori içecegimiz salebin; barsak çalistirmada, öksürük ve bronsitte, bagisiklik sistemini güçlendirmede faydasi vardir. Ancak içerdigi karbonhidrat ve seker nedeniyla ölçülü tüketilmesi gerekir. 100 ml salep (1 çay bardagi) ortalama 80-90 kaloridir. Seker içeriginden dolayi diyabet hastalarinin tüketmesi uygun degildir.

Kisin önemli içeceklerinden biri olan boza; dari, su, ve sekerden olusur. 100 ml’si 240 kalori, 57.5 gr karbonhidrat, 3.5 gr protein ve 0.5 gr yag içerir. B vitaminleri, kalsiyum fosfor ve çinko içerir. Ortalama 1 bardak boza, 1-2 kase sütlü tatliya esdeger kalori almamizi saglar. O yüzden tüketim sikligi ve miktarina dikkat edilmelidir. Haftada 2 gün, 1 su bardagini geçmeden tüketilebilir.

DONDURMA KISINDA TÜKETILEBILIR!

100 gr sütlü dondurma ortalama 190 kalori içerir, kalsiyum ve protein deposudur. Unlu serbetli ve hatta sütlü tatlilardan dahi daha düsük kalorilidir. Saglik açisindan da daha besleyicidir. Protein, A, B, C, D, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, demir ve çinko içerir.

Buzlu olmayan sütlü dondurma çesitlerinden, buzluktan çikarildigi anda degil de 5-10 dakika oda isisinda bekletilerek tüketilmelidir. Yalanarak, küçük lokmalar halinde tüketilmesi daha uygun olur. Ortalama 3 top dondurma, özelliklede sade veya meyveli olup, çikolata sosu ilave edilmemisse haftada 2-3 gün tüketilebilir. Dondurma; pastörize edilmis sütten, hijyenik kosullara uygun üretilmis ve saklanmissa solunum ve sindirim organlarina zarar vermez.

GAZLI IÇECEKLERE DIKKAT!

Gazli içecekler; seker, renklendiriciler, asit ve kafein gibi bilesenlerden olusur. Kalori ve seker içerigi hayli yüksektir. 1 bardak normal kolada ortalama 110 kalori, diyet kolada ise ortalama 0.3 kalori vardir. Fakat diyet kola da yüksek oranda tatlandirici içermektedir. Tatlandiricinin asiri tüketilmesi de saglik açisindan zararlari olabilir.

Gazli içecek tüketme aliskanligi olanlar eger kilo veya seker problemleri yok ise diyet kola veya gazoz, yoksa normal kola veya gazozu günde 1 bardagi geçmemek üzere tüketebilirler. Hamile veya emziren anneler ve çocuklar ise en fazla haftada 1-2 bardakla sinirlandirmalari gerekir.

Her yedigimiz yiyecegin kalori içerdigini unutmamaliyiz. Her alinan fazla kalori de vücutta yaga dönüserek depolanir ve kilo artisina sebep olur. Bizleri mutlu edecek gidalari tüketirken sagligimizdan olmamaya dikkat etmeliyiz.

UZUN KIS GECELERI IÇIN SAGLIKLI ABUR CUBUR ÖNERILERI:

Tatli grubundan ayva veya elma tatlisi gibi az sekerli olanlari tercih edin

Hazir gida ve abur cuburlar yerine, ev yapimi az yagli kekler, az yagli süt ile meyve karisimlari, taze meyve ile yogurt karisimlari, yagsiz patlamis misir, kuru meyveli gevrekler, meyve tatlilari, 5-6 tane kestane ve taze meyve suyu gibi gidalari tercih etmeliyiz

Az yagli meyveli yogurtlar, diyet süt ile beraber kuru meyveli tahilli ürünler, kuru meyveler, az sekerli meyve tatlilari, yagsiz sütün içine tarçin ve bal katarak hazirlanmis içeceklerin tercih edilmesi; kilo almamizi engelliyecegi gibi atistirma istegimizi de yatistirir.

Haftada 2 gün 1 su bardagi boza ya da salep tüketebilirsiniz

Asitli ve kolali içecekler yerine taze sikilmis meyve sulari, sade soda, meyve çaylari, ayran, süt ve su tüketiminin artirilmasi kalsiyum ve vitamin almamizi saglarken, sivi tüketimine de artirmis olur.

Kuruyemis grubu içerisindeki Omega 3 yönünden zengin olan 5-6 kavrulmamis findik, kavrulmamis badem veya 2 tam ceviz tüketilebilir. Yag içeri ve kalorisi diger kuruyemislere nazaran en az olan beyaz veya sari leblebiden 1 -2 çay bardagi tüketilebilir.

Kuru yemis yerine yagsiz patlatilmis 1 su bardagi misir veya en fazla 5 kestane tüketilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası