Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her iliskinin arkasinda görünmez bir ordu vardir!

Bir kadin ve bir erkek bir araya geldiginde, bunun iki kisilik bir iliski oldugunu zannederler … Oysa her ikisinin de arkasinda görünmez kalabalik bir ordu vardir … Kadiköy Sifa Hastanesi uzmanlarindan Psikolog - Psikoterapist Fatma Tosun, 14 Subat Sevgililer Günü vesilesiyle, saglikli bir iliskinin temelinin nasil atilmasi gerektigi hakkinda bilgiler verdi.

Bu ordu her ikisinin kendi içine dogduklari (köken aile) aileleridir. Onlar bir araya geldiklerinde, iliskiye ailelerini de beraberlerinde getirmislerdir... Anne - babalari, kardesleri, büyükanne - büyükbabalar ve onun / sizin bile tanimadiginiz daha yukaridaki kusaklardan aile üyeleri, unutulanlar, dislananlar, reddedilenler vs...

Birbirini çok seven iki insan birbirine yakinlasmaya çalistikça, bu görünmez ordu devreye girerek iliskiyi manipüle eder. Bu kalabalik ordu her aile sisteminde farkli bir biçimde çalisir ve etki eder. Eslerden biri veya her ikisi kendi köken ailelerinden bir yere kilitlenmis olabilir. Bu nedenle çiftler / partnerler iliskide yasadiklari çesitli problemlerle geldiginde: “Iliskide partnerine / esine yönelemeyen kim?”, “Kiminle çalismaliyim?”, “ Her ikisiyle de ayri ayri çalisilmali miyim?” sorunu sorarak kiminle çalisacagimi belirlerim. Çiftlerden bazen biriyle çalismak yeterli olabiliyorken, bazen de her ikisiyle ayri ayri seanslarda; ikisinin kendi köken ailelerinde kilitlendikleri noktalari saptar ve her ikisinin aile sistemiyle ayri ayri çalisirim. Ve tikanmalari asmalarini, saglikli bir sekilde birbirlerine yönelmelerini saglar ya da iliskinin gerçekten bittigini kavramalarini ve olmasi gereken olgunlukla bu iliskiye veda etmelerine destek olurum.

Bir kadin danisanim “esinin kendisini anlamamasi, iliskide kendini degersiz hissetmesi, esine ve esinin ailesine duydugu yogun öfke” sikayetleriyle geldi. Kadin - erkek iliskisindeki yerine bakildiginda erkegin kadina yani esine rahatlikla yönelebildigini, kadin danisanimin ise esine bakmadigini / yönelemedigini gördüm. Içine dogdugu ailesiyle ilgili çalisildiginda; danisanimin 15 yasindayken vefat eden babasina yöneldigi o nokta da kilitlendigi ortaya çikti. Böylelikle esine ve yasamina tam anlamiyla yönelemedigi fark edildi. Bu durumla ilgili çalisildiginda ise, bir süre sonra rahatlikla ve güvenle esine yönelebildi. Iliskisinde yasadigi degersizlik ve öfke duygularinin kendi aile sistemiyle ilgili oldugunu fark etti.

Bir yillik evli bir çift, iliskide birbirlerini suçlayarak, iliskilerindeki çatismalardan söz ettiler. Çift iliskisine bakildiginda; ikisinin de birbirine yönelemedigi, kendi köken ailelerine yöneldikleri görüldü. Ikisinin aile sistemleriyle ilgili çalisildi. Bu iliskide ise, iliskinin yürümeyecegi her ikisiyle de ayri ayri seanslarda ortaya çikmaya ve görünmeye baslamasiyla birlikte; aci da olsa bu gerçegi kabul ederek, olgunlasarak, saglikli bir sekilde bitirdiler iliskilerini.

Kilitlenmeler iliskiyi sinirlar ve çesitli sorunlarin yasanmasina neden olur...

Bu kilitlenmeler ailemizin geçmis kusaklarda yasamis oldugu acilar, travmalar, ölümler olabilecegi gibi 1. kusak anne - babamizla da ilgili olabilir. Esler kendi köken aileleriyle ilgili sorunlarini çözdükçe, iliskilerinde karsilikli daha rahat iletisim kurarlar. Sevgileri ve iliskileri olgunlasir. Ayni zamanda iliskilerinde birlikte büyüme ve gelisme sansini yakalamis olurlar.

Bir iliskiyi hemen bir problem ya da zorlukta bitirmek ne kadar sagliksiz ise yürümeyen yolunda gitmeyen bir iliskiyi sürdürmek de bir o kadar sagliksizdir. Çiftler / partnerler iliskiye dair herhangi bir sorunla geldiginde onlara sunu söylerim; “çalistigimizda ya daha saglikli, güvenli ve sevgiyle bu iliskiyi sürdürürsünüz ya da daha saglikli, sevgiyle ve güvenli bir sekilde bu iliskiye veda ederek, sizin için daha uygun partnerlere yönelirsiniz” derim. Bana geldiklerinde, çalistigimizda bu iliskinin daha iyi olacagi ve iliskinin sürecegi garantisini vermem.

Sevgiyle baslayan bir iliskiye sevgiyle de veda edebilmeliyiz.

Aksi takdirde öfkeyle ya da yikici bir biçimde bitirirsek, bir o kadar, o iliskide takili kaliriz. Yeni bir iliskiye yönelmek zorlasir, ya da yeni bir iliskiye basladigimizda o iliskinin yeni iliski üzerinde görünmez birçok olumsuz etkisi olur. Bu nedenle bir iliskiyi nasil bitirdigimiz, yeni iliski için büyük bir önem tasir.

Ikili iliskilerin görünmez kurallari vardir.

Iliskide birinci temel kural; karsi cinsin farkliligini kabul etmek ve saygi duymaktir. Kadinin erkegini degistirmeye ya da erkegin kadinini degistirmeye çalismasi yerine farkliliklarini zenginlik olarak görerek, bundan zevk almayi ögrenmesidir. Kadin ve erkek aslinda iki zit kutuptur ve ikisi birbirini tamamlar.

Temelde erkek kendinde eksik olani kadindan alir, kadinda eksik olani ona verir. Kadin da kendinde eksik olani erkekten alir, erkekte eksik olani ona verir. Bu alisverisin her alanda gerçeklesmesi önemlidir. Maddi, manevi, duygusal, ruhsal, cinsel ve zihinsel.

Partnerlerin birbirleriyle alisverisleri arttikça aralarindaki bag da güçlenir. Partner iliskilerinde kadin ve erkek istediklerini yapma özgürlüklerini kaybetme endisesiyle çok vermek ve almaktan sakinirlar. Partnerler birbirlerine “senin ihtiyacin olan sey bende var ve ben sana bunu vermeye hazirim, sende de benim ihtiyacim olan sey var ben de bunu senden almaya hazirim” dediginde iliskiyi gelistirmeye yönelik adim atmis olurlar.

Iliskide ögrenilecek ikinci temel kural; ailesel farkliliklarin karsilikli kabul edilmesidir. Kadinin erkegin anne - babasini, ailesini oldugu gibi kabul etmesi ve sevmesidir. Erkegin de kadinin anne - babasini, ailesini oldugu gibi kabul etmesi ve sevmesidir. Her iki partnerin, birbirlerinin ailelerindeki farkliliklari kabul etmesi, iliskiye olumlu etki eder.

Saglikli bir çift iliskisinin diger bir kurali da; partnerlerin her ikisinin de ailesinden belli bir uzaklikta durmasi ve ailelerini geride birakabilmesidir. Çiftlerle çalisirken terapilerimde en çok karsilastigim sorunlardan biridir bu. Kadin ve erkek bir araya gelirken en zorlandiklari sey, kendi içine dogduklari ailelerine ruhsal olarak veda ederek onlardan uzaklasabilmeleridir. Bu gerçek manevi bir kopus degildir. Kendi ailesiyle vedalasamayan, kendi ailesindeki tüm olumsuzluklari da iliskiye beraberinde getirir. Bazi çiftler ise evlenmislerdir, ama ailelerini ruhsal olarak geri de birakamamislardir. Bu da iliskilerinde önemli pek çok sorunun yasanmasina neden olur. Özellikle çocuk var ise, çocuklar üzerinden pek çok çatisma yasanir. Aslinda çatisan kadinin ve erkegin aile sistemleridir.

Iki partnerin de ailelerinden uzaklasabilme becerisi, kendi aralarindaki yakinlik derecesini belirler. Ailemizle aramizda belli bir mesafe koymayi beceremedikçe, partnerimize yönelmemiz ve yakinlik kurmamiz zorlasir. Iliski tehlikeye girer.

Ailesiyle içsel vedalasmaktan korkmayan, suçlu hissetmesine ragmen vedayi yaparak iliskiye gelen ailesinin olumluluklarini da iliskiye tasir, bu da iliskiye iyi gelir. Anne - babamizdan ruhsal olarak ayrilmayi kabullenmek, suçluluk duygularimizla sirtimizi ebeveynlerimize dönebilmek gerçek bir “olgunluk” ister.

Ask, sevgi, cinsellik...

Iliskiyi baslatan görünmez pek çok sey olmasina ragmen hormonlarin, kimyasallarin etkisini de yok saymamaliyiz. Doga, pek çok görünmez kuraliyla birçok kadini ve erkegi bir araya getiriyor... Bir arada tutuyor....Birbirinden uzaklastiriyor... Seçimle, tercihle bir araya geldigimiz için iliski karsilikli duygusal, ruhsal alisverisle gelisir, büyür, olgunlasir. Bu nedenle kadin erkek iliskisi karsilikli beslenmelidir, karsilikli özen gösterilmelidir. Ilk kimyasallarin etkisiyle olumlu, hos ve birbirine benzeyen özelliklerimizi görerek bazi olumlu yönlerimizi abartiriz. Bir süre sonra da karsilikli olumsuz yönlerimizi fark ederiz. Iliskide askla, sevgiyle birlikte olumlu / olumsuz özelliklerimize ragmen birlikte kalabiliyor, büyüyebiliyorsak birlikte olgunlasiriz. Sevgimiz de olgunlasir... Iliski de derinlesir, aramizdaki bag güçlenir. Bizi bir araya getiren gizem ve etmen bir o kadar da kolaylikla uzaklastirabilir... Iliskiler sorumluluk ister. Aileye, iliskiye birini daha dahil etme genisleme zamani geldiginde de yeni bir tohum atilir. Kadinin ve erkegin birlikte hayat verdikleri yasam verdikleri bebekleri... Iliski yeni bir boyut daha kazanir, dünyaya gelen bebekle birlikte...

Doga kadini ve erkegi bir araya getiren birçok gizemi ve sihri de vermistir. Gerisi kadin ve erkegin iliskide sorumlulugu almasi, birbirine saygisi ve sevgisiyle sekillenir... Bir iliskide yüzde elli kadin yüzde ellli erkek sorumludur. Bir iliski basladiginda ve bittiginde ikisi de yüzde elli sorumludur. Genellikle bir taraf suçu digerine atar ya da ikisi de birbirini suçlar. Önemli olan herkesin kendi payina düseni almasidir. Günahiyla sevabiyla... Genellikle her iliski sevgiyle, umutla baslar; hayal kirikligiyla biter. Önemli olan sevgiyle baslamak her seye ragmen sevgiyle bitirebilmek, iliskiyi neden yürütemedigimizi görmek ve kabullenmek.....Gerektiginde de bir uzmandan yardim alabilmek...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası