Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASK BAGIMLISINI NORMAL ASIKTAN AYIRAN FARK: “BEN YOKUM, SEVDIGIM VAR”

Ask güzel sey peki, ya ask bagimliligi? Asik oldugu kisi için kendini yok saymak, arkadaslarina sürekli onu anlatmak, çevresiyle uyum sorunu yasamak ve belki de kendini yok etmek… Acibadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Klinigi'nden Doç. Dr. Kültegin Ögel, ask bagimliligin tedavi edilmesi gereken bir durum oldugunu söylüyor.

Ask bagimliligi; yas, cinsiyet, statü farki demeden hem erkekleri, hem kadinlari tutsak haline getiriyor. Normal askin ötesine geçen ask bagimlilari, asik oldugu kisiye odaklandigi için bir süre sonra is yapamaz hale geliyor. Sosyal çevresiyle de uyumsuzluk yasayan ask bagimlilari, bagimlilik nedeniyle kendi benligini, kisiligini yok sayiyor. Bu durum onlari; hoslanan, seven ve normal aski yasayan kisilerden ayiran temel özellikleri olarak ortaya çikiyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Klinigi'nden Doç. Dr. Kültegin Ögel, aska bagimli olanlari normal asktan ve sevmekten ayiran farkliligi söyle açikliyor: “Askla patolojik ask her an için birbirinin içine girebilir. Ancak ask bagimliliginda tek kisilik bir iliski vardir. Kisi kendisini yok farz eder, sadece karsisindaki kisi vardir. Normal asktan farki, bagimlilik nedeniyle kisinin günlük yasamin bozulmasi, sorumluluklarin yerine getirilememesi, isten ayrilma, intihar girisimi gibi yaklasimlarda bulunmasidir. Oysa, normalde sevmek çok daha farkli bir durum. Birini sevdiginiz zaman iliskide hem siz, hem sevdiginiz vardir.”

Fakirse platonik, zenginse patolojik ask oluyor

Ask bagimliliginda bulunulan toplumsal yapiya göre farkli tutumlar ortaya çikiyor. Kisinin düsük sosyo ekonomik düzeyde olmasi askinin da platonik düzeyde kalmasina yol açiyor. Yüksek sosyo ekonomik konumda ise aska, daha derin anlamlar yüklenebiliyor. Ask bagimliliginin bir neden degil bir sonuç olduguna deginen Doç. Dr. Kültegin Ögel, “Ask bagimliliginin altinda baska sorunlar yatiyor. Kisi agir depresyon yasayabiliyor, ayrilik kaygisi yasayan, baglanma sorunlari olan kisilerde çok görülüyor. Kaygi bozukluklari, yalniz kalamama, adlandirilamayan sürekli huzursuzluklar, baska noktalar da çikabiliyor” diyor.

Ask bagimlisi sevdiginin yüzünü bile hatirlayamiyor

Bagimlinin bilmesi gereken seyin karsisindakini, kendisinin yarattigi gerçegi olduguna vurgu yapan Doç. Dr. Kültegin Ögel, sunlari söylüyor: “Birçok ask bagimlisi, ‘bagimli oldugunuz kisinin yüzünü hatirlayin’ dedigimizde hiç hatirlayamaz, bazilari da hatirlamakta zorluk çeker. Ama günlük yasamina baktiginizda onsuz duramiyordur, sürekli düsünüp uyuyamiyordur. Oysa karsisindakini asiri deger vererek yüceltmesinin nedeni kendisidir… Olmasini istedigimiz birçok özelligi karsimizdakine veriyoruz. Bu narsistik bir durum. ‘Ben karsimdakini kendim için yaratirim, aslinda ben varim’ diyoruz.”

Ask bagimlisi erkek saklaniyor

Ask bagimliligi kadinlarda ve erkeklerde farkli seyrediyor. Erkeklerde maskeli bir sekilde ortaya çikiyor. Erkek, karsisindakine büyük bir ask duydugunu kendini yok etmeye hazir oldugunu söylemekte zorluk çekiyor. Ask bagimlisinin genel tavri olan 'ben sensiz olamam' yaklasimi yerine asiri kiskançliklar çikariyor. Baska davranis biçimleri yaratip kendi sorunlarini gizliyor. Ama bu maskeyi kaldirdiginizda alttaki askin yapisi kadin erkek farki göstermiyor. Kisinin kendisini yok ettigi, kendisine zarar verdigini bildigi halde, mantiksiz da buldugu halde devam etmekte israrci oldugu tutkulu bir iliski türü oluyor. Doç. Dr. Kültegin Ögel’e göre, ask bagimlisi erkeklerin üç tipi var: Bir grup tek kisiye bagimlilik yasiyor. Ikinci grup esler degistiren, her degistirdiginde bagimlilik düzeyinde yasayan kisilerden olusuyor. Üçüncü gruptakiler ise, dönemsel ask bagimlilari denilen ve belli dönemlerde bunu bagimlilik olarak yasayan kisilerden olusuyor.

Ask bagimlisi kadinsa dolu dolu yasiyor

Eger askin bagimlisi olan kadinsa duygularini oldugu gibi gösteriyor, olumlu ve olumsuz yanlariyla sonuna kadar askini yasiyor. Kadinlar da ask bagimlisi olduklarinda erkekler gibi, aski siddetli bir sekilde yasayip karsisindakini öldürebiliyor. Ancak kadinlari tedavi etmenin erkeklere göre daha kolay oldugunu ifade eden Doç. Dr. Kültegin Ögel, “Erkekler sorunu kabullenmediklerinden daha zor tedavi edilebiliyor. ‘Sevgilim olan kadin için sürünüyorum’ diyen erkek sayisi kadinlara göre daha azdir” diyor.

Evlilik durduramaz, tutkulu askta mantik yoktur

Aska bagimli olan kisilerde evlilik, baglayici bir unsur olmuyor. Çünkü patolojik askta mantik yok! Kisi, bazen kendi kendine ya da gittigi hekime yakiniyor: “’Bagimlisi oldugum kisi öyle çok yakisikli bir adam ya da çok güzel bir kadin degil. Ama onu düsünmeden yapamiyorum, kendimi mahvediyorum’ diyor. Burada kisinin kendisine mantikli davranamiyorum diye kizmamasi gerekiyor. Kendisine kizdigi sürece kendisini yok ediyor. Bagimlisi oldugu kisiyi sürekli düsündügü sürece o kisinin degeri artiyor. Degeri arttikça da bagimli kisi, kendisine deger vermiyor. Bu durumda tam bir kisirdöngü ortaya çikiyor.”

Nasil yardim edilebilir?

Ask bagimlilari daha çok kendi istegiyle hekime basvurur. Ancak tedavilerin süresi birbirinden farklidir. Çok kisa da çok uzun da sürebilir. Altta yatan duruma çok baglidir.

Kisinin hayatinda baska hiçbir sey yoksa, sadece bir kisiyle iliskisi varsa, hayatta kendisini degerli hissedebilecegi hiçbir sey yoksa bagimliliktan kurtulmasi daha zor olabiliyor.

Bagimliligin sona erebilmesi için kisinin degismesi gerekiyor. Kendini degistirmedigi sürece bagimliliktan kurtulmasi mümkün olamiyor.

Ask bagimliliginda kisi onu düsünmemem gerekiyor dese bile düsünüyor.

Bagimliligin olustugu iliskiler tam yasanmamis iliskilerdir. Yarida kalmis iliskilerdir. Eger kisi bagimli oldugu kisiyle evlenirse bagimlilik biter.

Bagimliliktan kurtulmak için kisinin iliskiyi sonuna kadar yasamasi gerekiyor. Zararini da yararini da görmesi, kendisine degisebilmek için bir firsat vermesi anlamina gelebiliyor.

Bu derdin çaresinde suçluluk duygularindan, kendine yönelik acimasizca elestirilerden uzak durmak gerekiyor. Kisinin kendine deger vermeyi ve bir birey olmayi ögrenmesi gerekiyor.

Arkadaslara önemli görevler düsüyor. Ama arkadaslari bagimli kisileri psikolojik olarak rahatlatmak amaciyla uzun uzun dinlememelidir. Bagimli kisi, bu durumda rahatlamanin ardindan tekrar sikiliyor, arkadaslarina kosuyor, bir kisir döngü olusuyor. Oysa sikinti dozu arttikça kisinin bagimliligi birakma yolunda eyleme girmesi gerekiyor.

Ask bagimlilarini tamamen yalniz birakmak da dogru degil.

Bagimlilar sürekli bagimli olduklari kisiyi anlatarak çevrelerindeki insanlari da biktiriyorlar. Bu kisilere örnegin günde sadece yarim saat o kisi anlatma izni verilmeli. Bütün gün anlatmasina izin vermek dogru degil.

Ask bagimliligi tipki mevsimlere benzer. Kisin da günes açar, ama üç gün sonra yeniden kis olur. Eger bagimlilar tedavi olurlarsa yaz mevsimi gelebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası