Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PLATONIK ASK KALBIN DOSTU

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, bypass hastalarina 14 Subat Sevgililer Günü’ne özel, kalp sagliklari için önerilerde bulundu.

“14 Subat gerçek askin oldugu kadar kimileri için platonik, kimileri için de karsiliksiz asklarin da hatirlandigi bir gündür.

Platonik ask, sanildigi gibi kalbi yormaz. Aksine kalbi rahatlatir. Ancak reddedilen ask yani kirilmis olan bir kalp, adrenalin desarjina neden oldugundan kalbimizi de beynimizi de rahatsiz eder.

“Asik olmak kalbe iyi gelir. Bypass olan herkese asik olmak serbest ama ölçüsünü kaçirmamak sarti ile. Bypass ameliyati olanlara önerim, öncelikle eslerine asik olmalari ve 14 Subat’ta da eslerine asklarini tazelemeleri.”

Kalp sanildigi gibi ‘bir tane’ degil

Tanri vücudunuz için önemli olan bütün organlarimiz çift yaratmistir. Akciger, böbrek, göz gibi… Acaba tanri bu kadar önemli bir organimizi neden tek yaratmistir? Ama kalp sanildigi gibi tek organ degildir. Bir tanesi bedenimizde olan, bizim için çalisan, dakikada 5-7 lt kan pompalayan, bizi ayakta tutan, fiziksel yasamimizi saglayan kalbimizdir. Ikincisini ise tanri karsi cinsten birine vermistir ve “Gidip arayin bulun” demistir. Iste 14 Subat tanrinin bizim için bagisladigi ikinci kalbi arayip bulmamiz için özel bir gündür. Ikinci kalp her zaman birinci kalbi tamamlayandir. Eger ikinci kalp huzursuz, hirçin ve stres dolu ise sizin kalbiniz de stres dolu olacaktir. Stres dolu olan bir kalp saglikli çalisamaz, çabuk yorulur ve hastaliklara açik olur. O nedenle siz ikinci kalp iseniz, birinci kalbi üzmeyin ve onun mutlu olmasi için çaba gösterin. Bu her iki cins için de geçerli. Bir baskasinin ikinci kalbini tasiyorsaniz, o size tanrinin bir emanetidir ve ona çok iyi bakin.

Asik olmak kalbe iyi gelir ama…

Kalp, aski hissettiginde vücutta endorfin hormonu salgilanir. Endorfin, keyif ve mutluluk veren bir hormondur. Vücuttaki tüm organlar bundan olumlu etkilenir. Bu nedenle basarili bir ask hayati kalp sagligi için çok önemlidir. Mutlu yasayabilmek için saglikli bir ask hayatina ihtiyaç vardir. Bypass ameliyatindan sonra insanlarin ömrünün uzadigi, yasam standartlarinin yükseldigi bugün bilimsel olarak ispatlanmistir. Bypass hastalarinin asik olmalari onlarin onarilmis kalpleri için de çok yararli olacaktir. Ama bunun mutlaka bir ölçü çerçevesinde olmasi gerekir. Bypass ameliyati olmus hastalar öncelikle eslerine, sonra da çocuklari, isleri ve ülkelerine asik olmalidir. Bu seviyedeki ask, kalp sagligina olumlu etki yapar. Ameliyat sonrasindaki erken dönemde yasanan depressif dönemde eslerin biri birlerine daha siki sarilmalari, saglikli olan kalbin digerini kucaklamasini bekliyorum (elbette ameliyat yerini acitmadan)

Askin dozu kaçarsa…

Koroner kalp hastasi olup bypass ameliyati olan erkek hastalarin bir çogunun cinsel iliski sirasinda ölmekten korktugu için kalp ameliyatini olmaya karar verdiklerini biliyoruz. Bu korku ile ameliyat olduktan sonra da kalbinin emanet oldugunu düsünüp, ayni sikinti ve korkuyu yasayan hastalarimiz oldugu gibi, ben artik biyonik adam oldum diyerek esini bir kenara itip geçmiste yapamadigi kadar ask yasamak isteyen hastalariz da olmustur.. Bypaslilarimiza ask ve beraberinde gelen cinsel iliskinin dozunu kaçirmamalarini öneriyoruz. Bazi hastalarimiz da bilinçaltinda yatan nedenleri ise ameliyattan sonra çok kisa bir hayatlarinin oldugunu düsünerek kendilerine bir ömür belirmekte ve bu dünyada ne yaparlarsa yanlarina kar kalacagina inanmaktadirlar. Saglam aile baglari bu tür sorunlari kolayca çözmektedir.

Platonik ask kalp için yararli

Platonik ask ayri bir mutluluktur. Platonik asikta sevgiliye kavusma yoktur. Dolayisi ile ikinci kalbimi ararken bir yanlislik yapma riski olmadigi gibi kötü sonuçlanan fiziksel askmda görülen hayal kirikligi yasanmaz. Biz bu halk ozanlarinda görürüz. Hep hayal ettikleri sevgiliyi düsünerek, hissederek, yasarlar ama sevgiliye kavusmak için özel bir çaba sarf etmezler. Mutluluk hormonlari (Endorfin) her zaman yüksek oldugu için platonik ask aliskanlik yapabilir. Belki de gerçek ask platonik olan asktir, çünkü hiçbir zaman ölmez.

Doru ikinci kalbe ulasmak, birinci kalbi çok yorabilir ama dogrusunu bulursaniz askinizin devam etmesi için çok iyi bakin.

Evli olanlarin 14 Subatta eslerine verecekleri en güzel hediye, asklarini tazelemektir.

Güzel ve karsilikli bir ask, saglam bir iliski ve mutlu bir evlilik kalbin en iyi ilacidir.

14 Subat’ta ve hayatiniz boyunca, size emanet edilen ikinci kalbe çok iyi bakin ki, sizin kalbiniz de saglikli olsun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası