Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK ISIRIGI SIZI DE ISIRMASIN

Ülkemizin genelinde etkisini gösteren kar yagisi ve asiri soguklar, beraberinde çesitli rahatsizliklari da getiriyor. Kis mevsiminde disari çiktigimiz zaman, siddetli rüzgar ve düsük sicakliklar, sogugun deri üzerindeki etkisini degistiriyor ve aslinda pek bilinmeyen ama ciddi bir rahatsizlik olan soguk isirigina yol açiyor.

Yaz mevsiminde, cildimiz günese uzun süre maruz kaldiginda günes yaniklari olustugu gibi, kis mevsiminde de soguk havaya maruz kalindiginda cildinizde olumsuz etkiler olusur. Özellikle havalarin mevsim normallerinin altina indigi su günlerde, cildimiz ve bedenimiz soguga karsi direnci iyice azalir. Çok soguk bir yerden, sicak bir alana girdiginiz zaman, vücut isi dengesini kaybeder. Tipta nekroz-canli maddelerin fiziksel ve kimyasal degisimi olarak bilinen bu rahatsizlik, halk arasinda “soguk isirigi” olarak biliniyor.

Sicak ortamdan çikan birinin vücudu soguk havayla temas edince temas bölgesine vücudun daha fazla kan pompalamaya baslamasiyla kizarir. Bu kizariklik vücudun dogal bir refleksi olup, devam ettigi taktirde, derinin kendini koruyamamasi ve deri tabakalarinin ayrismasiyla hizlanir. Adeta o bölgeye anestezi yapilmis gibi hissizlesmeye birakir. Ardindan da morarma ve su toplama seklinde “nekroz” dedigimiz olay gerçeklesir. Soguk isiriginda, kisiler farkli bir isi ortamina geçmeden, yüzlerinde veya uzuvlarinda olusan bu olayi fark etmeyebilir. Soguk isirigina karsi gerekli müdahale yapilmadigi takdirde ise kangren olup, doku ve organ kesilmesine kadar ciddi müdahaleler gerektirebilir.

Soguk isirigi yüzeysel ve derin olmak üzere iki sekilde kendini gösterir. Yüzeysel soguk isirigi ciddiye alinmadigi kadar, derin olan büyük ölçüde doku ya da organ kaybina neden olabilir. Özellikle soguk havada spor yapanlar ya da sicak banyodan çiktiktan sonra, soguk havaya uzun süre maruz kalanlarda görülür. Soguk isiriginin en büyük tehlikesi ise, bu rahatsizlikla karsilastiginizda daha sicak bir ortama girmediginiz sürece, anlamanizin zor olmasi. Soguk isirigina karsi gerekli müdahale yapilmadigi takdirde, kangren olup, doku ve organ kesilmesine kadar ciddi müdahaleler gerektirebilir.

Düsen sicaklik ortalamalariyla beraber, hayati tehlikeler olusturabilecek bu durumun önüne önlem alarak geçebilirsiniz. Soguk Isirigina Yakalanmamak için Dermatolog Gökhan Gökler’den öneriler;

El, ayak, burun ve kulaklarin soguk isiriginin önlenmesi için özellikle el, ayak, burun ve kulaklarin asiri soguklarda soguktan korunmasi gerektigini ifade eden Gökler; burun ve kulaklarin ise atki ve bereyle mutlaka korunmasi gerektiginin altini çizdi.

Uzun süre soguga maruz kalacaginiz zamanlar, kan dolasiminizi hareketlendirmek için çesitli hareketler yapilmasi yararli olur.

Dar ayakkabi, eldiven ve bunun gibi kan dolasiminizi etkileyen giysiler, soguk isirigini tetikler. Bunun yerine daha rahat ama sizi daha sicak tutacak giysi ve ayakkabilari tercih edebilirsiniz.

FUTBOLCULARIN DA KORKULU RÜYASI

Soguk isirigi, mevsim normallerinin altinda seyretmesiyle, futbol karsilasmalarinda da sik rastlanan bir rahatsizlik haline geldi. Uzun süre soguk havaya maruz kalan kisilerde bu risk daha da artar. Sicak havadan bir anda soguk bir ortama giderek ve uzun süre soguk havayla temas edince futbolcular içinde kaçinilmaz bir rahatsizlik haline geliyor. Bu rahatsizliktan etkilenmemeleri için futbolcular, maça çikmadan bir süre, asiri soguk ve sicak olmayan, ortalama sicaklikta bir yerde 45 dakika kadar isinma hareketleri yapmalilar. Böylece soguktan etkilenmeyi minimuma indirebilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası