Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALERJIK RINITTE YENI UMUT ISIGI: RHINOLIGHT

Sabahlari bitmek bilmeyen hapsirik nöbetleri, yogun burun akintisi ve kasinti… Bu belirtiler alerjik rinitin en tipik belirtileri. Mevsim geçislerinde agaca, çiçege ya da rutin olarak ev tozu akarlarina karsi gelistirilen ve kisinin yasam kalitesini ciddi biçimde bozan alerjik rinit için yeni tedavi yaklasimi “rhinoliht” ile son derece basarili sonuçlar alinabiliyor. Memorial Atasehir Tip Merkezi’nden KBB uzmani Op. Dr. Oray Karaçayli alerjik rinit ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Ailenizde varsa sizde de görülme olasiligi yüksek

Alerji immün (bagisiklik) sisteminin kendisi için tehlike olusturmayan maddelere karsi savunmaya geçmesidir; yani immün sistemin fonksiyon bozuklugudur. Alerjik rinitte alerjen solunum ya da gida yoluyla alinir, taninir, sifrelenir ve bir daha karsilasilmasi durumunda organizma bunu kendisi için tehlikeli olarak kodladigi için hapsirikla, akintiyla burnu tikayarak ve kasintiyi artirarak uzaklastirmaya çalisir.

Ailede genetik yatkinlik, sosyoekonomik düzeyin yüksekligi, siyah irktan olmak, çevre kirliligi, evde hayvan beslenmesi, ailenin ilk çocugu olma, evde sigara içilmesi, mamayla beslenme gibi iç ve dis etkenler alerjik rinit riskini artirmaktadir.

Alerjik rinit yil boyu ya da mevsimsel olarak görülebilir

Alerjik riniti klasik olarak ikiye ayirmak mümkündür. Eger hastalik mevsimden mevsime ve bulunulan yere göre degismiyorsa bu muhtemelen perennial (yilboyu süren) alerjidir. Mite (ev tozu akarlari), küf, sürekli temas edilen maddeler veya gidalari karsi olabilir.

Eger sikayetler mevsimsel bir ritim gösteriyorsa bu duruma “mevsimsel alerjik rinit” denir. Ilkbaharda çimenler ve sonbaharda yabani otlar etkili olur.

En önemli tani koyma araci hastanin öyküsü alinmadir. Muayene ve laboratuvar testleri taniyi dogrulamaya ve tedaviyi planlamada bir sonraki asamadir. Mevsimsel alerjik rinitte nöbetler halinde hapsirik, bol sulu burun akintisi, burun tikanikligi ve agiz- damak ya da genizde farkli düzeylerde kasinti olur. Bu sikayetler nazal mukozanin, alerjeni uzaklastirma, organizmayi koruma isteginden baska bir sey degildir. Yil boyu süren alerjide burun tikanikligi ve geniz akintisi ön plandadir.

Alerjenlerden uzak durmak önemli

Bütün ifade edilecek tedavi yaklasimlarina ragmen alerji her zaman kesin olarak iyilesebilen bir hastalik olmayabilir. Ama bu gerçek hastada umutsuzluga yol açmamali sadece tedavi asamasinda sabir ve sürekli hasta doktor iliskisi gerektirdigini bilmek gerekir. Tedavinin ilk basamagi çevresel kontrol olup, alerjenden uzaklasma ve ya alerjeni uzaklastirmadir. Medikal (ilaç) tedavisi semptomlari baskilar, kalici iyilesme saglamaz, ilaçlar alindigi sürece etkilidir.

Asi tedavisi: Hastaligin tedavisinde hala altin standarttir. Hastalarin yarisinda iyilesme saglanabilir.

Cerrahi tedavi: Alerjiye eslik eden burun problemleri; kronik sinüzit, burun kikirdagi egrilikleri, burun eti büyümeleri, burunda polip varligi, burun çatisi problemleri gibi sorunlar öncelikle iyi bir kulak burun bogaz muayenesi ve gerekiyorsa cerrahi tedavileri yapilmalidir.

En son ve en yeni tedavi yöntemi: RHINOLIGHT

Medikal fototerapi(isik)tedavisidir. Özel kompozisyonlu (%70 görünür isik, %25 UVA ve %5 UVB)bir isin tedavisidir. Rhinolight agrisizdir, anestezi gerektirmez, anaflaksi(en agir alerjik reaksiyon türü) riski yoktur, güvenlidir. Hastanin durumuna göre haftada 3 seans uygulanir. Hastanin mevsimsel veya yil boyu süren alerji tanisina göre tedavi planlanir. Burun içi örtüsünün bu özel kompozisyonlu isiga maruz birakilmasi alerjinin olusturdugu bagisiklik cevap seviyesini düsürerek etki gösterir.

1-2 seansta etkisini gösteriyor

Rhinolight tedavisi uygulanan hasta 1-2 seans sonra, yasam kalitesinde iyilesme baslar. Bu tedavi yöntemi hem mevsimsel hem de yil boyu süren alerjide semptomlardan bagimsiz kullanabilmektedir. Tedavi semptomlari baskilar, burun tikanikligi, bol sulu burun akintisi, damakta ve genizde kasinti, hapsirik nöbetlerini baskilayarak yasam kalitesine ciddi katki saglar. Mevsimsel alerjik rinitte tedavi iki hafta sürer. Günasiri her burun deligine 2-3 dakika bu özel isigin uygulanmasi ile gerçeklestirilir. Toplam alti seansta tedavi tamamlanir. Yil boyu süren alerjide ise ilk hafta 3 seans ve sonra haftada bir seans olmak üzere sekiz seans seklinde yapilir.

Ilaç kullanamayanlar için de iyi bir alternatif

Ilaç tedavisi uygulanamayan hamileler, emziren anneler, profesyonel sporcular, böbrek ve karaciger yetmezligi olan hastalarda basariyla gerçeklestirilebilir. Ilaç alerjisi olanlar ve diger tedaviler ile antialerjik tedavilerden fayda göremeyen hastalara uygulanir.

Kimlere uygulanmaz?

*14 yasindan küçüklere(yeterli klinik çalisma yoktur)

* Tedavinin uygulanmasinin burun içi problemlerden dolayi uygun olmayan hastalara

* Aktif enfeksiyon geçirme döneminde (viral veya bakteriyel enfeksiyon veya nazofarenkste tümör varliginda yapilmaz.

Rhinolight tedavisinin istenmeyen tek etkisi burunda kuruluktur ki; bunu da vitamin A yagi ile basarili bir sekilde tedavi edebilmektedir. Sonuçta bu kadar tedavi seklinin tanimlandigi, toplumun % 15-30’unu etkileyen hayat kalitesini bozan alerjik rinitte rhinolight yeni bir umut isigi barindirmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası