Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SINSI RAHATSIZLIK DIS GICIRDATMASI (BRUKSIZM)

Günümüzde stres ve stresin etkileri yasadigimiz birçok alanda etkisini hissettirdigi gibi uyku arasinda da dis gicirdatmalarina yol açabiliyor. Kisilerin yasadigi maddi ve manevi birçok problem uyku esnasinda kendini e1e veriyor. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu dis gicirdatmasinin nedenlerini, olusabilecek rahatsizliklari ve tedavi yöntemlerini anlatti.

Dis gicirdatma(Bruksizm )nedir?

“Tipta Bruksizm, olarak adlandirilan bu rahatsizlik uyku sirasinda disleri sikmak, gicirdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Halk arasinda dis gicirdatma olarak adlandirilir. Normal olmayan bir durumdur. Genel olarak uyurken ortaya çikabilen bu durum bazi kisilerde yasadigi olaylara bagli olarak gündüzde ortaya çikabilir. Çogu kisi yasadigi bu rahatsizligin farkinda degildir. Birçok birey bu rahatsizligi yakinlarinin onlara söylemesinden sonra fark eder. Dis gicirdatma tehlikeli bir durumdur ve bireyin dislerinden oldukça rahatsiz edici bir ses çikar. Normal zamanda bu sesi çikartmasi mümkün degildir.”

En büyük sebebi yasanilan stres…

“Dis gicirdatma (Bruksizm),disler arasindaki kapanis iliskisinin bozulmasindan(Malokluzyon) kaynaklanabilir. Fakat bu durum çok sik karsilasilan bir durum degildir. Genel olarak bu rahatsizliga sebep olarak günlük hayatta yasanilan maddi ve manevi sorunlarin kisi üzerinde yarattigi psikolojik baski neden olur. Çünkü birçok birey istedigi ya da arzuladigi yasam sartlarina ulasamadigi için bu olayi kendi içerisinde farkli boyutlara tasir. Böylelikle uyku esnasinda da dis gicirdatma olarak ortaya çikar. Bruksizm hastaligina stres disinda bireyin kisisel özellikleri de neden olur. Asiri sinirli, hassas ve titiz bir yapiya sahip olmakta bu tarz rahatsizliklarin ortaya çikmasinda etken rol oynar.”

Dislerinizin gicirdamasini önemseyin…

“Dis gicirdatmanin siddetine göre zaman içerisinde dislerde bazi sorunlar ortaya çikar. Dislerin çigneyici yüzeyinde asinmalar olur. Dis minelerinde olusan rahatsizlik dis boylarinin kisalmasina sebep olur.

Dislerde kamasma olarak bilinen, soguga karsi hassasiyet belirir. Ani dis sizlamalari gerçeklesir. Dis ve çene arasindaki baglarda gevsemeler olusarak dis sallanmalari ya da dökülmeleri görülür.

Bruksizm’e bagli olarak da dislerde kirilma ve dis eti çekilmeleri ortaya çikar. Ayni zamanda Bruksizm, agiz yaralari, bas agrisi, çene agrisi sakak ve yanak bölgelerinde de kas agrilarina neden olur.

Bu belirtiler dis gicirdatmasinin baslangicindan itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kisinin karsilasabilecegi problemlerdir.”

Tedavi yöntemleri…

“Bruksizm’in yol açtigi rahatsizliklari ve kisinin dis gicirdatmasina devam etmemesi adina ‘gece koruyuculari’ olarak adlandirilan silikon içerikli madden yapilmis dis plaklari kullanilabilir. Genel anlamda faydali olan bu plaklar bazi kisilerde tedavi sürecinde yeterli olmadigi saptanmistir. Bu sebeple kisinin rahatsizliginin seviyesine göre ek olarak kas gevseticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dislerin yerine protez tedavisi uygulanabilir ayni zamanda hatali yapilmis dolgu ve kaplama varsa bunlarda yenilenebilir.”

Dis Hekimi
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası