Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP HASTASI ÇOCUKLARA NE ZAMAN, HANGI AMELIYAT?

Türkiye'de her yil 3000–3500 dogumsal kalp hastaligi olan bebek dünyaya geliyor. En sik görülen hastaliklar arasinda Fallot Tetralojisi (mavi çocuk hastaligi), kalbin kulakçiklarinda delik (ASD-artrial septal defekt), karinciklarda delik (VSD- ventriküler septal defekt) yer aliyor. International Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Süleyman Özkan, ailelerin bu kadar çok çesitli hastalik karsisinda en çok çocuklarina hangi ameliyatlarin, ne zaman yapilmasi gerektigiyle ilgili sorulari merak ettiklerini söylüyor.

Doç. Dr. Süleyman Özkan, dogumsal kalp hastaligiyla dogan bebeklerin ne zaman ameliyat edilecegine iliskin su bilgileri veriyor:

Dogdugunda ameliyat olacaklar: Atreziler, kalpten kanin vücuda ya da akcigere gitmeme durumunun oldugu hastalardir. Ameliyat sirasinda bu hastalara ek damar konuluyor ya da kapaklar açiliyor. Anjiyografi esnasinda da bu hastalara müdahale sansi mevcut.

Dogduktan sonra ilk 5–15. günde olacaklar: Büyük arter transpozisyonu (TGA) denilen, damarlarin ters çiktigi bu ameliyatta basari orani yüzde 95’i geçiyor. Üçüncü ayda ameliyat yapilirsa basari orani yüzde 50’ye kadar düsebiliyor.

Ilk bir ayda olmasi gerekenler: Damarlari ters ve kalbinde delik olanlara, ilk bir ayda ameliyat gerekiyor. Üçüncü aydan sonra olursa basari orani düsüyor çünkü akciger dokusu yüksek basinç altinda bozulmaya basliyor.

ASD ve VSD’nin beraber oldugu AVSD’ler: 3-6 ayda ameliyat edilmesi en dogrusudur. Daha sonra yine yüksek akciger basinci problem yaratiyor.

Kalbinde delik olan, kalp yetmezligi nedeniyle kilo alamayan, tekrarlayan akciger enfeksiyonu olanlar: Delik birden fazla veya çok büyük olabilir. Çünkü kanin akcigere bir defa gitmesi gerekirken delikten geçip normalden 3–6 kat fazla gitmesi durumu gerçeklesiyor ve akciger bu yükü tasiyamiyor, kalbin is yükü artiyor ve kalp yetmezligi gelisiyor. Alti aydan sonra akciger hasarina neden oluyor, 7–8 yasinda ameliyat sansi neredeyse kalmiyor. Bu hastalarin bir yasin altinda ameliyat olmalari önem tasiyor. Bazen bir yasina kadar beklenebiliyor, delik küçükse kendiliginden kapanabiliyor. Ancak bu nadir bir durum. Bunu hekimle çok iyi konusmalari ve hasta takibinin çok iyi yapilmasi gerekiyor. Her delik ameliyatla kapatilmak zorunda degil, anjiografik yöntem vasitasiyla damar içinden girilerek de bazi delikler kapatilabilir. Akcigere zarar vermiyorsa çocugun belli bir kiloya gelmesi beklenip uygun kiloda olmasi saglanip delik kapatilabilir.

Iki yasindan sonra ameliyat olmasi gerekenler: Kalbin bir bölümü gelismemis hastalardir, asamali yapilabilir, 6 ay bir yas arasindayken birinci basamak, iki yasindayken kalici palyasyon dedigimiz son asama ameliyatlar yapilabilir. Kalbin tam anlamiyla düzeltilmesi mümkün degildir.

Doç. Dr. Süleyman Özkan bunlarin disinda çocukluk döneminde görülen kalp kapak hastaliklarina da dikkat çekiyor ve sunlari söylüyor: “Her kapaga göre ameliyatin dönemi farklidir. Tüm çocukluk çaglarinda görülebilir, kapak hastaligin durumuna göre degerlendirilir; bebeklik çaginda ameliyat edilebilir, balonlarla geçici ameliyatlar yapilabilir veya ilerde kapak degisimi ya da tamiri yapilabilir. Bazilari ilkokul çagina kadar bulgu vermeyebilir. Çocugun kalbinde dört kapakçik bulunuyor; her kapakçigin kalbe verdigi zarara göre ameliyat yasi belli olur. Takibi gerekir ve 5–10 yil sonra kapak degisimi ameliyatina gidilebilir.”

Bunlarin yani sira kalbi saran zarin hastaliklari da olabiliyor. Perikard (kalp zari) ve myokard hastaliklari (kalp kasinin hastaliklari), kalp nakline kadar gidebiliyor. Bu durumlarda çocuklarda kalp nakli yapilabiliyor ve gayet iyi sonuçlar aliniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası