Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI BIR OKUL DÖNEMI IÇIN BADEMCIK AMELIYATININ TAM ZAMANI

Bademcikler irilestiginde bogazin çapini daraltarak hem çocuklar hem yetiskinlerde horlamaya ve uykuda nefes tikanmalarina neden olur. Ancak çocuklarda tehlikenin boyutlari daha büyüktür. Çünkü horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri; çocuklarda büyüme ve gelisme bozukluklari, saldirganlik, ve huysuzluga, ögrenme güçlüklerine neden olmaktadir.

Okullarin sömestr tatiline girmesi de, çocuklari bu küçük ama sonuçlari büyük olan sorundan kurtarmak için en uygun zaman. Iki haftalik sömestr tatilinde ameliyat olarak bademcik sorunundan kurtulan çocuklar, daha rahat ve saglikli, okul ve özel yasama kavusuyor.

Bademcik ameliyatlarinda çocuklarin ameliyat sonrasi kabusu ise çagdas ve yeni yöntemlerle ortadan kalkiyor. Memorial Hastanesi'nde bademcik ameliyatlarinda uygulanan ‘termal welding’ adli yöntemle, hem ameliyat süresi kisaliyor hem de ameliyat sonrasi ortaya çikabilecek sorunlar en aza iniyor. Operasyonun ardindan kanama kontrolü saglanarak sonraki dönemde dokular hizla iyilesiyor.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü'nden Doç. Dr. Burak Erdamar, toplumda sikça görülen bademcik enfeksiyonlari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Iri bademcikli çocuklar büyüyüp gelisemiyor!

Bademcikler irilestiginde bogazin çapini daraltir ve horlama ile birlikte uykuda nefes tikanmalarina neden olur. Bu durum çocuklar ve yetiskinler için geçerlidir. Çocuklar için ortaya çikan en önemli tehlikeler ise; horlama, huzursuz uyku ve gece terlemeleri gibi belirtileri olan bu sorunun büyüme ve gelismede geri kalmaya neden olmasidir. Bu durumdaki çocuklarda, saldirganlik, huysuzluk gibi kisilik degisiklikleri ile ögrenme güçlükleri ortaya çikabilmektedir.

Bademcik enfeksiyonlari kalp ve eklem romatizmasina neden oluyor!

Çocuklarda yapisal olarak zaten dar olan havayolunu tikayan en önemli sebep, geniz eti ve bademciklerdir. Çocuklarda uykuda nefes zorluklarinin tüm dünyaca kabul edilmis tedavisi de bademciklerin ve geniz etinin alinmasidir. Bademcikler ve geniz eti (büyük olmasa da) yüksek atesle seyreden sik iltihaplanma durumlarinda, çocuklari kalp ve eklem romatizmasi riski altinda birakir. Sik enfeksiyon geçiren çocuklarin da bademcik ve geniz etleri ameliyatla alinmaktadir.

Sömestr tatili ameliyat için en uygun zaman

Bademcik hastaliklari ve geniz eti çocuk yas grubu sorunu olarak bilinse de eriskinler için de ayni kurallar geçerli. Ameliyata engel olusturacak herhangi bir ciddi saglik problemi olmayan eriskinlerde de bademcik ameliyatlari uygulaniyor. Solunum sikintisina sebep olan iri bademcik ve ileri derecede büyümüs geniz eti durumlarinda çocuklarda 6 aydan itibaren ameliyat yapilabiliyor, yas bir engel olusturmuyor. Okul çagi çocuklarinin derslerinden geri kalmamalari için sömestr tatili ameliyat için en uygun zaman.

Uykuda solunum duruyorsa çocuk mutlaka ameliyat edilmeli

Bademcik hastaliklarinin tanisinda çocuk yas grubunda, aileden alinan bilgilerle, ataklarin sikligi, siddeti, tikaniklik bulgulari, uykudaki solunum problemleri tani ve tedavi seçeneginin belirlenmesinde çok önemlidir. Buna ilave olarak muayene bulgulari ve kan tetkikleri de büyük önem tasimaktadir.

Tikayici belirtiler (bademcikler büyüyerek solunum yolunu tikayabilir), uyku ile ilgili solunum problemleri (horlama, uyku apne sendromu), bademcik apsesi, yilda ortalama 4-5 kez bademcik enfeksiyonu geçirme, romatizmal ates, kalp kapakçik hastaligi, böbrek rahatsizligi gibi sorunlar sayilabilir.

Klasik bademcik ameliyatlarinda kanama olur!

Klasik bademcik ameliyati genel anestezi altinda, bademciklerin, kapsülüyle birlikte disseksiyon yöntemi ile çikarilmasi seklindedir. Bademcikler kan dolasimi fazla olan dokulardir. Bu yüzden ameliyat sirasinda ve sonrasinda kanama ihtimali vardir.

Dondurma bademcik enfeksiyonlarini artirmaz!

Dondurma, çocuklarin saglikli büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kisiler için büyük önem tasiyan bir besindir. 4 mevsim tüketilmesi önerilse de dondurma özellikle yaz aylarinda çocuklar tarafindan tercih edilmektedir. Hijyenik kosullarda üretilmeyen dondurmanin sagligi tehdit edebilir. Çünkü dondurma tüketilirken, agizda erimeye baslar ve içindeki mikroorganizmalar önce bogaza (bademcige) yerlesir ve bu bölgede enfeksiyonlara neden olur. Açikta satilan dondurmalar kesinlikle satin alinmamalidir. Bogaz enfeksiyonunu artirdigi düsünülen dondurma çocuklar için önemli bir besin kaynagidir. Hijyenik ortamda üretilen dondurmanin dogal enfeksiyonu artirici etkisi bulunmamaktadir.

Thermal welding ile kanama sorunu ortadan kalkiyor

Memorial Hastanesi’nde, yepyeni bir yöntem olan thermal welding ile bademcik ameliyatlari çok daha rahat gerçeklestirilmektedir. Thermal welding, operasyon esnasinda isi enerjisi ile ameliyat alaninda kanama kontrolünü saglar ve daha sonraki dönemde doku iyilesmesini hizlandirir. Bu yöntem ameliyat esnasinda kanamayi engelledigi için, ameliyat süresini ve anestezi süresini önemli ölçüde azaltmaktadir. Thermal welding, ameliyat esnasinda önemli ölçüde rahatlik saglarken ameliyat sonrasi dönemde kanama riskini de ortadan kaldirarak ikinci bir uygulamayi ve bunun getirdigi zorluklari önlemektedir. Ayrica, ameliyat sonrasi dönemde yine çok önemli bir problem olan ve yaklasik 10 gün kadar süren agri sikayeti de önemli ölçüde azalmistir. Hasta açisindan thermal welding yöntemi, ameliyat sonrasi dönemde hastanin toleransini artirirken önemli derecede konfor saglar. Thermal welding; etkin, kolay ve tolere edilebilir, yepyeni bir tonsillektomi teknigidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası