Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ESTETIK GÖRSELLIGI ETKILEDIGI KADAR PSIKOLOJIYI DE ETKILIYOR…

Dis görünüsünden memnun olan kisi çogu zaman kendisi ile barisik, is hayatinda ve sosyal iliskilerinde daha basarili, ask ve evlilik hayatinda daha kolay mutlu olabilmektedir. Kisinin kendini aynada güzel ve alimli görmesi özgüveninin artmasina ve insanlarla daha çabuk iletisim kurmasina olanak saglar. Burnunun yüzüne hiç yakismadigini, hamilelikten sonra karninin eskisi gibi dümdüz olmadigini ya da yüzünün elastikiyetini kaybedip sarktigini görüp dis görünüsünün kötü oldugunu düsünenler ise çevreleriyle olan iliskilerinde tutuk ve uyumsuz davranabilirler. Bazi kisilerde bu kusur öyle bir takinti haline gelir ki, bireyin is ve sosyal hayatini tam bir kabusa çevirebilir...

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, estetik sorunlarin zamanla kiside telafisi zor ruhsal sorunlara yol açtigini belirterek bazi estetik rahatsizliklarin kisa ve küçük operasyonlarla düzeltilerek, kiside ki özgüveni artirdigini kendine güvenen bireyler haline getirdigini açikladi...

Prof. Dr. Erol Kislaoglu "Bireyin kendini gerçekten mutsuz hissettigi bir kusuru var ise özgüvenin yeniden kazanmasi açisindan cerrahi operasyon yoluna gidilebilmektedir... Var olan kusur tibbi açidan bir sorun teskil etmiyor ise estetik operasyonun gerekliligine hastanin kendisi karar vermelidir. Bu hastanin beden sagligindan çok ruh sagligi için yaptiracagi bir operasyondur." diye açikladi.

Bedene gereken önem verilmeli…

Kislaoglu, yüzyillardan bu güne süregelen güzelligin öncelikle kadinlar olmak üzere her bireyin vazgeçemeyecegi unsurlar arasinda yer aldigini belirterek sunlari söyledi; “Son dönemde estetik cerrahide ki gelismeler ve estetik operasyonlarin uygulanma asamalarindaki basari birçok kisiyi estetik operasyonlara yönlendirdi. Operasyon basvurusu ile gelen birçok kisi görüntüsünde memnun olmadigi yanlari açiklayarak cerrahi açidan bizden yardim istiyor. Kisinin estetik islem sonrasi klinigimizden ayrilirken gözlerindeki memnuniyeti görmek dolayli da olsa hastamiza sundugumuz psikolojik destegi de yanina aliyor.”diye konustu.

Estetik uygulamalarin siniri iyi çizilmeli…

Kadin güzelliginin ve bakiminin oldukça önemli oldugu modern hayatta, estetik operasyonlar birçok kisinin imdadina yetisiyor. Ancak uygulanacak estetik islemlerin belirli bir sinir çerçevesinde ve uzman görüsü alinarak uygulanmasi gereklidir.

Prof. Dr. Erol Kislaoglu, aslinda kiside olmayan; ama kisinin kendisinin vücudunun bir bölümünün anormal algilanmasi ya da çok küçük bir seyin abartilarak düsünülmesine ‘ vücut dismorfofobik bozuklugu’ dendigini kaydederek su önemli açiklamalarda bulundu. “ Vücudunda hiçbir estetik sorun olmadigi halde kapimizi çalan yüzlerce hasta ile karsilasiyoruz. Kisi hiç bir eksigi olmamasina karsin kendi bedenini yanlis algilamasi sonucu, sürekli kusurlu gördügü bölgeyi gizliyor yada bu bölgeyle ilgili kendini özgüvensiz ve eksik hissediyor. Örnegin gögüslerinin iriliginden sikayet eden bir hasta vücut yapisina göre ölçülerinin nasil olacagini bilemedigi için kendini çok daha kötü ve orantisiz görebiliyor. Bu asamada biz doktorlara düsen görev hastaya, gerekli oran ve açiklamalarla bu durumu anlatmak ve dogru ne ise ona göre karar almak, eger gerçekten kiside estetik operasyona ihtiyaç yoksa bunu açiklayarak psikolojik olarak onu rahatlatmaktir. Eger Hasta iri gögüsün beline ve bedenine verdigi saglik sorunlari ile bize basvurmus ise gerekli müdahale yapilarak hasta sagligina kavusturulur” dedi.

Sadece takinti olustugu için yüzüne estetik yaptiranlarin isin % 2-3`ünü içerdigini belirten Kislaoglu “ bunlar kisinin yüzüyle ilgili olan, burun görüntüsü, kulak için yapilan, çene üzerinde çene ve agiz civari kirisikliklari gibi, yüz gerdirme ve yüzdeki bazi ameliyatlardir. Bazen nefes alma güçlügü çeken kisilere yapilan burun ameliyatlarinda disi düzeltmeden içeride yapilan düzeltmeden sonuç alinmaz. Mecburen dis yapiyi da düzeltmek gerekir. Bu da kozmetik olarak düsünülmemeli” ifadesinde bulundu.

kislaoglu@gmail.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası