Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bademcikle ilgili en önemli 10 soru

Özellikle çocuklarda çok sik görülen hastaliklardan biri bademciklerin sismesidir. Kadiköy Sifa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Engin Aktas bademcikle ilgili en önemli 10 soruyu yanitladi.

1 - Bademcik vücutta ne ise yarar? Geniz etinin bademcikten farki nedir?

Bademcikler (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) vücudun bagisiklik sisteminde rol alan, lenfosit üretmekle görevli lenfoid dokulardir.Bademcikler bogaz girisinde dil kökünün iki yaninda, geniz eti ise nasofarenks denilen burun arkasindaki geniz bölgesinde yer alir. Bademcik ve geniz eti tarafindan üretilen lenfositler ve antikorlar lokal bagisiklik sisteminde sadece yardimci bir role sahiptirler, ana rolde ise mukozal immünglobülinler ve sistemik üretilen lenfositler rol oynar. Bademcikler bir kapsülle sarilidir ve yutak kaslarina bu kapsülle baglanirlar, geniz etinin ise bir kapsülü yoktur ve geniz bölgesinde dokularin üzerinde yer alir.

2 - Vücudun bademcige ihtiyaci var midir?

Vücudumuzdaki her organ gibi bademciklerinde bazi görevleri vardi ancak söyledigim gibi bu olmazsa olmaz bir fonksiyon degildir. O yüzden halen dünya üzerinde özellikle çocuk yaslarda uygulanan cerrahi müdahalelerin büyük bir kismini bademcik ve geniz eti operasyonlari olusturur. Burada esas mesele o hasta için bademcikler veya geniz eti alinmasinin saglam, kanita dayali tibbi nedenlere göre karar verilmesi zorunlulugudur.

3 - Bademcikler neden siser?

Bademciklerin virüs veya bakterilerle enfekte olmasi sonucu boyutunun artmasi bademcik sismesi olarak hissedilir. Bogaz agrisi, ates, yutma güçlügü, halsizlik, agizda kötü koku, boyun bezelerinde sisme, gibi sikayetlerde eklenebilir.

4 - Bademcik alinmali midir? Bademcik hep geniz eti ile birlikte mi alinir?

Bademcik operasyonlari gerekli durumlarda uygulanmalidir. Bademciklerle geniz eti benzer lenfoid dokular oldugu için özellikle çocuk hastalarda çogu zaman bademcik problemleri geniz eti problemleri ile birlikte olur ve operasyon gerektiginde genellikle birlikte alinmalari gerekir. Bu lenfoid dokularin ameliyatla alinmasi genellikle iki nedenle gerekebilir. Ilki bademcik ve geniz etinin boyutlarinin artarak havayolunu tikamalari, ikincisi ise sik iltihaplanmalaridir. Bademciklerin büyük olmasi; yutma, beslenme ve konusma problemleri yaratabilir. Bademcik üzerinde biriken yiyecekler de agiz kokusu yaratabilir. Adenoid dokusunun büyük olmasi her seyden önce burun tikanikligina yol açar. Bu hastalarda agzi açik uyuma ve horlamaya neden olur. Ayrica geniz etinin büyük ve tikayici olmasi yüz ve çene kemiklerinde gelisim bozuklugu yaratarak ‘adenoid face’ denilen görünüme, orta kulakta sivi birikimi ve isitme kaybina, sinüzit, geniz akintisina neden olarak farenjit ve öksürüge neden olabilir. Ayrica sik tekrarlayan bademcik infeksiyonu kalpte, eklemlerde ve böbreklerde problem yaratabilir. Bu tip durumlarda bademcik ve geniz eti operasyonlarini planlamak gerekir.

5 - Bademcikler ne zaman alinmalidir?

Bademcikler gerekli oldugu durumlarda her yasta alinabilir. Genellikle gece uykuda solunum durma ataklari (apne) olusmasi disinda bademcik operasyonlari için 2,5 yas sonrasi beklenmelidir. Geniz eti operasyonlari ise daha ufak yaslarda güvenle uygulanabilir. Bademcik operasyonlarinda üst yas limiti yoktur fakat eriskin hastalarda operasyon sonrasi kanama, agri gibi komplikasyonlar daha sik görülür.

6 - Yasa bagli olarak bademcikler daha çok mu sorun yaratir?

Bademcik sorunlari çocukluk çagindan sonra genellikle azalir. Yasla birlikte havayolu çapi artarak tikayici durumlar daha az görülür, yasla birlikte genel bagisiklik sisteminde de gelismeler oldugundan bademcik enfeksiyonlari yasla birlikte azalabilir. Ancak eriskin bademcik enfeksiyonlari çok daha agir geçer, uzun iyilesme süresi is kayiplari ve daha uzun saglik sorunlarina neden olur.

7 - Kaç yasina kadar bademcik alinmalidir?

Bademcik operasyonlari her yasta uygulanabilir, genellikle 3 - 5 yas grubunda daha sik uygulanmaktadir ancak bademcik operasyonlari için gerekli sartlar ve zorunluluklar olustugunda, çocuk daha da büyüsün diye beklemek çogu zaman faydadan çok zarar getirecektir.

8 - Bademcik ve geniz eti ameliyati karari nasil alinir?

Bademcik ve geniz eti operasyonu için endikasyonlar (gereklilikler) sunlardir:

- Sik enfeksiyon geçirilmesi: Birbirini takip eden yillarda, senede 3 veya daha enfeksiyon geçirilmesi.
- Bademciklerin yutmayi ve solunumu zorlastiracak kadar büyümesi
- Bademciklerin tek tarafli büyümesi (Kötü huylu hastaliklarin belirtisi olabilir)
- Bademcik üzerinde yiyecek birikerek kötü agiz kokusuna neden olmasi.
- Geniz etinin solunumu bozacak kadar büyümesi
- Geniz eti ve bademciklerin kulakta sivi birikimine neden olarak isitme kaybi yaratmasi
- Sik sinüzit ataklari ve kronik öksürüge neden olacak kronik geniz eti iltihaplari

9 - Bademcik ameliyatlarinin mevsimi var midir?

Bademcik operasyonlari her mevsim yapilabilir ancak yaz aylarinin çok sicak günleri uygun degildir. Operasyon sonrasi agri nedeniyle ufak çocuklarin sivi alimi kisitlanabilir ve komplikasyon orani artabilir. Genellikle kis ve ilkbahar daha uygun aylardir.

10 - Bademcik ameliyati risklimidir? Bademcik ameliyatlarinda anestezi kullanimi hakkinda bilgi verir misiniz?

Bademcik ve geniz eti operasyonlari nispeten riski az müdahalelerdir fakat her cerrahi müdahalenin belli riskleri vardir. Özellikle çocuk yas grubunda bu operasyonlar daha sik uygulandigi için hem cerrahi, hem anestezi oldukça titiz yapilmalidir. Ameliyat sahasi ayni zamanda havayolu sahasi oldugu için anestezi için bu konuda tecrübeli ve özel ekipmanlari olan birimler seçilmelidir. Anestezi biliminde son yillarda gelisen yeni teknikler ve ilaçlar anestezi komplikasyonlarini oldukça azaltmistir. Operasyon sonrasi agri özellikle eriskin hastalar için problem yaratabilir fakat çocuk hastalarda agri çogu zaman basit agri kesicilerle ortadan kalkar. Operasyon sonrasi gelisen kanamalarda önem arz eder. Ilk gün genellikle fazla olmamak kosuluyla agizdan kan gelmesi normaldir, fakat ilerleyen günlerde kanama devam eder veya siddetlenirse vakit kaybetmeden operasyonu yapan hekimle temasa geçmek gerekir, çok nadiren kanama kontrolü için yeni bir operasyon gerekir. Operasyon sonrasi beslenme tarzi komplikasyonlari azaltmada oldukça önemlidir. Kesici ve sert besinler asla alinmamalidir, genellikle sivi ve yari sivi agirlikli beslenmek gerekir. Sonuç olarak bademcik ve geniz eti operasyonlari sik uygulanan, tecrübeli ekiplerle oldukça sorunsuz ve yüz güldürücü sonuçlari olan operasyonlardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası