Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Miskin Hastaligi: Cüzzam

Hastaligin tibbi adi ''kepekli, kabuklu'' anlamina gelen lepradir. Halk arasinda ise ‘Miskin Hastaligi’ denilmektedir. Hastaligin taninmasi insanlik tarihi kadar eskilere dayanmaktadir, ancak hastalik hakkinda çok az sey bilindigi için, yüzyillarca sakat birakan ve çirkinlestiren tüm hastaliklara yanlis bir sekilde cüzam hastaligi denmistir.

25-31 Ocak Cüzzam Haftasi’nda Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe; Cüzzam Hastaligi’nin solunum yolu ile bulastigini, hastaligin yetersiz beslenmenin ve kötü hijyenik sartlarin oldugu tropikal bölgelerde görülmekte oldugunu belirtiyor. Ayrica Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre dünya da 10-12 milyon lepra hastasi bulundugunu, Saglik Bakanligi’ndaki verilere göre Türkiye'deki hasta sayisini 4.000 olarak bildirdigini söylüyor.

Tedavisinin bulunmadigi eski çaglarda toplumlar cüzamdan korkmus ve hastalari tecrit etmislerdir. Yapilan bu büyük yanlislik ise hastalarin doktorlara basvurmalarini geciktirmis, hastaligin yayilmasina ve tedavisinin gecikmesine neden olmustur. Oysa, lepra mikrobu, tüberküloz basiline benzemekte ama ondan çok daha zor bulasmaktadir. Tedavisiz cüzam hastasinin hastaligi esine bulastirma olasiligi bile çok zayiftir. Verem asisinin, direnci arttirarak hastaliktan koruyucu etkisi bulunmaktadir.

Hastaligin bulasma yolu solunum yoludur. Lepra hastalarinin bir kisminda mikrop bulunmakta, bir kisminda ise bulunmamaktadir. Hastalik ancak mikrop çikartan hastalarin uzun süre evinde veya yakininda bulunan direnci kirik kisilere veya çocuklara bulasabilmektedir. Hastaligin bulastigi kisilerin % 90 inda belirtiler ömür boyu hiç görülmemektedir. Kalan % 10 kisinin 3/4 ünde ise direnç iyi oldugundan hastalik kendiliginden iyilesmekte diger 1/4 ünde ise lepra hastaligi, bulastiktan 2-7 yil sonra belirtilerini göstermektedir. Lepra basili ilk olarak yüzeyel sinirlerde yerlesmekte, sonra deriyi, burnu, bogazi, kemikleri ve nadiren bazi iç organlari hastalandirabilmektedir.

Dünya Saglik Örgütü' nün verilerine göre dünyada 10-12 milyon lepra hastasi bulunmakta, Saglik Bakanligi ise Türkiye'deki hasta sayisini 4000 olarak bildirmektedir. Lepra günümüzden yüzlerce yil önce Norveç'te ve bazi Avrupa ülkelerinde salgin halinde iken hiçbir tedavi uygulanmadan, sosyoekonomik sartlarin düzelmesi ile ortadan kalkmistir. Günümüzde de cüzam, gelismis ülkelerin saglik sorunu degildir. Yetersiz beslenmenin ve kötü hijyenik sartlarin oldugu tropikal bölgelerde görülmektedir.

Cüzam hastaliginin erken belirtileri vücutta birkaç tane açik renk veya pembemsi leke olabilir. Lekelerde duyu kaybi vardir. Bu lekelere bir pamuk parçasi ile dokunuldugunda hasta bunu hissetmez. Bazen de hastalik el veya ayak parmaklarinda uyusmalarla baslayabilir.

Diger belirtiler ise, deride kuruluk, terleme azalmasi, kil kaybi, yüzeyel sinirlerin kalinlasmasidir. Hastalik bu erken belirtilerle taninip tedavi edilirse, ilerlemesi durur, belirtiler gerileyip kaybolabilir.

Ortalama bes yil belirtiler farkedilmezse, hastalik ilerleyerek duyu kaybi nedeni ile yara ve yanik izleri, eller ve ayaklarda felçler, kas-kirpik dökülmeleri, gözlerin kapanamamasi, zamanla körlük, yüzde olusan kabartilarla ''aslan yüzü'' görüntüsü, burunda çökme, parmaklarin kivrilmasi ve pençe seklini almasi gibi en ileri tedavisiz cüzam hastaligi belirtilerini göstermektedir.

Cüzamin erken dönemde taninmasi ve tedavi edilmesi için Ankara, Istanbul ve Elazig Lepra Merkezlerine kayitli hastalar evlerinde ziyaret edilmekte, ev halkinda hastalik olup olmadigi arastirilmaktadir. Hastalara ikili veya üçlü antibiyotik tedavisi baslandiktan 6 ay-2 yil sonra tedavileri tamamlanmaktadir. Bu arada hastalarin tecrit edilmeleri gerekmemektedir.

Tedavisiz kalmis eski hastalar için cüzam hastanelerinde ilaç tedavileri, ugrasi tedavileri, fizik tedavi ve rehabilitasyonlar, ve çesitli cerrahi tedaviler devam etmektedir.

Cüzamla savasta en önemli konu, toplumun, hastalarin, hasta yakinlarinin dogru bilgilendirilmesi, iyi beslenme ve saglikli ortamlarda yasamanin saglanmasidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası