Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadin da Enfeksiyonun Önemi!

Kadinlarin üreme organlarindaki enfeksiyonlarin son yillarda artis gösterdigini kaydeden CTF Kadin Hastaliklari ve Dogum ABD ögretim üyesi Doç. Dr. Engin Oral, muhakkak bir uzmana basvurulmasini belirtti

Kisirlik sebebi olablir

Doç. Oral " Gerek Türkiye'de gerek dünyada, son 20 yilda 3-4 kat artti. Bunun önemi su, kronik pervik agrisi olan kadinlarin yaklasik 3'te 1'inin sebebi, geçirilmis enfeksiyonlar. Buda kisirliga neden olabilir" dedi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Engin Oral, kadin dogum polikliniklerine en çok agri kanama ve akinti sikayetiyle basvuruldugunu, bunlarin yaklasik yarisinin da akut veya kronik agri vakasi oldugunu bildirdi. Kadinlarin sik yakalandigi üreme organlarindaki enfeksiyonlarin son yillarda artis gösterdigini kaydeden Doç. Oral, "Muhakkak bir kadin dogum uzmanina basvurulup enfeksiyonun sebebinin belirlenip tedavinin sürdürülmesi gerekir" dedi.

Doç. Dr. Engin Oral, yaptigi açiklamada, kadinlarin hemen hemen en fazla sikayet ettikleri konulardan birisinin de jinekolojik agrilar oldugunu belirterek, "Akut acil agrilar, kadini hemen doktora iten agrilardir. Ayrica, karin içi patolojileri de en büyük etkendir. Asil bizi çok ugrastiran ve toplumu çok üzen konu ise kronik pervik agrilardir. Bir kadin, eger 3 ila 6 ay boyunca pervis bölgesinde devamli agridan yakiniyorsa, biz buna kronik pervik agri diyoruz" diye konustu.Kadinlarin sik yakalandigi üreme organlarindaki enfeksiyonlarin, son yillarin artan hastaligi oldugunu vurgulayan Doç. Oral, "Buna biz pervik iltihabi hastalik diyoruz. Gerek Türkiye'de gerek dünyada, son 20 yilda yaklasik 3-4 kat artti. Bunun önemi su, kronik pervik agrisi olan kadinlarin yaklasik 3'te 1'inin sebebi, geçirilmis enfeksiyonlar. Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde söyle bir sorun var, bunlarin çogunu kadin atlatiyor ama, doktora gitmiyor veya eksik ilaç kullaniyor. Bir süre sonra bunlar kronik iltihap haline geliyor ve bu kronik iltihabin da çok önemli üç tane sebebi var. Birincisi, kronik pervik agri yapiyor, ikincisi dis gebelik sikligini arttiriyor. Üçüncüsü de, kisirlik sikligini arttiriyor. Basit bir enfeksiyon, kadinin hayatini ciddi olarak etkiliyor. Muhakkak bir kadin dogum uzmanina basvurup enfeksiyonun sebebinin belirlenip tedavinin sürdürülmesi gerekiyor" dedi.

Kadinlarda birtakim adet disi agrilar da olabilecegine dikkat çeken Doç. Dr. Engin Oral, "Bunlar çogunlukla, kadin dogum, zaman zaman da cerrahi, ürolojik ve diger sebeple bagli olabiliyor. Yani bir kadinin pervik agrisi varsa, illa kadin dogumla ilgili olmasi sart degil. Bunun içinde en meshuru iritabil kolon sendromu veya üriner sistemler" diye konustu.

YUMURTALIK KISTLERI

Iki türü bulunan yumurtalik kistlerinin de bir baska sikayet konusu oldugunu anlatan Doç. Oral, "Serimerler yüzde 20 civarinda gözüküyor. Bunlarin içinde en meshuru, endometriozis... Yani, rahim içi dokusunun rahim disina, pervise yerlesmesi. En çok yerlestigi yerlerden biri de yumurtaliklar. Yumurtaliga yerlesirse, bir süre sonra endometriozis kisti olusuyor, çikolata kisti dedigimiz kist olusuyor. Kadinlarda da bu agri çok sik görülüyor" dedi.Doç. Oral, endometriozisin iki türlü tedavi yöntemi bulundugunu söyleyerek, "Birincisi medikal yöntem, ilaçlar. Ikincisi ise cerrahi yöntem. Çikolota kistlerinde, kesinlikle tek yöntem cerrahi yöntem. Ister açik cerrahi, bildigimiz klasik cerrahi, isterseniz laparoskopi, yani kapali cerrahi seklinde ama bir sekilde kistin çikarilmasi lazim. Eger bu kist 3 santimden daha küçükse, medikal tedavi bazen yararli olabiliyor.

Özellikle endometriozise bagli agri varsa, medikal tedavi hakikaten çok yüz güldürücü" diye konustu. Endometriozis hastaliginin tekrarlama riskini yüzde 30 olarak açiklayan Doç. Dr. Engin Oral, "Tedavinin iyi veya kötü yapilmasiyla ilgisi yok. Yapida bu var çünkü. Önemli olan, uzun dönemde bu hastalari koruyucu tedaviye almak" diye konustu.

RAHMIN POZISYONU

Cerrahpasa Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Engin Oral, 'rahmin pozisyonunun ters olmasi' gibi bir olayin kesinlikle ilmi geçerliliginin olmadiginin altini çizerek, "Bu konsept, eskiden bilinen bir konseptti. Fakat su görüldü ki, 10 kadinin 7'sinde rahim öne dogru, 3'ünde ise arkaya dogru. Bu normal bir olaydir. Sorun su, endometriozis olgularin çogunda rahim arkaya dönük. Endometriozise ve yapisikliga bagli olarak, bu yüzden rahmin arkaya dönmesi sanki agri yapar gibi konusuluyor. Aslinda bu sonuç, yani bilimsel geçerliligi yok" dedi.

KIZLARDA AGRILI ADET

Doç. Oral, genç kizlardaki sancili adette ise herhangi bir organik sebep olmadigini vurgulayarak, "Çogunlukla bunlar, adet görmeyle birlikte basliyor. Adetin ilk bir-iki günü boyunca sürer. Ve her ayda tekrarlar. Genellikle siddeti aynidir. Kolik tarzinda agrilardir bunlar. Aslinda bu agrilar çok kötü agrilar degil, ama hayati etkileyen agrilardir. Okula gitmesini engeller, isini engeller, aile hayatini engeller. Bir nevi kizi izole eder. Onun için bunun tedavi edilmesi gerekir" diye konustu.

Adet agrisina eslik eden baska saglik sorunlarini da gözlediklerini ifade eden Doç. Dr. Engin Oral, "Dogum kontrol yöntemleri olabiliyor, mesela rahim içi araçlar bunu yapabiliyor. Birtakim kötü hastaliklar dedigimiz kanserler bunu yapabiliyor. Bir takim hastaliklar var, miyom gibi..." dedi.

ADET ÖNCESI SENDROMU

Adet agrilarinin, adet öncesi sendromla da karistirilabildigini belirten Doç. Oral, "Agri öncesi gerilim sendromu, adetten önceki son 5-6 günde en çok görülen ve adetle birlikte çogunlukla biten bir olaydir. Ve beraberinde yaklasik simdiye kadar yüzden fazla semptom tanimlanmistir. Birçok fiziksel, emosyonel psikolojik semptomlari var. Adet agrisi ise tamamen sadece adete özgü" diye konustu.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Engin Oral, bir çok kadinin, bunun çözümsüz bir problem oldugunu düsünerek, agri kesiciler alarak sorunu çözmeye çalistigina dikkat çekerek, "Tedavi kesinlikle mümkün. Muhakkak bir doktora görünmesi lazim. Eger sekonder sebepler varsa, agri kesicilerle geçmez. Ama altta yatan bir sebep yoksa, agri kesiciler bu konuda yardimcidir. Özellikle kisilerin bir de kontrol haplari ihtiyaci varsa, bu ikisini beraber kullandigimiz zaman yaklasik 10 vakanin 9'unda, hatta 10'unda basari sagliyoruz" dedi.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası