Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR SÖMESTR TATILINI NASIL DEGERLENDIRMELI?

Sömestr tatili yaklasirken hemen her anne babayi tatli bir telas sarar. Iki hafta sürecek olan bu tatil döneminde çocuklarinin hem eglenip dinlenebilmeleri, hem de okula tekrar uyum saglayabilmeleri için nasil bir yol izleyeceklerini düsünürler. Acibadem Bakirköy Hastanesi Uzman Psikologlarindan Neli Askaner, anne babalara sömestr tatilinde çocuklari için ne tür programlar yapmalari gerektigi konusunda önerilerde bulundu…

TATILI ZENGINLESTIRECEK ÖNERILER

Tiyatro ve sinema programi yapin

Çocugunuzu yogun okul programi nedeniyle çok zaman ayiramadigi sinema, tiyatro, konser ve sirk gibi çesitli sanatsal etkinliklere yönlendirebilirisiniz. Bu etkinlikleri kendinize de uygun bir zamana denk getirerek birlikte zaman geçirebilirsiniz. Böylelikle çocugunuza yillar sonra bile gülümseyerek hatirlayabilecegi keyifli zamanlar sunabildiginiz gibi, aranizdaki bagin daha da güçlenmesini saglayabilirsiniz.

Spora yönlendirin

Spor, fiziksel sagliga olan önemli faydalarinin yani sira çocuklarin yaraticiligini gelistiriyor ve sorumluluk duygusu kazanmalarina katki sagliyor. Sömestr tatili, çocugunuzun spora baslatmasi için güzel bir firsat olabilir. Çocugunuzun; yasi, vücut gelisimi, en önemlisi de tercihlerini göz önünde bulundurarak kayak, paten gibi kis sporlara ya da bowling, basketbol veya yüzme gibi kapali alanda yapabilecegi spor dallarina yönlendirebilirsiniz.

Evde oynayabilecegi bir oyun alin

Oyun, çocuklar için bir eglence araci degil, tamamen ihtiyaçtir. Bu nedenle oyun, tatilde onlarin baslica etkinligi olur. Siz de çocugunuza hem zihnini çalistiracak, hem de zevk alacagi yeni bir oyun alip, kendi basina ya da arkadaslariyla güzel zaman geçirmesini saglayabilirsiniz. Unutmayin ki çocuklarin arkadaslariyla karsilikli alisveris ve iletisime geçtigi bu oyunlar, zihinsel ve fiziksel gelisimlerinin yani sira sosyallesmeleri için de son derece önemlidir.

Eglenceli ziyaretler yapmasini saglayin

Sömestrede ailece eglenceli kis sporlariyla tanisacagi ya da sürdürecegi tatil programi yapabilirsiniz. Ancak tatile çikma firsatiniz yoksa ve büyük anne, teyzeler, halalar gibi ailenizden gelen ziyaret önerileri degerlendirmelisiniz. Hatta sartlariniz uyuyorsa, çocugunuzun birkaç gün sizden uzak aile ziyaretleri yapmasi sosyal deneyim açisindan oldukça önemlidir. Yine sartlariniz uyuyorsa ayni ziyaretleri, çocugunuzun çok sevdigi bir arkadasini davet etmek ya da çocugunuzun ziyaret etmesini saglamak sekline de dönüstürebilirsiniz.

MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

Birlikte kitap okuyun

Tatil, çocuklarin kendilerini gelistirmeleri için çok iyi firsat aslinda. Bu nedenle kitap okumak, iyi bir tatil programinin olmazsa olmazlarindan. Çocugunuzla birlikte kitapçilari dolasip, keyif alacagi konularla ilgili kitaplar seçmek, okuma aliskanligini destekler. Ancak bu etkinlikte onu desteklemek için ayni okudugu kitabi anlatmasini istemeniz ya da o okurken yüksek sesle dinlemeniz, paylasim duygusunun gelistirir.

Ödevlerini yapmasini saglayin

Genellikle her çocuga hafif de olsa, bir tatil ödevi verilir. Eger çocugunuzun böyle bir ödevi varsa, yapmasini desteklemelisiniz. Ancak siki bir program yerine, esnek çocugunuza uygun bir ödev yapma programi olusturmalisiniz. Bu nedenle programi çocugunuzla birlikte yapmanizda ve ödevini bitirip bitirmediginizi günlük olarak kontrol etmenizde yarar var.

BU NOKTALARI GÖZARDI ETMEYIN!

Siddet içeren oyunlara izin vermeyin: pek çok çocuk için sömestre evde daha çok bilgisayar oyun oynama anlamina geliyor. Ama siz, bilgisayar karsisinda geçirdikleri süreye ve oyunlarin içerigine karsi son derece dikkatli olmalisiniz. Bilgisayar oyunlarina tümüyle karsi çikmak, ona ‘Bilgisayar oyunu oynama” demek dogru bir yaklasim degil. Çünkü özelikle çocuklarda yasaklanan seylere karsi merak gelisiyor. Ayrica çocugunuz bu durumda size olumsuz tepkiler verebilir. Bu nedenle bilgisayar oyunlarini yasaklamak yerine, birlikte karar verdiginiz egitici ve eglendirici oyunlari oynamasina izin verin. Çocugunuzun bu yasagi anlayisla karsilamasi için ona siddet içeren oyunlara neden izin vermediginizi sade bir dille anlatmayi da ihmal etmeyin.

Televizyon ve bilgisayar karsisinda geçirdikleri süreye dikkat edin: Günümüzde hemen her çocuk zamaninin çogunu bilgisayar ve televizyon karsisinda geçiriyor. Uzun süre bilgisayar ve televizyon karsisinda oturmak ise çocuklarda göz rahatsizliklari, durus problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelisen pek çok saglik sorunlarina yol açabiliyor. Karsilikli bir iletisimi olmayan bilgisayar oyunu ya da televizyon izleme aktiviteleri yerine, arkadas etkilesimini artiran, sosyal iliskileri sekillendiren, bir grubun parçasi oldugunu hissettiren, iletisim kurma ve grupta var olabilme yetilerini gelistiren aktiviteleri tercih edin.

Interneti denetleyin: Siz bilinçli bir anne babasiniz, dolayisiyla çocugunuzun internetteki zararli sitelere girmesi için gerekli önlemleri almissinizdir. Ancak eger dikkatinizden kaçmissa, sömestr tatilinde yapmaniz gereken ilk sey, çocugunuzu zararli sitelerden koruyan programlardan yararlanmak olsun. Bu programlar sayesinde çocugunuzun hangi web sitelerini görüntüleyebilecegini, hangi oyunlari oynayabilecegini ve hangi programlari kullanabilecegini düzenleyebilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası