Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YARIYIL TATILI SÜNNETIN TAM ZAMANI

Sünnet zamani seçimi pek çok aile için kafa karistiran çok önemli bir konudur. Ebeveynler sünnet için çocuklarin yasi ve mevsim seçiminde titiz davranmaktadir.

Sömestr tatili hem saglik açisindan hem de sosyal yönden sünnet için en uygun dönemlerden biridir. Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz, “ En uygun sünnet dönemi ve dikkat edilmesi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Sünnetin yararliligi konusunda sayisiz çalisma olmakla beraber sünnet zamanlamasi konusunda görüs birligi yoktur. Konusunda uzman kisilerce, hastanelerde, yenidogan döneminde gerçeklestirilen sünnet; bebek, aile ve doktor açisindan en az soruna yol açmaktadir. Genel olarak 3 ile 6 yas arasi çocuklarda sünnetin sakincali oldugu söylenir ama bu durumun bilimselligi kanitlanmamistir. Bilinçli çocukta sadece bölgesel uyusturucu kullanilarak sünnet yapilmasi yüksek derecede psikolojik hasar verme riski tasir, ama çocugun uyutulmasi sartiyla, agrisiz ve rahat bir sünnet islemi gerçeklestirilirse yasin çok büyük bir önemi kalmamaktadir.

Sömestr Tatili Sosyal Açidan En Uygun Dönem

Sosyal olarak yariyil tatilleri çocuklar için uygun bir sünnet dönemidir, havalarin soguklugundan dolayi ev disi aktivasyonlar kisitlidir. Sonuç olarak çocuk daha uygun kosullarda, evinde dinlenerek rahat bir sünnet sonrasi dönem geçirecektir. Sünnet sonrasi en önemli dönem ilk 24 saattir, olasi sorunlar en çok bu dönemde gerçeklesir. Sünnet sonrasinda ilk hafta asiri hareketlilikten kaçinmakta yarar vardir.

Genel Anestezi Iyilesme Sürecini Kisaltir

Cerrahi islemin hastane kosullarinda ve hatta ameliyathanede yapilmasi en dogru seçim olacaktir. Halen pek çok saglik kurumunda lokal (sadece penisin uyusturulmasi) ve genel anestezi (hastanin narkozla uyutulmasi) ile sünnet yapilmaktadir. Ancak son yillarda 3 ayini geçmis çocuklarda kullanilacak anestezi seklinin genel anestezi olmasi gerektigi konusunda artik bir fikir birligi olusmustur. Genel anestezi hem çocugu ruhsal bakimdan koruyacak hem de iyilesme sürecini kisaltacaktir. Süphesiz bu konforlu ve daha insancil bir yaklasim olmaktadir. Ayrica günümüzde uygun ortamda, çocuklara özel, ileri teknoloji kullanilarak verilen genel anestezi eski yillara göre çok daha güvenli hale gelmistir.

Lokal anestezide ise; hangi kosullarda ve yasta yapilirsa yapilsin çocuk penisine yapilacak olan igne yüzünden büyük korku ve panik yasamaktadir. Bu anlar çocuk tarafindan yasami boyunca korkuyla hatirlanmaktadir. Bu nedenle lokal anestezi sadece 3 aydan küçük bebekler için önerilmektedir.

Komplikasyon ve sakincalar

Sünnet sirasinda derinin fazla kesilmesi, kötü nedbe dokusu kalmasi, kanama, sekil bozukluklari, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalici sakatliklar ve enfeksiyon karsilasilabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kisilere yaptirilmasi ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

Uyarilar

- Halk arasinda dogustan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varliginda kesinlikle sünnet yaptirilmamalidir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

- Ailede kanama hastaligi olan, düsme ya da dis çekimi sonrasi uzun süre kanama öyküsü bulunan, igne yapildiktan sonra veya bir darbe sonrasi büyük sislik ve çürükleri olusan, zaman zaman kendiliginden dis eti ya da burun kanamasi olan çocuklarin mutlaka kan testleri yapildiktan sonra sünnet edilmeleri gerekir.

- Ailede bulunan kronik (müzmin) hastaliklar, önceden geçirilmis önemli rahatsizliklar (hastanede yatmayi gerektiren) ve ameliyatlar da girisimi yapacak olan hekim tarafindan bilinmelidir.

- Sorunlari olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alinarak tehlikeli durumlar olusmasinin önüne geçilebilmektedir.

Sünnet sonrasi bakim

Hastanemizde kullanilan Plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakim gerekmemektedir. Ilk 24 saat düzenli agri kesici ve 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanilmasi önerilir. Sünnet isleminin ertesi günü banyo yapilabilir. Isleme bagli sislik, hafif pembe lekelenmeler olabilir. Cerrahi iyilesme birkaç gün içinde olmakla beraber, görüntü olarak tam iyilesme 3 haftayi bulur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası