Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN VERIMLI BIR SÖMESTR TATILI GEÇIRMESI IÇIN…

Yari yil tatili yaklasirken anne babalari da bir telas sardi. “2 hafta sürecek tatil boyunca çocugum derslerinden uzak kalacak mi, tatili sadece oyun oynayarak mi geçirecek ya da tatil dönüsü uyum problemi yasayacak mi” seklindeki sorular anne babalarin da kafasini mesgul ediyor. Karnesinde kirik not olan ögrencilerin velileri de ayni seklide huzursuz. Ancak isin kolayina kaçip çocugu suçlamak yerine basit birkaç tedbir alarak sömestr tatilini çocugun en verimli sekilde geçirebilmesini saglamak mümkün. Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar yariyil tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Çocugunuzun dinlenmesini saglayin

Sömestr tatili her ne kadar karnedeki kirik notlarin düzeltilmesi olarak görülse de bu dönemde çocugun dinlenmesi de önem kazanmaktadir. Egitimciler, yariyil tatilinde ögrenciye agir ödevler vermekten kaçinmali, ögrencinin dinlenerek yeni döneme hazirlanmasini saglamalidir. Ögrenci, ailesi ve ögretmenleri tarafindan ders çalismaktan çok sosyal faaliyetlere yönlendirilmelidir.

“Tembel”, “sorumsuz” gibi suçlamalar çocugunuzun özgüvenini zayiflatir

Bebeklik döneminde çocuklar dogal olarak ögrenme güdüsüne sahiptirler. Dogal ögrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendigi zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler. Çocuklarin ögrenme yeteneklerini etkileyen bazi durumlar vardir; ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi, uyum ve davranis sorunlari, gelisimsel bozukluklar, olumsuz yasam olaylari, geçis dönemleri- ilkögretimden liseye- gibi. Ailenin yüksek basari beklentisi ve ”tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sifatlarla çocugu etiketlemesi onun kendine duydugu güveni zayiflatir. Bu nedenle aile ögrenciyi suçlamaktan kaçinmali, okul basarisizligi olarak tanimlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Çocugunuzun ögretmeni ile irtibat halinde olun

Ögrencinin gelisme gösterdigi ve zorlandigi alanlari belirlemek için çocugunuzla birlikte ögretmeniyle görüsün. Belli konularda basarili olamayan ögrencilere yönelik okulun kurs, etüd gibi özel düzenlemelerden yararlanin. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanlari belirleyin.

Gerektiginde uzman yardimi almaktan çekinmeyin

Ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi gibi akademik basariyi etkileyen konularda okuldaki ögretmen ve psikolojik danismanlarin çocugunuzla ilgili kusku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardim alin.

Çocugunuzun karnesinde zayif not varsa, düzeltmek için koca bir dönem sizi bekliyor

Karnedeki notlar ögrencinin yari dönem okul basarisini yansitir. Sömestr tatilini çocugunuzun okulda neden zorlandigini belirledikten sonra uygun çalisma programiyla basariyi yakalamasi için bir firsat dönemi olarak degerlendirin.

Tatilde ailenin bir araya gelmesi için firsatlar yaratilabilir

Örnegin aile paylasim geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçlari vardir. Aile baglarinin pekistirilmesi için genis aile olarak tanimlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayi, yegen, kuzen v.b. yakinlarla paylasmak amaciyla ziyaretler düzenlenebilir. Sehir veya memleket disinda yasayan yakin akrabalarla görüsmek için düzenlenen geziler, genis aileyle kaynasma firsati sunduklari gibi, aile bireylerine dogduklari, büyüdükleri yerleri görme, anilarini tazeleme ve paylasma olanagi da saglarlar. Çocuklar anne-babalarin geçmise iliskin anilarini dinlemekten zevk alirlar.

Tatili de çocugunuzun kisisel gelisimine uygun olarak yönlendirmek elinize

Araba, otobüs v.b. ile yapilan yolculuklarda çocuklarin güzergahi haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve isaretlerini izlemeleri etkin ögrenmeyi saglar. Çevredeki tarihi ve dogal zenginlikleri tanimak ve yasayarak ögrenmenin gerçeklesmesine yol açar. Çocugun gelisimi sosyallesme sürecini de içermektedir. Bu nedenle kisiligini gelistirmesi için ilgileri dogrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmali, yasitlariyla birlikte ayni ortami paylasabilecegi kulüp, kurs gibi faaliyetlere katilmalidir.

Tatil dönüsü okula adaptasyonu kolaylastirin

Tatilin son günlerine yaklasan ögrencinin okula tekrar uyum saglamasi zor olabilir. Çocuk tatilde ailesiyle vakit geçirmeye alistigi için tatilin son hafta sonunda ev ortaminda ailece geçirmesini saglayici faaliyetler düzenlenmelidir.

Tatilin son haftasinda çocugun yemek ve uyku düzeninin okul saatine uygun olarak ayarlanmasi önem tasir. Okula uyumu kolaylastirmak için onun çantasini ve kiyafetlerini hazirlamasina yardim edin. Kitap ve defterlerini birlikte kontrol edin.

Ilk dönem ögrendigi bilgiler hakkinda onunla konusun. Konulara iliskin merak ve ilginizi onunla paylasin. Okul yili boyunca ögrenme sürecini pekistirin. Ögrenme becerilerinin gelismesi zaman alir, sik tekrar gereklidir. Çocugunuzu sabirli, dikkatli ve olumlu olmasi konusunda yüreklendirin.

Çocugunuz yariyil karnesi kötüyse…

Çocuklarin okul basarisinin artirilmasi için ebeveynlere düsen bir takim görevler vardir.

Çocugunuzu egitirken kararli ve adil davranin.

Kötü olan yariyil karnesini düzeltmek konusunda ona güvendiginizi hissettirin.

Çocugunuzla okulu hakkinda konusun. Onu dinleyin.

Tüm ailenin katilabilecegi müze gezisi, tiyatro gibi etkinlikler düzenleyin.

Çocugunuza yapmaktan hoslandigi ve basarili oldugu etkinlikleri belirlemesi için yardimci olun. Örnegin, çocugunuz basketboldan hoslaniyorsa onu basketbol tarihi veya oyunculari hakkinda bilgi toplamasi için yönlendirin.

Ödül ve yaptirimlari dengeleyin. Ödüllendirmek ona her zaman para vermek ve ayricalik tanimak degildir. Çocugunuza onunla gurur duydugunuzu söylemek veya onun basarmak için sarf ettigi gücü fark ettiginizi belirtmek yeterlidir.

Evinizin sakin bir kösesini çalisma alani olarak düzenlemesi için çocugunuza yardim edin. Günlük ödev yapma saatini birlikte belirleyin. Bu saat süresince tv, bilgisayar gibi diger faaliyetleri durdurun.

Ögretmenlerine saygi duydugunuzu çocugunuza gösterin. Bir egitimciyle yasadiginiz anlasmazligi çocugunuzun önünde çözümlemeyin. Sik sik ögretmenleriyle konusun.

Ögrencinin kronik bir hastaligi varsa, bu hastalik ve tedavi konusunda ögretmenini bilgilendirin.

Ögrencinin gelisme gösterdigi ve zorlandigi alanlari belirlemek için çocugunuzla birlikte ögretmeniyle görüsün. Kurs, etüt gibi özel düzenlemelerinden yararlanin.

Ögrenme güçlükleri, dikkat eksikligi gibi akademik basariyi etkileyen konularda okuldaki ögretmen ve psikolojik danismanlarin çocugunuzla ilgili kusku ve uyarilarina önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlara basvurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası